środa, 13 czerwca 2018

"Powiedz, że jesteś moja" Elisabeth Noreback

"Powiedz, że jesteś moja" Elisabeth Noreback, Tyt. oryg. Tell Me You're Mine, Wyd. Zysk i S-ka, Str. 508

"A więc witaj, kimkolwiek jesteś. Wszystko inne może poczekać."

Co dzieje się z matką, która traci dziecko w niewyjaśnionych okolicznościach? Jak żyć bez odpowiedzi, bez świadomości, bez poczucia czy nasze dziecko aby na pewno żyje? Trudne tematy i jeszcze trudniejsze odpowiedzi to wyzwanie dla wszystkich czytelników "Powiedz, że jesteś moja", historii w której wszystko jest możliwe.

Lubicie powieści psychologiczne? W takim razie doskonale trafiliście. Elisabeth Noreback zabiera nas w pełną napięcia podróż przez labirynt kłamstw i mroków przeszłości, w której głównym towarzystwem będzie niepodważalny klimat obsesji. To szwedzki thriller psychologiczny doskonale wpasowujący się w ramy gatunku - zaskakujący, nietypowy, budzący w czytelniku wiele emocji.

Powieść dotyka trudnego tematu, w którym niemal od początku wyczuć można głębię i realność. Stella, główna bohaterka to matka, która przeżyła dramat najgorszy z możliwych - straciła swoje malutkie dziecko. Niepozorny dzień, typowa rodzinna wycieczka prowadzi do tragedii. Policja rozkłada bezradnie ręce i przyjmuje, że malutką córeczkę Stelli porwał prąd morski zabierając na zawsze ze świata żywych. Jednak matka się nie poddaje i po latach, już jako psychoterapeutka u jednej ze swoich pacjentek zauważa cechy wskazujące, że być może Alice powróciła. Czy to wyłącznie wymysł kobiety? 

Co wydarzyło się wiele lat temu? Co tak naprawdę przytrafiło się dziewczynce? Czy jest choćby cień szansy, by młoda kobieta okazała się zaginionym dzieckiem? Podczas lektury w głowie czytelnika pojawia się mnóstwo pytań pozostawionych bez odpowiedzi, które jednocześnie mnożą się na potęgę wraz z kolejnymi stanami zachwianej obsesji Stelli. Kobieta za wszelką cenę próbuje rozwiązać zagadkę sprzed lat, zrozumieć aktualną sytuację i odkryć sens w swoich wątłych przypuszczeniach, ale nie jest jej łatwo, gdy wszyscy dookoła zarzucają jej kłamstwo. 

Obsesja na punkcie pacjentki prowadzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Nagle w życiu Stelli, która po tragedii ułożyła sobie życie na nowo, dochodzi do załamania pozornego szczęścia i wywrócenia codzienności do góry nogami. Dzięki pierwszoosobowej narracji z perspektywy wybranych bohaterów otrzymałam fantastycznie przedstawiony portret psychologiczny najważniejszych postaci i mogłam zajrzeć do ich podświadomości, które nie zawsze były łatwe w odbiorze. Widziałam zmagania Stelli, jej atak paniki, poczucie osamotnienia i desperację, która narodziła się wraz z pierwszymi krokami wstecz - w stronę przeszłości, które otworzyły przed czytelnikiem drogę wprost do pułapki ludzkiej podświadomości, w której marzenia zaczynają zmieniać się w prawdziwą obsesję.

"Powiedz, że jesteś moja" to nie tylko dobrze przemyślany i skonstruowany thriller psychologiczny, ale także paleta niezapomnianych, chwytających za serce emocji. Nagle stajemy w obliczu pytań, trudnych decyzji i w poczuciu zagrożenia ze strony tajemniczych oprawców. Tylko czy naprawdę ktoś chce zabić Stellę? A może to kolejny wymysł jej zaburzonej psychiki? Żal, wina, poczucie straty i wielka bezradność w obliczu prawdziwej tragedii to wyznaczniki doskonałej powieści trzymającej w napięciu do ostatniej strony. Jesteście gotowi odkryć prawdę?

16 komentarzy:

 1. Thrillery psychologiczne bardzo chętnie czytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powieść na pewno przypadnie Ci do gustu :)

   Usuń
 2. Boże, kochana Ty nawet nie wiesz, jak ja bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie szukaj egzemplarza dla siebie! Ja jestem bardzo zadowolona z lektury, więc na pewno i Ty będziesz :)

   Usuń
 3. Uwielbiam powieści psychologiczne, a tematyka macierzyństwa intryguje mnie najbardziej. Jestem niezmiernie ciekawa tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z książką pierwszy raz się spotykam. Zapisuję sobie tytuł i być może przeczytam :D Pozdrawiam ♥ wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie, że tak. Książkę chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapisuje, z chęcią przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka ta idealnie trafią w mój gust. To kwestia czasu kiedy po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. "Powiedz, że jesteś moja" to naprawdę wciągająca powieść, która jest świetnym przykładem doskonale skrojonego thrillera psychologicznego. Tajemnice mnożą się ze strony na stronę, czytelnikowi udzielają się emocje bohaterki i jest w tej książce coś, co po prostu nie pozwala odłożyć jej na potem. Polecamy!

  OdpowiedzUsuń