poniedziałek, 19 marca 2018

"Siostra" Louise Jensen

"Siostra" Louise Jensen, Tyt. oryg. The Sister, Wyd. Burda Książki, Str. 400

"Nic nie działa tak niszcząco jak poczucie winy."

Pierwszą lekturą  Louise Jensen jaką przeczytałam, była "Surogatka". Przekonała mnie do siebie intryga, bohaterowie i poprowadzona fabuła. Postanowiłam zatem zaryzykować i zmierzyć się z kolejną powieścią autorki, tym razem pierwszą - debiutancką.

Grace nie może pogodzić się ze śmiercią swojej przyjaciółki Charlie, przez co jej aktualne życie zaczyna powoli rozpadać się na kawałki. Wciąż odtwarza w głowie ostatnie słowa dziewczyny, próbując rozwiązać zagadkę. Wie, że przyjaciółka chciała jej coś przekazać. Nie ma jednak pojęcia co znaczą słowa: "Grace zrobiłam coś strasznego. Mam nadzieję, że mi wybaczysz.". Gdy w jej życiu pojawia się Anna, utrzymująca że jest siostrą zmarłej Charlie, Grace zyskuje poczucie solidarności. Tylko czy można ufać nieznanej osobie? Wkrótce w otoczeniu kobiety zaczynają dziać się dziwne rzeczy, znikają przedmioty, chłopak dziwnie się zachowuje a ona sama ma poczucie, jakby ktoś ją śledził. Nikt jednak nie spodziewa się, że to dopiero wstęp do niebezpiecznej rozgrywki.

Louise Jensen postawiła na fabułę wielotorową, zaskakującą i przypominającą mroczny labirynt. Podczas lektury miałam przyjemność trafić na zaskakującą ilość ślepych zaułków, które skutecznie wywodziły mnie w pole i rozwiewały wszelkie przypuszczane. Ani przez moment nie odczułam momentu przestoju w fabule czy psującej wszystko nudy, ponieważ skutecznie utrzymywany w powietrzu klimat tajemnicy umożliwiał akcji płynne przejścia między wydarzeniami. Możecie mi wierzyć, że działa to na wyobraźnię czytelnika, który ma pełną świadomość, że któryś z bohaterów kłamie. Pytanie tylko, kto?

Rozdziały podzielone na teraźniejszość i przeszłość skutecznie stopniują napięcie i wciąż na nowo wprowadzają nieznane fakty. Kiedy wydaje się, że już wszystko wiemy i nie ma możliwości na inne rozwiązanie - dzieje się rzecz niemożliwa.Demony przeszłości skutecznie atakują umysły głównych bohaterów i nie dają o sobie zapomnieć, przez co łatwo można zauważyć jak dużą rolę autorka przywiązała do psychologicznej kreacji bohaterów - pierwszoplanowe postacie mogą pochwalić się wiarygodnością i sporą pewnością siebie, przeciągając czytelnika na swoją stronę. Niekoniecznie zawsze słusznie, ale gra pozorów w przypadku powieści Louise Jensen jest największym atutem.

"Siostra" to powieść przemyślana i wciągająca, którą czyta się szybko i z dużym zaangażowaniem. Przemawia za tym styl autorki: obrazowy i lekki,ułatwiający swobodne poznawanie kolejnych wydarzeń. Powyższa lektura to nic innego jak zaskakujący thriller z dreszczykiem, który zwodniczo prowadzi czytelnika do finału, jakiego się nie spodziewaliśmy. Odważycie się zaryzykować?

8 komentarzy:

  1. Jestem bardzo ciekawa stylu autorki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tę książkę na swojej półce i niedługo chciałabym ją przeczytać. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. To pierwsza i jedyna książka autorki, jaką przeczytałam, ale bardzo mi się podobała i na pewno nadrobię pozostałe tytuły :)

    OdpowiedzUsuń