środa, 21 sierpnia 2013

"Jak porusza się Twój koń" Gillian Higgins i Stephanie Martin

Autor: Gillian Higgins i Stephanie Martin
Tytuł: Jak porusza się Twój koń
Wydawnictwo: Akademia jeździecka
Okładka: twarda
Liczba stron: 153

Wśród amatorów jeździectwa i instruktorów utarło się powiedzenie: "bez kopyt nie ma konia", co po części jest prawdą i brzmi całkiem dobrze. Nikt nie zwraca uwagi natomiast na to, z czego koń jest zbudowany. Nikt nigdy nie powiedział: "bez szkieletu i mięśni nie ma konia". To fakt, który rozumie się sam przez się, więc uznano, że nie wymaga większego wkładu. Jednak nikt również nie mówi, że gdyby nie odpowiednia budowa konia jazda wierzchem byłaby po prostu niemożliwa. To odpowiednio ukształtowany kręgosłup konia zapewnia jeźdźcowi komfort jazdy.
Książka "Jak porusza się Twój koń" to jedyny w swoim rodzaju poradnik, który przybliża amatorom jeździectwa budowę wierzchowców. To bogato ilustrowany podręcznik biomechaniki konia, który oferuje świeże i dotychczas nie zagłębiane aspekty poparte ćwiczeniami zarówno dla jeźdźca jak i dla konia.
Książka składa się z trzech części, które stopniowo wprowadzają czytelnika w świat aspektu biomechaniki.
Jeśli dany poradnik zaczyna się w pierwszej części od podrozdziału zatytułowanego: "solidne podstawy" to czytelnik już przy pierwszych stronach może spodziewać się czegoś więcej poza pustym i wytartym już przez lata tekstem.
Część pierwsza wprowadza w świat poszczególnych elementów składowych aparatu ruchu. Przed czytelnikiem malują się kształty poszczególnych kości z ich odpowiednimi nazwami i przeznaczeniem w ciele konia. Czytelnik poznaje budowę kości, mięśni, powięzia, ścięgien i więzadeł. Wszystko to solidnie powiązane ze sobą nie tworzy chaotycznej zbieraniny tekstu, a solidnie uformowane stanowi podstawę we wprowadzeniu do biomechaniki.
Czytelnik poznaje także wszystkie elementy składowe układu mięśniowo-szkieletowego konia. Dokładnie zagłębia się w pokazane schematy poznając jak funkcjonują poszczególne partie ciała konia i które z danych mięśni biorą udział w zaplanowanych akcjach.
Cześć druga jest już głębszym rozważaniem na temat ruchu konia. Rozdział ten pomaga w zrozumieniu funkcji poszczególnych mięśni w roli treningu i pozwala jeźdźcowi określić możliwości fizyczne swoich podopiecznych oraz odpowiednio zaplanować program treningowy.

"Im lepiej zrozumiemy anatomię konia, tym lepiej dostosujemy do niego swoje oczekiwania".

Rozdział drugi opisuje w jaki sposób koń porusza się w bok i podczas pracy pod siodłem a także w tedy, kiedy jego mięśnie mogą odpoczywać od pracy. Czytelnik poznaje świat konia, który pod względem pracy mięśni jest światem ciężkim, bowiem każda reakcja, każde posunięcie i każde odprężenie niosą ze sobą pracę mięśni koordynujących ruch.
Część trzecia jest częścią skierowaną do wszystkich osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę z zakresu biomechaniki stosując się do podanych przez autorkę ćwiczeń. Wszystko jest doskonale opisane i uzupełnione komentarzem, przez co ćwiczenia nie stanowią żadnego wyzwania ani dla jeźdźca ani dla konia. Autorka zadbała bowiem nie tylko o końskie ćwiczenia odnośnie mięśni, ale stosuje kilka istotnych rad skierowanych do amatorów jeździectwa.

"Opanowanie przez konia kolejnych, zaawansowanych poziomów ćwiczeń zwiększa płynące z nich korzyści." 

Każdy podrozdział zakończony jest podsumowaniem, a czasami urozmaicony przeróżnymi wskazówkami, które nie tylko uatrakcyjniają tekst, ale poszerzają wiedzę czytelnika. Podsumowanie rozdziałów to doskonały pomysł, ponieważ czytelnik łatwo może ułożyć sobie w głowie podane poprzednio informacje i przejść do kolejnej części bez wahania.
Rysunki i zdjęcia pozwalają czytelnikowi zagłębić się w opisywane problemy na tyle, że nic nie stanowi dla niego niejasności. Duży plusem książki jest fakt, że wszystko jest jasne, klarowne i przejrzyste. Rysunki pozwalają na wizualne podejście do problemu.
Plusem jest także wyraźnie ukazany aparat ruchu konia w poszczególnych chodach poprzez narysowanie na końskim ciele kości odpowiedzialnych za ruch. To wizualizuje czytelnikowi opisywane czynności i pozwala na łatwe przyswojenie przekazywanych informacji.
Czytelnik zagłębiając się w książkę "Jak porusza się twój koń" poznaje konia od innej perspektywy co jest niezwykle ważne w odpowiednim treningu, bowiem bez całokształtu nie byłoby konia. Należy dbać o niego w sposób jak najbardziej zaangażowany.
Wyczerpujące objaśnienia dotyczące aparatu ruchowego oraz jego znaczenia w szkoleniu i treningu kondycji koni są na tyle szczegółowe i wnikliwe, że zaspokoją oczekiwania wszystkich czytelników. Dzięki tej książce jeździec może zrozumieć konia "od wewnątrz" i zacząć z nim współpracować na zasadzie naturalnych środków unikając stosowania wymuszonych kar batem czy ostrogą. Autorka wyraźnie podkreśla, że budowa konia zależy od jego funkcjonowania i niektóre elementy treningu są dla poszczególnych koni nie do wykonania, nie ze względu na brak chęci do współpracy, a właśnie wynikając z nieodpowiedniej budowy ciała.
Książka ta skierowana jest do wszystkich którzy swoją przygodę z jeździectwem planują rozpocząć na poważnie i pragną poznać coś więcej poza zwykłą podstawą jazdy, a także dla tych, którzy mają na względzie dobro swojego podopiecznego.

Ocena: 6/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz