poniedziałek, 30 lipca 2018

"Tajemniczy czarny kot" Nathalie Semenuik

"Tajemniczy czarny kot" Nathalie Semenuik, Tyt. oryg. Chat Noir, Wyd. Alma Press, Str. 144

"Kocham koty, bo kocham mój dom, a one stają się z wolna jego widoczną duszą."

Czarny kot - dla jednych fatum, które należy z dala unikać. Dla drugich szczęście ukryte pod postacią zwykłego zwierzaka. Jak jest naprawdę? Czy ludzie jeszcze wierzą w tajemniczą moc domowego pupila?

Powyższa lektura to zbiór opowiadań związanych z legendą i mitami opowiadanymi przez lata o czarnym kocie. Przyznaję, że początkowo obawiałam się czy to książka odpowiednia dla mnie - w końcu bliżej mi do psów, niż kotów, chociaż mam jednego łobuza w domu. I tak przyglądając się mojemu pupilowi, który od zawsze żyje własnym życiem postanowiłam zaryzykować. W końcu miałam cień szansy poznać historię opartą na prawdziwych wydarzeniach.

Wciągu zaledwie kilku chwil dowiedziałam się kilku istotnych rzeczy. Choćby o tym, że czarne koty były tak samo postrzegane jako symbol zła co dobra, zależnie od okoliczności, miejsca na świecie i wewnętrznych przekonań. Wiele motywów i poglądów zostało poruszonych w tej niepozornej książeczce, by pokazać że postać czarnego kota to temat morze - związany zarówno z boginią Dianą, jak i czarownicami.

Zależnie od czasu - inne tezy. Zależnie od miejsca na świecie - inne przekonania. Trudno zatem jednoznacznie gdzie leży prawda, a gdzie tylko przypuszczenia. W końcu kot to jedynie kot, zwierze egoistyczne, dumne i niezależne, które może przysporzyć wiele kłopotów i tym podszepnąć możliwe rozwiązania na ich wyniosłą naturę.
Króciutka książka Semenuik wystarczy zaledwie na jeden wieczór. Opowie kilka znaczących historii, w których przede wszystkim dostrzec możemy kocią potęgę. Bo niezależnie od tego czy wszystkie legendy i podania mają swoje poparcie w prawdziwych wydarzeniach, ktoś zdecydował się poświęcić tym zwierzętom wystarczająco dużo uwagi, by namnożyło się mnóstwo przeróżnych opowieści na ich temat. To oznacza tylko jedno: że zwierzęta te zawsze będą intrygować ludzkość przez swoją indywidualność i temperament oraz widoczne na pierwszy rzut oka piękno. 

Od starożytności do współczesności, poprzez liczne historie, literaturę i poezję. Autorka w "Tajemniczym czarnym kocie" porusza wszystkie możliwe tematy, by pokazać jak ważna w kształtowaniu naszej kultury była kocia osobowość. Nie jest to na pewno książka dla wszystkich, ale dla miłośników tych czarnych (i nie tylko) zwierzaków, na prezent i dla własnej ciekawości cytatów oraz nowinek - polecam.

17 komentarzy:

 1. Zamiłowanie do kotów i nazwa mojego bloga obligują mnie do przeczytania tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz już tę książkę w swoich planach zakupowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na pewno po nią sięgnę, bo lubię takie rzeczy. Zawsze myślę wtedy o znajomej, która kazała mi obejść całe osiedle, bo czarny kot zaszedł nam drogę.
  Pozdrawiam ciepło, obserwuję i będę wpadać :D
  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To koniecznie i jej musisz sprezentować tą książkę :D

   Usuń
 4. Piękna okładka! Nie lubię kotów, więc ta książka nie jest dla mnie, ale znam kilka kociar, którym mogłabym ją podarować ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja kocia czwórka chcę te książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zajrzeć do środka, bo jest pięknie wykonana :)

   Usuń
 6. Chociaż nie mam w domu żadnego kota, to jednak darzę je wielką miłością. Dlatego też chętnie bym się tą książką zaopiekowała. :)
  Pozdrawiam!
  DEMONICZNE KSIĄŻKI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w tej książce odnalazłam wiele z mojego czarnego kota :)

   Usuń
 7. Książka, z tego co widzę, jest pięknie wydana! Chętnie ją przeczytam z moim osobistym czarnym kotem u boku :D

  OdpowiedzUsuń
 8. O kotach nigdy dość czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Koty uwielbiam, więc muszę koniecznie zapamiętać ten tytuł!

  OdpowiedzUsuń