poniedziałek, 15 lipca 2019

"Muszę wiedzieć" Kasia Bulicz-Kasprzak

"Muszę wiedzieć" Kasia Bulicz-Kasprzak, Wyd. Prószyński i S-ka, Str. 352

"Rodzisz dziecko, patrzysz na nie każdego dnia, masz więcej wspomnień z nim związanych niż ono. Widziałaś jego pierwszy krok, słyszałaś pierwsze słowo, wydaje ci się, że wiesz wszystko. I nagle odkrywasz, że nie wiedziałaś nic."

Siła kobiet nie ma sobie równych, gdy ich opowieść zostanie dopuszczona do głosu. Nadszedł czas wielopokoleniowej historii, która zmieni postrzeganie bohaterów. 

Kasia Bulicz-Kasprzak to autorka, która zdobyła moje serce swoją pierwszą powieścią, czyli "Nalewka zapomnienia", radosna i optymistyczna historia pozytywnie nastraja mnie w ponurych chwilach i jest wspaniałym lekiem na wszelkie troski. Dlatego z przyjemnością zdecydowałam się kontynuować swoją przygodę z książkami tej autorki a jest ich co nie miara - jedne romantyczne, drugie życiowe. Za każdym razem jednak w pełni wiarygodne, dojrzałe i bardzo szczere. Taka jest również najnowsza powieść tej autorki - "Muszę wiedzieć", opowieść o sile kobiet oraz o dojrzewaniu w cieniu trudniej przeszłości.

Jak to jest, gdy dorasta się nie znając swoich najbliższych? Czy taka nieoczywista strata wpływa na człowieka zmieniając całe jego postrzeganie rodziny? W historii Haliny, Dominiki i Patrycji pojawiła się pewna luka, deficyt w poczuciu posiadania bliskiej osoby, brak emocji, brak prawdziwej historii. Żyły obok siebie, matka, córka oraz wnuczka jednak nie dostrzegały swojej obecności. Halina niepewna swojego miejsca w świecie uważa, że urodziła się tylko dlatego, że po śmierci Stalina została ogłoszona amnestia. Patrycja nie rozpamiętuje swojego życia, natomiast czuje wewnętrznie, że czegoś jej brakuje. Czy na obie kobiety wpłynęła nieobecność Dominiki, zagadki dla swojej matki i córki?

Autorka pięknie pisze o życiu, ludzkich pragnieniach oraz oczekiwaniach. W stylu powieści obyczajowej, z lekkością i swobodą snuje opowieść ponadczasową, o kobietach których kreacja sięga najwyższego poziomu. Nie da się nie polubić Patrycji, młodej bohaterki robiącej dopiero pierwsze kroki w dorosłym życiu czy czerpać inspiracji z Haliny, która między narzekaniami mówi samą prawdę. To one stworzyły historię o miłości, rodzinnych relacjach oraz o przyjaźni na tle życiowych doświadczeń oraz przeszłości, która wpłynęła na każdą z nich. Wspaniale czytało się o ich losach, poznawało kolejne zawiłe perypetie bohaterek, które musiały zmierzyć się z wieloma problemami.

Dużo życiowych prawd płynie z tej pozornie prostej powieści. Chwyta za serce, zaskakuje i drąży temat angażując się na całego w profile psychologiczne bohaterów. Nie jest to jednak historia nachalna, wręcz przeciwnie! Delikatna i pełna emocji opowiada o samym życiu dotykając ponadczasowych wartości rodzinnych. Co wiemy o ludziach którzy nas otaczają? Dlaczego nie dostrzegamy tego co najważniejsze? Sięgając po powieść Kasi Bulicz- Kasprzak spojrzycie nie tylko inaczej na losy trzech bohaterek, ale także własne, prywatne relacje.

"Muszę wiedzieć" to poszukiwania prawdy na temat najbliższych. To opowieść o dojrzewaniu, starości oraz byciu tu i teraz. Strony przerzucają się same, opowieść płynnie przeskakuje od wątku do wątku a czytelnik nie może przestać zachwycać się jak dobra jest to książka. Jestem zaskoczona tak głęboką, poruszającą historią, która miała być przecież tylko lekką lekturą na lato. A jednak okazała się historią, której szybko nie zapomnę i do której jeszcze wiele razy powrócę.

7 komentarzy:

 1. Opis tej książki i Twoja recenzja brzmią bardzo interesująco, chętnie poznam tę opowieść ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi intrygująco. Lubię tego typu historię więc z chęcią zapisze sobie tytuł.
  Pozdrawiam 😀
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też bardzo lubię prozę Kasi. Mam tę książkę w swoich planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję się bardzo zachęcona do tej powieści! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm, nie znam jeszcze twórczości tej autorki...

  OdpowiedzUsuń
 6. Fakt że chcesz powrócić do tej książki, jest dla mnie wystarczającą rekomendacją, by po nią sięgnąć. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaintrygowałaś mnie i to bardzo. Będę jej szukać, bo wydaje się być bardzo ciekawa.[kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń