piątek, 29 września 2017

"Niebezpieczna dziewczyna" K.L. Slater

"Niebezpieczna dziewczyna" K.L. Slater, Tyt. oryg. Safe with me, Wyd. Amber, Str. 352


POD PATRONATEM: ThievingBooks
PREMIERA: 29 września 2017r.

Pośród grona kryminałów i thrillerów jest jeden odłam tego gatunku, który budzi moją największą ciekawość: thriller psychologiczny. Gdy książka wpływa na moją podświadomość w stopniu większym niż przypuszczałam wiem, że czas jej poświęcony nie był czasem straconym. I chociaż nigdy nie słyszałam o książkach K.L. Slater jej "Niebezpieczna dziewczyna" sprawiła, że od dziś z wielką przyjemnością będę sięgać po pozostałe tytuły.

Wydarzenia rozpoczęły się groźnie już od pierwszych stron. Choć potrzeba czasu, by zrozumieć przebieg wydarzeń. Bez wątpienia to przemyślane działanie ze strony autorki, które ma za zadanie wpłynąć na podświadomość czytelnika i trochę namieszać mu w głowie. Mroczność scen i niepewność w stosunku do rozgrywanych wydarzeń sprawiły, że nie miałam najmniejszej ochoty odchodzić od czytanej książki do ostatniej strony. 

Anna miała piętnaście lat, kiedy wydarzyła się tragedia zmieniająca całej jej życie. Obwiniając za swoją krzywdę tylko jedną osobę żyje poczuciem krzywdy i obsesją na punkcie upomnienia się o swoje. Tragedia z przeszłości sprawiła, że dziewczyna odsunęła się od wszystkich i zdecydowała się na samotniczy tryb życia. I chociaż próbowałam postawić się na miejscu głównej bohaterki nie jestem pewna czy moje wybory byłyby jednoznaczne z jej - postrzeganie świata i podejmowane przez Annę decyzje były szalone i nie do końca potwierdzone w tragedii. Zamiast walczyć zaślepiona żądzą zemsty zapomniała o własnym szczęściu. Gdy pewnego dnia jest świadkiem wypadku, w którym sprawcą okazuje się ta sama kobieta, która zniszczyła także jej życie - nie waha się ani chwili. 

Główna bohaterka zatracona w pragnieniu zemsty zapomina o świecie, który ją otacza. Z zimną krwią planuje zemstę i precyzja zaplanowanego kolejnego kroku niemal doprowadza czytelnika do szału, bo widzi, że nie dzieje się dobrze, a w żaden sposób nie może zaangażować się w próbę przekonania Anny, że postępuje źle. Tylko czy faktycznie na jej miejscu nikt nie zachowałby się podobnie? Trudno było mi śledzić poczynania Anny mając poczucie wielkiej bezradności a jednak z chorą fascynacją śledziłam każdy jej ruch. Autorka w fantastyczny sposób pokazała jak cienka jest granica między rozumem a obłędem, szczególnie w świecie, w którym wszyscy kłamią. 

Jesteście gotowi na kilka godzin skutecznej manipulacji? Jeśli tak, "Niebezpieczna dziewczyna" to lektura idealna dla Was. Niebezpieczne wybory, bezwzględność i niemal namacalna pewność własnych czynów łączą się w jeden przerażający i jednocześnie fascynujący obraz człowieka walczącego o własne życie. Nie można oderwać się od tej historii choćby na moment, szczególnie w kluczowych momentach, kiedy kłębiące emocje niemal w pozytywny sposób przytłaczają czytelnika i nie pozwalają mu spuścić wzroku choćby na ułamek sekundy z obecnie czytanych rozgrywek między przeszłością a teraźniejszością. Polecam!

4 komentarze:

  1. Skoro nie można się oderwać od tej lektury nawet na moment, jestem na tak.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podobnie jak Ty bardzo cenie sobie thrillery psychologiczne i z tego względu zaintrygowała mnie powyższa powieść. Ponadto lubię motyw zemsty poruszany zarówno w literaturze jak i w filmach.

    OdpowiedzUsuń