piątek, 19 lipca 2013

"Las Zębów i Rąk" Carrie Ryan

Autor:
Tytuł: Las Zębów i Rąk 
Tytuł oryginału: The Forest of Hands and Teeth
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 350

Strach, ból, przeznaczenie...
Jęki, które nie mają końca. Życie w nieustannym strachu. Miłość gaszona obowiązkiem. Życie pozbawione sensu. Marzenia bez przyszłości...
Ocean. Szum wody. Śpiew fal. Za jaką cenę?

„Zastanawiam się, czy istnieje świat okrutniejszy niż ten, w którym każe się nam zabijać ludzi, których kochamy.”

Mary żyje w wiosce, którą otacza Las Zębów i Rąk. Jej życie oddzielone jest od śmierci zaledwie prostą siatką, za którą czają się nieustannie Nieuświęceni - martwi, którzy powrócili po śmierci zakażeni infekcją. Mary od zawsze uczona była zasad panujących w wiosce i doskonale znała konsekwencje ich złamania; niechybna śmierć czaiła się tuż za rogiem. Wydawać by się mogło, że jej życie pozbawione jest sensu. Toczy się do przodu, z góry przewidując jaki los ja czeka. Nie ma szans na prawdziwą miłość, bo ta oddala się od niej z każdą minutą. Musi wybierać między uczuciem a obowiązkiem. Nie jest sama, o jej rękę już ktoś się postarał. Jednak czy potrafi tak żyć? Kiedy ginie matka Mary i przemienia się w Nieumarłą jej jedyną rodziną pozostaje brat, który odtrąca ją obwiniając za śmierć matki. Bohaterka skazana jest na życie w klasztorze pod czujnym okiem Sióstr. Niespodziewanie to właśnie tam poznaje uczucia związane z prawdziwą miłością. I prawdę o swojej wiosce...
Mary musi zdecydować, czy potrafi walczyć o miłość i marzenia, czy pozostać w wiosce i trwać u boku mężczyzny, którego nie kocha spełniając obowiązek, do którego została uczona przez całe życie. Przecież małżeństwo nie wynika z miłości, prawda?

„Kiedy jest się zakochanym... wtedy się wie, po co się żyje. Kiedy kocha się każdego dnia. Budzi się z miłością, ucieka do niej podczas burzy i po sennym koszmarze. Kiedy miłość jest azylem, w którym można schronić się przed otaczającą nas śmiercią i kiedy wypełnia cię tak całkowicie, że nie potrafisz tego wyrazić.”

"Las Zębów i Rąk" to debiutancka powieść, znanej już na całym świecie Carrie Ryan. Autorka maluje przed czytelnikiem nowy, nieznany jeszcze świat. Pojęcie "zombie" nabiera nowego wymiaru. "Las Zębów i Rąk" to powieść, która trzyma w napięciu od początku do końca.
Czytając książkę czytelnik ma wrażenie, że powraca do czasów średniowiecza; do wioski odgrodzonej od świata i zasad, których nie wolno łamać. jednak szczegół zdradzają, że to świat w przyszłości, który dopiero na nas czeka. Świat zarażony infekcją, po której umarli wracaj ą do świata w postaci Nieuświęconych; bezrozumnych istot żądnych krwi.
Wszystko opisane jest w lekki sposób, choć dla mnie aż za lekki. Przyznam, ze liczyłam na coś więcej.Owszem, Nieuświęceni opisani są w sposób, przez który czytelnik bardzo łatwo może wyobrazić sobie ich wygląd i grozę która im towarzyszy. Dla mnie to jednak za mało. Fabuła w pewnych momentach rozciaga się do granic możliwości, tak jakby autorka nie miała pomysłu na dalsze postępowanie bohaterów.
Występujący w książce motyw miłości jak dla mnie jest przerysowany. Bohaterka sama nie wie czego chce, choć kiedy czytelnik zagłębi się w fabule może dostrzec iż tak naprawdę nic nie jest dla niej istotne poza jednym. Co to takiego? To już musicie odnaleźć sami...
Polecam czytelnikom, którzy nie mają wysokich wymagań, a którzy od czasu do czasu lubią sięgnąć po książkę z grozą w tle. To miła odskocznia, ponieważ temat jest stosunkowo mało popularny. Myślę, że motyw miłosny takze powinien przypaść do gustu miłośnikom zombie.


Ocena: 4/6

3 komentarze:

  1. Kiedyś pożyczyłam z biblioteki i przeczytałam ze 30 stron, nie pamiętam czemu przestałam, ale teraz chętnie zapoznałabym się z tą powieścią.

    OdpowiedzUsuń
  2. poluje na tę książkę - bo ma dość sprzeczne opinie w blogosferze, a sama historia wydaje się ciekawa choć boję się tego motywu miłosnego

    OdpowiedzUsuń
  3. „Las Zębów i Rąk” to jedna z moich ukochanych książek. Oczywiście zgadzam się, że trzyma ona w napięciu i jest pełna skrajnych emocji. Osobiście bardzo podobał mi się język książki i fabuła, które wspaniale są zespolone i dają porażający efekt. Historia nie pozwala o sobie zapomnieć i przez cały swój czas zatrzaskuje czytelnika w fantastycznym i oryginalnym świecie. Polecam z całego serca. ;)

    OdpowiedzUsuń