środa, 7 sierpnia 2013

"Zamek z piasku, który runął" Stieg Larsson

Autor:  
Tytuł: Zamek z piasku, który runął
Tytuł oryginału: Luftslottet som sprängdes
Wydawnictwo: Czarna Owca
 Liczba stron: 784 

„My jesteśmy tymi, których nie ma. Jesteśmy tymi, którym nikt nie dziękuje. Jesteśmy tymi, którzy muszą podejmować decyzję, z jakimi nikt inny by sobie nie poradził..."

Ona jedna przeciwko całemu światu.
A gdyby to właśnie Ciebie służby specjalne Państwa kontrolowały na każdym kroku?  
Gdyby to Ciebie chciały usunąć?
Ojciec, to radziecki spzieg.
Brat, to sadystyczny morderca.  
Giną ludzie, którzy jako jedyni potrafią podać klucz do zagadki.
Lisbeth musi walczyć o swoje.  Tylko jak, skoro jest uwięziona w szpitalu i pozbawiona jedynej mocnej strony, jaką jest dostęp do internetu?
W tym momencie do akcji wkracza niezawodni Mickael, który jako jedyny zna całą prawdę o bohaterce. Tylko czy zdoła jej pomóc? 
Czas działa na ich niekorzyść. Owszem, Lisbeth ma niewielkie grono sprzymierzeńców, które wierzy w jej niewinność, jednak w porównaniu do jej wrogów, obecna grupa jest słaba i mało znacząca. 
Czy Lisbeth Salander zostanie oskarżona o potrójne morderstwo?
Nieszczęściem Lisbeth było posiadanie ojca, który zarysował się w kartach Państwa i który podlegał jego prawom. To tajne służby specjalne nadzorowały jego postępki i to one starały się zatrzeć ślady po Zalachence. Kiedy pobił do nieprzytomności matkę Lisbeth i sprawił, ze już nigdy miała nie odzyskać psychicznej równowagi trzeba było usunąć znaczącą osobę, która jako jedyna znała prawdę - Lisbeth Salander, nieodrodną córeczkę tatusia. 
Tym samym Lisbeth musi walczyć nie tylko z policją, ale i z ludźmi, którzy chcą jej ponownego zniknięcia. 
Kiedy bohaterce udaje się w końcu uzyskać dostęp do sieci i znaleźć klucz do zagadki kończy się jej czas. Czy Mikael'owi uda się dokończyć to co ona zaczęła i wyrwać ją z macek ludzi zła?
Mikael pisze kolejny demaskujący reportaż o ludziach Rządu. Zbiera niezbite dowody, których nie da się w żaden sposób podważyć. Szykuje się kolejna afera na skale światową. Czas się kończy, a reportaż demaskujący ludzi istotnych jest nieskończony. Czy prawda o Lisbeth Salander ujrzy w końcu światło dzienne i pozwoli by sprawiedliwość wygrała? 

„Tak to wygląda. Rodzimy się. Żyjemy. Starzejemy się. Umieramy. Zrobił swoje. Jedyne co pozostało, to rozkład.” 

Stieg Larsson powraca wraz z trzecim i ostatnim już tomem kultowej trylogii "Millennium". Tym razem nie spotykamy nowej historii tak jak w przypadku pierwszej i drugiej części. Tom trzeci jest poniekąd kontynuacją i rozwinięciem historii Lisbeth Salander z tomu drugiego. Akcja dzieje się po przywiezieniu rannych do szpitala. Trwa walka o życie. 
Po rozwiązaniu zagadki Lisbeth definiowanej mianem "Całego Zła" Mikael w dalszym ciągu stoi po stronie dziewczyny, która igrała z ogniem. Czy poradzi sobie ocalić jedną, kruchą dziewczynę i wyrwać ją z macek Państwa?
Trzeci tom trylogii jest najdłuższą częścią, co nie oznacz, że czytelnikowi zaczyna się obecna historia dłużyć. Jak już  wspomniałam przy poprzednich częściach objętość tomów świadczy tylko i wyłącznie na korzyść opowieści. Historie Mickaela i Lisbet chce się czytać i czytać, bez przystanku. A kiedy już wszystko się kończy czytelnik odczuwa żal, ponieważ znaczące ilości stron o przygodach nietypowych bohaterów związały się z nim w pewien sposób.
Jestem szczęśliwa, że miałam zaszczyt poznać historię "Millennium" i wraz z bohaterami przenieść się do Sztokholmu, by tam rozwiązywać zagadki godne Sherlock'a Holmes'a. 
Polecam wszystkim tym, którzy nie boją się wielkich tomów, ponieważ czeka Was niesamowita przygoda!

Ocena: 4/6

W serii:
1. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet",
2. "Dziewczyna, która igrała z ogniem",
3. "Zamek z piasku, który runął",

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz