niedziela, 2 sierpnia 2015

"Inna bajka" Kasia Bulicz-Kasprzak

"Inna bajka" Kasia Bulicz-Kasprzak, Wyd. Świat Książki, Str. 270

Kasia Bulicz-Kasprzak sprawiła, że polska literatura przestała być dla mnie nudna i zwyczajna. Pozwoliła mi poznać smak prawdziwej rodzimej literatury pełnej emocji i z cudowną historią od której nie sposób się oderwać. Pierwszą książkę tej autorki - "Nalewkę zapomnienia, czyli bajkę dla nieco starszych dziewczynek" do dziś wspominam niezwykle pozytywnie i polecam komu tylko mogę. Fenomen polskiej pisarki okazał się znacznie szerszy niż jedna powieść a każda historia, która wychodzi spod jej pióra zasługuje na wielkie uznanie i honorowy ukłon w stronę lekkości i swobodny z jaką pisze o zawiłościach ludzkiego losu, nie tracąc przy tym dobrego humoru zwinne przekazywanego czytelnikowi.

"Na mdłości najbardziej pomaga niebycie w ciąży."

Karolina Jabłońska, główna bohaterka i narratorka powieści to dziewczyna z chartem ducha tak potężnym, że niemal niemożliwym. Poznałam wiele książkowych bohaterek - mniej lub bardziej wyrazistych - ale żadna z nich nie przychodzi mi na myśl, by móc porównać ją do tej jednej i niepowtarzalnej Karoliny, dziewczyny która poczuciem humoru, lekką ironią i walecznością chwyta za serce. Nawet w momentach całkowitej rozsypki i braku logicznego myślenia potrafiła mnie rozbroić swoimi przemyśleniami i dygresjami. Dziewczyna okazała się niezwykle przemyślnie wykreowaną postacią o wielkim sercu i wewnętrznym cieple, którego po prostu nie da się nie docenić. Ze swoimi wadami i zaletami wtopiła się w ramy rzeczywistości i z łatwością mogłam utożsamić się z jej postacią.

Karolina Jabłońska jak bardzo charyzmatyczna by nie była nie jest jedynym barwnym elementem tej powieści. Wśród grona licznych przyjaciół i rodziców pojawiła się również babcia dziewczyny, która swoją osobowością i postrzeganiem świata niejednokrotnie wywołała na mojej twarzy szeroki uśmiech. Kto nie chciałby w swoim domu takiej babci - pełniej wigoru, dobrych myśli i pozywtynego nastawienia? 

Temat tej książki, choć owiany dozą ironii i lekkim poczuciem humoru nie umniejsza swojej ważności. Karolina ma własne życie - studiuje chemię i marzy o wielkiej przyszłości a ciąża okazuje się przeszkodą nie do pokonania. Dziewięć przyszłych miesięcy okazuje się dla dziewczyny wielką życiową rewolucją, w której musi podjąć decyzję jak poinformować o wszystkim rodziców, przyjaciół i ojca dziecka oraz zaplanować własną, odmienną przyszłość. Pojawiła się zatem refleksja skłaniająca do przystopowania w pędzie życia i zastanowienia nad wyborami, które nas czekają, przyjrzeniu się uważnie życiowym błędom i odnalezieniu w sobie siły na stawienie czoła trudnym decyzjom. Dzięki wspaniałemu klimatowi, który urzeka od pierwszej strony fabuła nie wydaje się ciężka, nużąca czy mało ciekawa - wręcz przeciwnie! Pędzi na przód w tempie, którego wcale nie oczekiwałam a który miejscami miałam ochotę zastopować, bo żal było mi pożegnać się z historią, która zaczarowała mnie od pierwszych słów.

"Nigdy nie jest za późno na szczerość."

Kasia Bulicz-Kasprzak napisała książkę, w której zderza się wszystko co tylko możliwe - ból, strach i odrzucenie oraz wielkie nadzieje, szczęście i miłość. Jak bardzo pokręcone są ścieżki ludzkiego życia? Jak wiele trzeba przeżyć złych dni, żeby w nagrodę otrzymać ten jeden, absolutnie wyjątkowy? Autorka odpowiada z humorem i lekkością na ponadczasowe pytanie na temat tego co kryje się za rogiem przeznaczenia. "Inna bajka" to wzruszająca i piękna historia o zawiłości ludzkiego losu. Podnosi na duchu, bawi i maluje świat na kolorowo. Wszystkim, bez najmniejszego wyjątku, gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

11 komentarzy:

 1. Czytałam już wiele pozytywnych opinii o tej książce. Twoja, jak widzę, również ją zachwala. :) Coraz bardziej mnie one kuszą, żeby przekonać się, czy i mnie porwie historia Karoliny. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wcześniejsze książki Kasi Bulicz-Kasprzak mnie jakoś do siebie nie przekonywały, ale z tą powieścią bym się chętnie zapoznała. :)
  Okładka też bardzo mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki tej Autorki i bardzo ubolewam, że tej jeszcze nie miałam okazji czytać - mam nadzieję, że szybko to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszy się dużo na temat polskiej literatury. A jeśli już to same negatywne opinie. Osobiście nigdy nie zwracam uwagi na to, z jakiego kraju pochodzi autor (chyba, że są to Niemcy, ale to już moja głupia fobia). Cieszę się, że coraz więcej "naszych" autorów staje się docenianych i szanowanych. Książkę będę miała na uwadze.

  Zostałaś nominowana do LBA u mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam wiele pochlebnych recenzji na temat tej książki i widzę, że Ty również masz o niej dobre zdanie. Zatem nie pozostaje mi nic innego jak koniecznie ją nabyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli tylko znajdę troche czasu to chętnie sięgnę po tą książkę :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać zaciekawiłaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I kolejna książka, którą chcę mieć... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rzadko czytuję tego typu literaturę, ale Twoja recenzja sprawiła ze zapamiętam ten tytuł by kiedyś po niego sięgnąć :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Zawsze mam ogromne opory przed polską twórczością. Twoja recenzja sprawiła, że zaciekawiłam się jednak tą powieścią :)
  Kto wie- może w przyszłości sięgnę? ^^
  Pozdrawiam :*
  http://my-life-in-bookland.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń