wtorek, 10 września 2013

"Cień pamięci" C.J.Clark


Autor:C.J. Clark
Tytuł: Cień pamięci
Tytuł oryginału: When Color Fades
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
Liczba stron: 376 

Czas biegnie nieubłaganie, ale wspomnienia pozostają. Zawsze te same i niezmienne. Mocne w swoim postanowieniu trwania do końca. Zdradzieckie wspomnienia, które nie dają o sobie zapomnieć.

Annabelle ma już swoje lata. Jej mąż, Stanley przed miesiącem zginął w wypadku i pozostawił ją całkiem samą. Co prawda Annabelle ma jeszcze córkę, choć jej stosunki z Lily nigdy nie było dobre. To ojciec darzył swoją córkę miłością i to do niego Lily uciekała od apodyktycznej matki. jednak Annabelle kocha ją ponad wszystko, chciałaby jednak, aby nie popełniała w życiu błędów i osiągnęła życiowy sukces.
Lily nie wie, że jej matka choruje na wczesne stadium Alzheimera. Ojciec długo ukrywał przed światem chorobą matki, a po jego śmierci to Lily musi przejąć opiekę nad matką. Annabelle z uporem szuka czerwonego pudełka, o którym nie może zapomnieć. Czy to kolejne wybryki jej zanikającego umysłu, czy coś naprawdę ważnego? Jedna, mała, czerwona skrzynka mieści w sobie tajemnice, o której nikt nie powinien się dowiedzieć... Annabelle walczy z chorobą, która odbiera jej pamięć o to, aby córka nie odkryła tak dobrze zachowanych i potwornych wspomnień matki.

C.J. Clark stworzyła powieść, w której doskonale zakreśliła świat osoby chorej na Alzheimera. Doskonale ukazana jest tutaj historia zmagań rodziny, która pogrążona jest w dramacie, z którego nie ma wyjścia. Choroba, która dotknęła Annabelle jest trwała i nieuleczalna a jedynie postępuje na przód zabierając resztki pamięci. Wspaniale ukazana jest tutaj walka córki, która choć żyła z matką w złych relacjach nie pozostawiła jej na pastwę losu.

"Cień pamięci" to dramatyczna historia połączona z lekkim wątkiem tajemniczej aury. Bohaterka, cierpiąca na Alzheimera walczy z chorobą aby resztkami sił przypomnieć sobie miejsce, gdzie znajduje się czerwone pudełko. Bohaterka wie, że nie może się ono dostać w ręce córki, bowiem na dnie skrzynki leżą ból i cierpienie.
Rozdziały poprzedzane są wstępami z poezji na podstawie których ukazany jest tragizm bohaterki.  Każdy rozdział poświęcony jest innej bohaterce. Poznajemy w nich różne perspektywy spoglądania na chorobę i różne postępowania, co ukazuje jak trudno jest się uporać z choroba tego pokroju.

Jedynym minusem książki są rozpoczynające się wątki, które nie zostają do końca zamknięte. Czytelnik chciałby poznać co wydarzyło się naprawdę a kiedy już ma nadejść punkt kulminacyjny rozpoczyna się nowy wątek. Wszystko co niedokończone oczywiście zostaje wyjaśnione, ale jedynie pojedynczymi zdaniami przy końcu książki. Annabelle skrywa swoją historię przed córką i nie chce, aby ta poznała prawdę, która jest naprawdę dramatyczna i doskonale ukazana

"Cień pamięci" nie jest dla wszystkich. Jeśli ktoś z Was szuka książek doskonale ukazujących poszczególne zachowania osób mających do czynienia z chorymi i samych cierpiących, to pozycja dla Was. Jednak jeśli ktoś nie lubi się zagłębiać w rodzinne dramaty, może czuć niedosyt. Dla mnie książka była naprawdę dobrze napisana i choć sama czułam niedosyt z powodu zbyt małego skupienia się na historii czerwonego pudełka nie żałuję, że sięgnęłam po "cień pamięci".

Ocena: 5/6

9 komentarzy:

 1. Interesująca pozycja. Z reguły nie czytam takich książek, ale ta wydaje się bardzo ciekawa. Myślę, że będzie to miła odmiana od horrorów i fantasy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca propozycja dla mnie, bo uwielbiam takie książki. Może uda mi się ją jeszcze jakoś wcisnąć do październikowych planów, ale z czasem na czytanie będzie coraz gorzej, a że od tego roku będę mieszkać z przyjaciółką to pewnie będziemy więcej gadać niż czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety ja spasuję tym razem :)
  http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zdecydowanie zamyka się w moich klimatach. Bardzo chetnie ją poznam. A twojego bloga dodam do obserowanych, jezeli u mnie ci sie podoba, to rowniez zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, ale teraz chętnie po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Denerwują mnie niedokończone wątki, ale dałabym tej książce szansę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Poszukam tej książki przy najbliższej okazji, myślę, że mogłaby mi się spodobać. : D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo mnie zainteresowałaś, nigdy nie słyszałam o tej książce, a wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że niektóre wątki nie zostają do końca zamknięte. Ale taki jest urok powieści otwartej :-)

  OdpowiedzUsuń