czwartek, 8 sierpnia 2013

"Spętani przez Bogów" Josephine Agelini

Autor:
Tytuł: Spętani przez Bogów 
Tytuł oryginału:  Stracrossed
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 400

Dawno temu, syn króla Troi – Priama i Hekeby, Parys darzył miłością wielką i czystą córkę Zeusa i Ledy, Helenę. Helena obdarzona mianem najpiękniejszej kobiety na ziemi obiecana została Menelaosowi.
Parys miał z góry zarysowany los - z jego ręki miała zostać spalona Troja.
Los chciał, iż Parys związał się z ucztą bogów, tą samą, na której bogini niezgody Eros rzuciła przed boginie jabłko niezgody. Spór o to, która z bogiń jest najpiękniejsza miał rozstrzygnąć wyznaczony przez Zeusa, ów młody pasterz. 
Parys nie potrafił zdecydować się, która z nich jest godna otrzymania miana najpiękniejszej. Każda z bogiń postanowiła przekupić młodego pasterza. Tym samym Parys wręczył złote jabłko Afrodycie a sam został wynagrodzony kobietą, piękną Heleną wcześniej już przyrzeczoną Menelaosowi.
Parys porwał Helenę i udał się z nią do Troi.

Tysiące lat później ich oblicza na nowo się spotkały pod postacią Heleny Hamilton i Lucasa Delosa. 

" Ich przeznaczeniem jest odwieczna nienawiść.
Ich pragnieniem jest wieczna miłość. "

Życie bez matki jest trudne, to fakt. Jednak Helena żyje tylko ze swoim ojcem, którego kocha nad życie i choć brakuje jej kobiecego wzorca nie narzeka. Ma kilku przyjaciół i to jej wystarcza. Sama, dobrowolnie oddala się od społeczeństwa, ponieważ kiedy tylko poczuje na sobie czyjś wzrok ból brzucha staje się nie do zniesienia. Przez całe swoje szesnastoletnie życie czuła się inna.

„Myślisz, że jesteś niepopularna? Nie minęła godzina odkąd wylądowałem na wyspie, i już zdążyłem usłyszeć o pięknej, doskonałej, wręcz niebiańskiej Helenie Hamilton. Wiesz, że tak właśnie nazywają cię chłopcy? Niebiańska Helena?” 

Miejsce akcji: Nantucket, niewielka malownicza wyspa ze wszech stron otoczona wodą. Zasadniczo piękny krajobraz przytłacza główną bohaterkę.

Helena zaczyna wędrować nocami do jałowej krainy. Fikcja zlewa się z rzeczywistością i kiedy wydaje się jej że jałowa kraina to tylko wytwór jej sennej wyobraźni, ślady błota na nogach mówią same za siebie.
Kiedy w szkole pojawia się niesamowicie przystojny Lucas od razu wzbudza ciekawość uczniów.
Za jednym wyjątkiem - Helena nie ma ochoty poznawać nowego przybysza, Helena ma ochotę go zabić.
Kiedy tylko pojawia się w jego towarzystwie pojawiają się trzy erynie wzbudzające w niej szaleńczą nienawiść. Ich łkania, jęki i przerażający widok zmieniają Helenę w chwili kiedy tylko się pojawiają.

Wkrótce Lucas wyjawia przed Heleną ich prawdziwe przeznaczenie. Grecka bogini zemsty nie zapomniała o swojej klątwie. Teraz to oni muszą odegrać wyznaczone dla nich role w ówczesnym dramacie rozpoczętym tysiące lat temu. 

„Powinniśmy cieszyć się chwilą, póki trwa, a nie martwić, że kiedyś przeminie.”

Josephine Angelini zgrabnie splotła grecką mitologię ze współczesną codziennością. Tym samym stworzyła niezwykłą i tragiczną historię miłości. Kto z nas nie zna historii Parysa i Heleny? 
To prawie tak jak Romeo i Julia, piękna miłość i tragiczne zakończenie. Nie od dziś wiadomo, ze uczucia to nie tak łatwa sprawa. 
Czytając "Spętanych przez Bogów" czytelnik nie ma prawa się nudzić. Oprócz wspaniale ukazanej historii rodem z mitologii greckiej przejawia się tu duża doza humoru. Poza tym nigdzie nie ma tak wspaniale wykreowanych bohaterów jak w dziele Josephine Angelini.
To wspaniale napisana historia dla wszystkich miłośników pięknych opowieści o uczuciach większych niż wszechświat. 

Ocena: 6/6

W serii:
1. "Spętani przez bogów",
2. "Wędrówka przez sen",
3. "Bunt bogini",

3 komentarze:

 1. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka, lubię takie historie. Tym bardziej, że jest powiązane z mitologią. :)

  ps. zapraszam do mnie na konkurs jeśli masz ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o niej, jednak nie czytałam zbyt wielu recenzji. Twoja jest bardzo dobra więc na pewno sięgnę. Pytanie tylko kiedy :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo, nie słyszałam jeszcze o tej serii. Zapowiada się naprawdę interesująco i jeszcze ta zniewalająca okładka *_*

  OdpowiedzUsuń