środa, 16 października 2013

"Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli" C.C. Humphreys

Autor:
Tytuł: Wład Palownik. Prawdziwa historiaDrkuli
Tytuł oryginału: Vlad : the last confession
Wydawnictwo: Książnica
Liczba stron: 512 

Podczas srogiej zimy  przyszedł na świat drugi z trzech synów Włada Diabła. Chłopcu na chrzcie nadano imię Wład i podobnie jak jego brat, otrzymał nazwisko Drakula. Ojciec jego został wprowadzony do Zakony Smoka, dzięki czemu zawdzięcza swój przydomek. Był Panem i władcą niewielkiego miejsca na ziemi - Wołoszczyzny. Jego rządy były srogie, potężne i sprawiedliwe.
Schwytany podstępem musiał wybrać między klęską a pokojem. Wybrał zgodę między tureckim sułtanem a swoim krajem, w zastaw jednak poświecił swoich dwóch najmłodszych synów.

"Każdy człowiek rodzi się z przypisanym mu określonym przeznaczeniem. Nikt nie może go zmienić. Wszyscy jednak możemy się na nie przygotować."
Wład pod turecką niewolą odbierał nienaganne wykształcenie z podstawowych dziedzin życia. Szybko przyswajał przedstawianą wiedzę i zagłębiał się w tajniki dodatkowych horyzontów. Pozwoliło mu to na rozwój osobisty kształtujący jego postawę. Od młodych lat wyróżniał się charyzmą i wszystkimi cechami odpowiednimi dla idealnego władcy. Tym samym stanowił potencjalne zagrożenie dla obecnie najsilniejszego sułtana tureckiego. Jak wiadomo, zło zwalcza się najlepiej już w zarodku...

Wład Drakula to postać historyczna, która dała początek licznym bajdurzeniom i historiom o przeróżnej treści. Wiele legend i mitów o wampirze z Transylwanii miała oparcie właśnie w jego osobie. Wład zasłynął w historii jako okrutnik nieliczący się z nikim. Jako potwór żądny przelewu krwi. Stąd również jego przydomek, jakoby syn Drakuli obrał sobie jedną z najokrutniejszych metod wymierzania kary - nabicia na pal.

"Jestem więźniem. Zamkniętym w klatce swego ciała. A jednak nazywam się wolnym jak sokół". 
C.C. Humphreys stworzył książkę, która jest połączeniem biografii i powieści historycznej zbitej w całość fabularną. Jak sam pisze w nocie dla czytelnika, chciał przelać na stronice swojego dzieła jak najwięcej prawdy o osobie Włada Drakuli bez własnej, subiektywnej oceny pozostawiając to dla każdego czytelnika z osobna.
Wład Palownik jest postacią historyczną a tym samym człowiekiem z krwi i kości. Taki właśnie punkt obrał autor - ukazanie prawdy w każdym najmniejszym elemencie porzucając historię o wampirach. Prawda o człowieku jest jednak okrutniejsza niż ta rodem z książki Brama Stokera.
Drakula uważany jest za człowieka pozbawionego zahamowań, okrutnego i bezwzględnego, który zabija dla przyjemności wybierając najokrutniejsze formy zadawania bólu. Książka C.C Humphreys'a pokazuje, iż nawet człowiek tak okrutny w swoich postępowaniach ma motyw, cel do którego dąży i o który walczy.

"Wład Palownik." Prawdziwa historia Drakuli" to nietuzinkowa książka dla osób o mocnych nerwach. Autor nie oszczędza czytelnikowi żadnych szczegółów ukazując prawdę bez ogródek i upiększeń.
Akcja rozgrywająca się w XV w. ma charakter nietypowej spowiedzi, w której całą prawdę o synu Smoka dowiadujemy się z opowieści najbliższych mu osób - przyjaciela, kochanki i spowiednika. To właśnie oni przez całą fabułę snują naprzemienną opowieść o relacjach wprost z życia syna Diabła. Sam język utworu ułatwia zagłębienie się w fabule dzięki swym staropolskim wtrąceniom.

"Na to wszystko i na krew Drakulów przysięgam, że powrócę tutaj w chwale."
Lektura o Władzie Palowniku to nic innego jak swoistego rodzaju biografia, bowiem historia snuta jest od samego początku życia Włada aż po jego kres. To historia przesiąknięta grozą i krwią, która przeraża i mrozi krew w żyłach. Dlatego skierowana jest do czytelników o mocnych nerwach, bowiem żaden szczegół nie został pominięty a żadne okrucieństwo nie obrane w ramy artystycznego upiększenia. Krwawe sceny występują tu niemal na każdym kroku a mimo to znalazło się również miejsce na miłość - ta jedyną i niepowtarzalną.
Postać Drakuli ukazana jest tutaj w zupełnie innym świetle. Prawda historyczna przebija z niemal każdej strony a osoba syna Smoka pozostaje dla oceny. Książka wciąga od pierwszych chwil, trzyma w napięciu i zapewnia mrożące krew w żyłach sceny dla każdego miłośnika dobrej historii.

Ocena: 6/6

14 komentarzy:

 1. To bardzo ciekawa postać, o której z chęcią bym poczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna książka! Byłam pod jej wrażeniem:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Zdziwiła mnie twoja pozytywna recenzja! Musze przeczytac :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "...nietuzinkowa książka dla osób o mocnych nerwach." - to zdecydowanie nie dla mnie :D Nie, dziękuję, chce spać spokojnie, póki co ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli historia jest przesiąknięta grozą, a do tego przeraża i mrozi krew w żyłach, to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam - była naprawdę dobra, chociaż dodałabym tam więcej rozlewu krwi :D

  OdpowiedzUsuń
 7. O matko, absolutnie muszę przeczytać!!:D

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakoś nie jestem do końca przekonana do tej książki. Mimo, że wysoko ją oceniasz, to raczej po nią nie sięgnę dlatego, że jestem (prawie) pewna, że nie spodoba mi się tematyka tej powieści.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No proszę, nie sądziłam, że książka jest aż tak dobra. Szczerze mówiąc nie wiem, czy ją przeczytam, bo wciąż trochę się jej obawiam, ale jeżeli kiedyś się będę zastanawiać, to będę pamiętać, że warto sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ach, coś dla mnie! Przeczytałabym z wielką ciekawością! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie na tak pozytywną recenzję liczyłam <3
  "Wład Palownik" jest na mojej liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowna okładka i jeszcze tak pochlebna recenzja ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Drakuli bałabym się odmówić, dlatego muszę przeczytać ;P

  OdpowiedzUsuń
 14. Kurcze, super książka, a okładka taka słaba... :/ Chociaż ta druga, jaśniejsza jest przepiękna. :)

  OdpowiedzUsuń