wtorek, 30 lipca 2013

"Dziewczyna, która igrała z ogniem" Stieg Larsson

Autor:  
Tytuł: Dziewczyna, która igrała z ogniem
Tytuł oryginału: Flickan som lekte med elden
Wydawnictwo: Czarna Owca
 Liczba stron: 704

Drugi tom kultowej trylogii Stieg'a Larsson'a wprowadza nas w inną problematykę, niż ta, którą poznaliśmy w tomie "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet".
Tym razem na plan pierwszy wysuwa się postać charakterystycznej Lisbeth Salander, która w pierwszym tomie ukazała się jako osoba o własnym światopoglądzie i dekalogu zasad ustalonych według jej mniemania. Jednak tom pierwszy ukazuje nam wyłącznie zarys bohaterki, zachęcając do zagłębiania się w jej przeszłość i osobowość.
Taką okazję daje nam właśnie tom drugi.

„Nigdy nie zadzieraj z Lisbeth Salander. Jej nastawienie do świata jest takie, że jeśli ktoś grozi jej pistoletem, ona załatwi sobie większy.”

Lisbeth po wydarzeniach z tomu pierwszego znika na rok, nie dając żadnych znaków życia i nie żegnając się z nikim. Podróżuje do miejsc, które ją fascynują i odwiedza spokojne zakamarki świata, gdzie może uciec od społeczeństwa i spokojnie spacerować odludnymi plażami. Nieplanowane roczne wakacje niosą ze sobą wiele przygód. Lisbeth przebywa w hotelu, który jest atakiem najstraszniejszego huraganu od lat. Tam również nawiązuje się lekki romans pomiędzy nią, a młodszym i mniej doświadczonym szesnastolatkiem. Ponadto Lisbeth poznaje nietypową parę, w której dominacja męża nie daje Salander spokoju. Właściwie to nie jej sprawa, ale czy można pozostawić znęcającego się nad żoną pastora bezkarnie?
Lisbeth po powrocie z wakacji zmienia gruntownie swoje życie. Odkąd nie musi się martwić o gotówkę, a jej opiekun prawny nie zagraża już w żaden sposób może żyć tak jak ma ochotę.
Jest tylko jeden problem. Ktoś dopuszcza się morderstwa przyjaciół Mikaela Blomkvista, dawnego partnera Lisbeth, a po dogłębnym śledztwie policji wychodzi na jaw, iż opiekun prawny Salander padł ofiarą morderstwa tego samego przestępcy.
Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim Lisbeth? Czy mogłaby się dopuścić morderstwa trzech osób?
Losy Mikaela i Lisbbeth ponownie się splatają, jednak tym razem w zupełnie innych okolicznościach. Lisbeth ścigana jest listem gończym i okrzyknięta psychopatycznym mordercą. Mikale musi wyjaśnić sprawę na własną rękę i powiązać okoliczności tak, aby odkryć powiązanie Lisbeth ze sprawą.
Adwokat Bjurman łamie zasady, które wyłożyła jasno Lisbeth. Jakie poniesie za to konsekwencje?
Czy sprawa definiowana jako "Całe Zło" zostanie wyjaśniona?
To wszystko i wiele więcej czeka na czytelnika w drugim tonie kultowej trylogii.

„Lisbeth Salander nienawidzi mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet.”

Fenomenem trylogii Stieg'a Larsson'a jest postać Lisbeth Salander - nietypowej researcherki. Jej postawa pozostawia wiele do życzenia, ale tym samym sprawia, że "Millennium" odbiega od formy typowego kryminału, gdzie dobra i zła strona walczą o wypłynięcie na powierzchnię w chwale i wygranej.
Lisbeth jest osobą kontrowersyjną, ale uważam, że bez niej książka nie odniosłaby takiego sukcesu. Kiedy w książce pojawia się bohater odbiegający konwencją od typowej formy postrzegania postaci literackiej wiadomo, że książka będzie dobra.
Tym samym Salander zachęca do sięgnięcia po kolejny, drugi tom serii "Millennium" nie tyle ze względu na zagadkę do rozwiązania, a właśnie na wgląd jej postaci.
Przyznam, że "Dziewczyna, igrała z ogniem" nie przebija swojego poprzednika, czyli "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". W tym tomi zagadka nie jest już tak ciekawa, choć czytelnik w dalszym ciągu z chęcią zagłębia się w całą sprawę.
Poprzez fakt, iż czytelnik odkrywa trochę więcej faktów z życia Lisbeth Salander książka staje się ciekawa i wciągająca, jednak nie tak dobrze ukazana historia pociąga za sobą w dół fabułę.
Mimo to książka dalej stanowi fenomen wśród powieści kryminalnej, przez co polecam drugi tom wszystkim, którzy czują niedosyt po pierwszym spotkaniu ze Stieg'iem Larsson'em w "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", a także tym, którzy uwielbiają postać Lisbeth Salander i maja ochotę na odkrywanie jej tajemnic.

Ocena: 4/6

 W serii:
1. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet",
2. "Dziewczyna, która igrała z ogniem",
3. "Zamek z piasku, który runął",

1 komentarz:

  1. Kilka razy miałam ochotę sięgnąć po Larssona ale jakoś zabrakło mi większej motywacji.Pewnie kiedyś w koncu przeczytam.

    OdpowiedzUsuń