sobota, 28 października 2017

"Zapadła dziura. Bone Gap" Laura Ruby

"Zapadła dziura. Bone Gap" Laura Ruby, Tyt. oryg. Bone Gap, Wyd. Rebis, Str. 352

"Zaopiekuję się nią. I wami. Zobaczycie."

Kuszona książką nietypową i intrygującą dałam się namówić na tytuł zaskakujący. Jednak, nie ma co ukrywać, to polecenie ze strony E. Lockhart na okładce przemówiło do mojego czytelniczego wnętrza.

Bone Gap to małe miasteczko typowe dla ciasnego klimatu i przeświadczenia, że wszyscy wiedzą najlepiej. To charakterystyczne miejsce dla zbieraniny osób odrzuconych i zapomnianych. Wytykanie palcami, ignorowanie lub wręcz natarczywe traktowanie przez innych. W tym miejscu przyszło żyć głównym bohaterom, których autorka postanowiła wykreować na swój własny, niepowtarzalny sposób. Utrzymując swoją powieść w magicznym realizmie i aż nazbyt prawdziwej rzeczywistości zaskakuje pomysłem na fabułę i kreacją bohaterów.

Pewnego dnia ginie Róża. Nikt nie wie co dzieje się z dziewczyną, a policja bezradnie rozkłada ręce i zamyka śledztwo. Jednak Finn nie może pogodzić się z takim obrotem sprawy i decyduje się na własną rękę rozpocząć poszukiwania przyjaciółki. To jeden z bardziej tajemniczych wątków tej historii. Autorka postawiła na przeplatanie się różnych historii, opisywanie życia mieszkańców naprzemiennie z powolnym rozwijaniem aury niepewności związanej z zaginięciem Róży. Dzięki tamu czytelnik ma szansę przyjrzeć się każdemu z osobna i tym samym zauważyć, że Bone Gap to miejsce pełne osobliwości innych niż wszystkie. Sam Finn przypomina bardziej marzyciela i dziwaka, niż normalnego chłopca. Próbuje żyć w krainie pozorów i tworzyć normalną rodzinę wraz ze swoim bratem, ale bliższe spotkanie pokazuje, że nie jest łatwo być zwyczajnym w tak niezwykłym miejscu.

Laura Ruby włożyła w swoją książkę nie tylko pomysł, ale i poświęcenie. Każda strona to udowodnienie, że powieść została dopracowana w najdrobniejszym szczególe, a barwne portrety psychologiczne bohaterów pozwalają na świetną zabawę. Odnalezienie się w Bone Gap jest zaskakująco łatwe - chociaż to miejsce na swój sposób przerażające, żyją w nim zwykli ludzie. Zaginiona Róża stanowi tego idealny przykład: zgubiona przez urodę swoją postawą pokazała, że tylko zewnętrzy wizerunek ma znaczenie dla innych. Zapomniano o jej osobowości, nie dostrzegano inteligencji i pewności siebie, a zawsze doceniano piękno zewnętrze co kończyło się zawodem miłosnym i w końcu tragedią. Trudno nie polubić w tym wszystkim Róży i nie kibicować w dalszej drodze, bo przepełniona determinacją i pewnością niezależności dziewczyna stanowi idealny wzór do naśladowania.

Przerysowane wydarzenia, drastyczne zwroty akcji, prawdziwe życie - to właśnie wita czytelnika po przekroczeniu progu Bone Gap. Nie spodziewałam się zupełnie wydarzeń, które miały tam miejsce, ale jednocześnie nie żałuję żadnej chwili poświęconej tej książce. Wręcz mam nadzieje, że będzie o niej głośno, bo to jedna z tych lektury do których wraca się po latach. Mądra, dojrzała, błyskotliwa ukazuje realizm w najczystszej jego postaci i udowadnia kreacją bohaterów życiowych i przyziemnych, że życie wcale nie musi być przytłaczające. Laura Ruby od nowa nadała definicje rodzinie, przyjaźni i miłości, w prostszy sposób pokazując swoim czytelnikom, że nie trzeba dogłębnych analiz by odnaleźć sedno sprawy. To książka, która otwiera przed czytelnikiem może możliwości - inna niż wszystkie jednocześnie okazuje się najmądrzejsza w swoim przesłaniu.

9 komentarzy:

 1. Kiedy czytam o książce, że jest mądra, dojrzała, błyskotliwa wiem, że muszę ją przeczytać.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś mi się wydaję, że nie do końca jest to pozycja dla mnie. Dlatego te póki co odpuszczam.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być naprawdę ciekawie... lubię takie książki, do których po jakimś czasie można wrócić...

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wpisuje się w mój gust. Może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czuję, żeby to była książka dla mnie :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Uuuuu nie moja bajka.:(( Przeraża mnie ta książka!!:O
  Buziaczki i zapraszam mrraśnie do nas.<3<3
  https://teczowabiblioteczka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być świetna i w moim guście! Z tego powodu zacznę się za nią rozglądać :)
  book-night

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety to nie mój klimat raczej :)

  OdpowiedzUsuń