czwartek, 16 listopada 2017

"Dziewczyna ze złotej klatki" Anna Szafrańska

"Dziewczyna ze złotej klatki" Anna Szafrańska, Wyd. Novae Res, Str. 408

"Nie chciałam takiego życia. Chciałam się wyrwać z tej złotej klatki. Chociaż na miesiąc."

Osiemnastoletnia Amelia Raczyńska wiedzie z pozoru życie idealne. Zamożni rodzicie zapewniają córce wszystko co najlepsze i nie oszczędzają w realizacji jej marzeń. Dziewczyna obdarzona całym dobrem świata, prywatną ochroną, piękną rezydencją i nawet możliwością do uczęszczania, do najlepszego liceum w mieście - nie ma prawdziwego życia. Podporządkowana życiu rodziców nie ma prawa głosu - to oni wybrali dla niej studia i zapewnili jej spełnienie planów na przyszłość. Wymarzonych przez nich, bo nikt nigdy nie pyta ją o zdanie. Jednak pewnego dnia dziewczyna trafia do publicznego liceum w którym staje się anonimowa. Postanawia wykorzystać szansę i budując siebie na kłamstwie zdobywa miłość. Nikt jednak nie powiedział, że zatajone pochodzenie nie upomni się o uwagę w najmniej spodziewanym momencie.

Amelia to jedna z tych bohaterek, których życie chętnie śledzi się z uwagi nie tylko na jej nieoczywistą sytuację. Owszem, bogata a jednak pozbawiona wszelkich dóbr dziewczyna potrafi wzbudzić uwagę czytelnika, ale najbardziej ciekawi fakt jej decyzji. Postawiona w niezwykle trudnej sytuacji musi podjąć postawione przez samą siebie wyzwanie i odegrać rolę zupełnie nieznaną do tej pory. A jednak odnajduje się na miejscu zwykłej nastolatki, odcina się od zamożnej rodziny i cieszy się chwilą, którą otrzymała. To cieszy, bo Amelia bardzo szybko udowadnia, że warto ją polubić i trzymać za nią kciuki.

Nie czytałam wcześniej żadnej książki Anny Szafrańskiej, ale po powyższej lekturze myślę, że czas to zmienić Autorka ma w sobie swobodę z jaką tworzy i przelewa na karty swojej powieści historie z życia wzięte. Spodobał mi się jej styl pisania - lekki i jednocześnie obrazowy, przekonała mnie do siebie pomysłem na fabułę i kupiła bohaterami, wielowymiarowymi i ciekawymi, których losy intrygując do samego końca.

Fabuła oparta na motywie New Adult nie przypomina schematem znanych nam historii. Amelia i Robert poznają się w czasie złym dla głównej bohaterki, ale nie na tyle, bo nie móc pozwolić rozwinąć się uczuciu. Owszem, wydarzenia oparte zostały na kłamstwie i niedomówieniach a demony przeszłości upomniały się o uwagę szybciej niż mogłam przypuszczać, ale nie to jest najważniejsze. Autorka poprowadziła swoich bohaterów przez fabułę zaskakującą i często zmieniającą bieg, nawiązując nie tylko do trudnej miłości, ale i więzów rodzinnych wymagających uwagi i skupienia. Na zasadzie kontrastu ukazała trudność świata bogaczy i tych, którym w życiu nigdy się nie wiodło. Okazało się tym sposobem, że szczęścia nie można kupić, ale i walka o nie wcale nie jest taka łatwa.

"Dziewczyna ze złotej klatki" to mądra, błyskotliwa powieść o tym co w życiu liczy się najbardziej. Autorka w pełni wykorzystała potencjał swojej powieści i zauroczyła mnie bohaterami. Polubiłam Amielię i Roberta, starałam się kibicować im ze wszystkich sił i miałam nadzieję, że cała ta pokręcona sytuacja między nimi w końcu się rozwiąże. Jednak gdyby tego było mało i kłamstwa same się nie nawarstwiały autorka postawiła na punkt kulminacyjny przepełniający czarę goryczy. Ten moment okazał się zwrotną chwilą w życiu wszystkich bohaterów. Jak zakończyły się losy dziewczyny uszczęśliwianej na siłę, która chciała sama zbudować swoje życie? Przekonajcie się sami. Polecam!

26 komentarzy:

 1. Mam w planach tę książkę, tylko jak zawsze czasu brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wiem jak to jest z czasem. Ale warto wygospodarować chwilę dla tej powieści :)

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Już nie mogę doczekać się kiedy po nią sięgnę.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie mogę się doczekać swojego egzemplarza. :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 4. O książce nie słyszałam, ale chętnie to zmienię. Lubię takie książki, więc myślę, że mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest napisana świetnym stylem, więc myślę, że tym bardziej przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 5. Teraz mamy prawdziwy wysyp New Adult, więc jeśli pojawia się coś nowego w tym gatunku, to budzi zainteresowanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to cieszy, bo z gatunku można wiele wykorzystać jeśli autor jest dobry. Tutaj to się udało fantastycznie :)

   Usuń
 6. Dobre schematy nie są złe ale zawsze z chęcią sięgam po tytuły które są czymś nowym i nie sprawiają wrażenia że w kółko czytam te same książki :)

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wolę stawiać na świeże historie, ale i schematy dobrze napisane są warte uwagi :)

   Usuń
 7. Co jest z tymi bogaczami, że tak tłamszą dzieci :( Książkę będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Majątek przysłania zdolność logicznego myślenia, tak myślę :)

   Usuń
 8. Bezpieczeństwo i pieniądze oczywiście są zawsze, ale wolność wyboru to podstawowe prawo człowieka... Ta książka może być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To temat, który budzi wiele skrajnych emocji dlatego książkę tak dobrze się czyta :)

   Usuń
 9. Jeszcze nie miałam do czynienia z piórem autorki tak jak Ty, ale powoli przymierzam się do tego. Brzmi ciekawie więc w sumie... czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, warto do niej zajrzeć - bardzo dobrze się czyta :)

   Usuń
 10. Chętnie przekonam się, jak potoczyły się losy Amelii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Jestem pewna, że książka Cię nie rozczaruje :)

   Usuń
 11. Jakoś nie jestem przekonana co do tej książki.
  Pozdrawiam! :)
  BLUSZCZOWE RECENZJE

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie zachęciłaś mnie do tej powieści. Osobiście podchodziłam do nie niej dość sceptycznie, ze względu na bogactwo bohaterki, ale jak widać nie potrzebnie. Dlatego jak tylko nadarzy się okazja to bardzo chętnie zapoznam się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń