poniedziałek, 19 sierpnia 2013

"Bunt Bogini" Josephine Angelini

Autor:
Tytuł: Bunt Bogini
Tytuł oryginału:  Goddess
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 368

 „Żyć tak, jakby każdy dzień miał być naszym ostatnim na Ziemi.”

W trzecim tomie trylogii Josephine Angelini powracają dobrze znani bohaterowie.
Także miejsce akcji pozostaje to samo, bowiem bohaterowie wciąż przebywają na malowniczej wyspie Nantucket u wybrzeża stanu Massachusetts, a jedyną odskocznią są jałowe ziemie Hadesu, do którego wędruje Helena lub kraina snów, dom Morfeusza.

Helena poznała już swoje przeznaczenie i rolę, którą wyznaczyły jej Mojry. Jako potomkini Heleny Trojańskiej musi na nowo zmierzyć się z bogami.
Helenę nawiedzają wspomnienia z dalekiej przeszłości. W jej podświadomości powracają wspomnienia z dawnych wcieleń, kiedy to była Heleną Trojańską u boku Parysa, czy Ginewrą walczącą o swoje przetrwanie. W każdym wspomnieniu pojawia się Lucas pod postacią dawnego kochanka. Ich losy były złaczone od lat, a w obecnym życiu muszą trzymać się od siebie z daleka.
Oriona, Helenę i Lucasa połączyła przysięga braterstwa krwi. Nikt jednak nie podejrzewał, ze dzięki temu moc Heleny wzrośnie.
Teraz je zadaniem jest ocalić siebie i rodzinę Delosów, choć na drodze ma nie tylko żądnych krwi bogów. Ktoś spośród jej najbliższych jest zdrajcą.
Bohaterka wie już, że nie jest Podziemnym Wędrowcem a Demiurgiem, który może stworzyć własny świat. To właśnie on staje się celem bogów z Olimpu.
Czy Helena wygra z wojskiem Stu Kuzynów i ocali swoich najbliższych?

Wspaniałą kreacja bohaterów nie pozostawia wiele do życzenia. Choć pojawia się charakterystyczny trójkąt miłosny, pomiędzy bohaterami nie gryzie się to ze sobą tak jak w podobnych powieściach. Nie ma tutaj rywalizacji pomiędzy dwoma kochankami o rękę Heleny. Wszyscy są dobrymi przyjaciółmi i każdy zdaje sobie sprawę z brzemienia ciążącego na ich barkach. Owszem, oboje kochają tą samą Helenę, a bohaterka darzy uczuciem zarówno Oriona jak i Lucasa, jednak w podświadomości wie, ze w końcu będzie musiała wybrać. Kiedy to już nastąpi każdy z nich będzie musiał pogodzić się z jej wyborem.

 „Nie zakochałaś się w nim raz na zawsze. Zakochujesz się za każdy razem, kiedy go widzisz”

Także w tym tomie nie brakuje dużej dawki dobrego humoru. Choć wydawałoby się iż nie można wymyślić już niczego nowego, a "Bunt Bogini" jako trzeci tom jest z góry skazany na stronice wiejące nudą, to nie ma nic bardziej mylnego. Autorka stworzyła wspaniałą historię, którą zakończyła z klasą. Nikt nie będzie się nudził zagłębiając się w raz z Heleną w jej historię.

„- Sprawiam ci ból? - spytał łamiącym się głosem i spojrzał na nią bezbronnie. 
- Tylko wtedy, kiedy mnie zostawiasz - odparła i wtuliła się w niego. 
- Nie opuszczaj mnie nigdy więcej.”

Historia Heleny i Lucasa kończy się wraz z trzecim i ostatnim już tomem "Spętanych przez Bogów". Josephine Angelini do końca trzymała fason i stworzyła historię godną najlepszych. Świat mitologiczny przedstawiony w powieści nie mógłby być bardziej realistyczny, a opisy bogów bardziej urozmaicone. Czytelnik czytając "Bunt Bogini" i dwie pozostałe części trylogii może dostrzec doskonałą kreację bohaterów, do których chce się wracać.
W momencie kiedy autorka zapragnęła, aby scena była drastyczna, czytelnik odczuwa cały tragizm, kiedy miało być zabawnie, czytelnik zaśmiewa się z zabawnych dialogów bohaterów, a kiedy Josephine Angelini zapragnęła przelać na papier magię zaklętą w uczuciach bohaterów czytelnik nie może oderwać się od zapisanych stron.
To trylogia jedyna w swoim rodzaju, która zakreśla piękny świat, doskonale wykreowanych bohaterów i wielkie uczucia, godne Heleny Trojańskiej i jej ukochanego.

Skierowana do grona czytelników szukających dobrze napisanej historii miłosnej, która nie narzuca czytelnikowi wytartego i schematycznego toru obranego przez wielu autorów. Świeży pomysł na podstawie greckiej mitologi przypadnie do gustu wszystkim, a natłok emocji nie pozwoli na nudę.

Ocena: 6/6

W serii:
1. "Spętani przez bogów",
2. "Wędrówka przez sen",
3. "Bunt bogini", 

Podsumowanie trylogii:
Wspaniała opowieść o prawdziwej miłości, przyjaciołach i trudnych wyborach.
Książki, które zasługują ana miano niezapomnianych, to te do których się wraca i które zapadają w pamięć na długi czas.

6 komentarzy:

 1. Ja na razie zaopatrzyłam się w pierwszą część tej trylogii i zamierzam niebawem się za nią zabrać. : )

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze nawet pierwszej części, ale niekoniecznie jestem fanką takich książek, choć po Twojej recenzji widzę, że możnaby spróbować to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. chętnie przeczytam pierwszą część serii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cała seria chodzi za mną od dawna, ale jak to zwykle bywa, zawsze znajdzie się coś innego, pilniejszego do zdobycia. Kiedyś na pewno po nią sięgnę, mam nadzieję, że już niedługo;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po raz kolejny spotykam się z pozytywną recenzją tej trylogii. Chyba czas aby się za nią zabrać!:)
  Ładny wygląd bloga :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam wielką chęć zapoznania się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń