środa, 6 listopada 2013

"Język koni - język ludzi. Porozumienie jest możliwe" Isabelle von Neumann-Cosel

 Autor: Isabelle von Neumann-Cosel
Wydawca: Akademia Jeździecka            
Liczba stron: 142
Rok wydania: 2010

Od wieków prowadzone są badania i szeregi doświadczeń odnośnie ludzkiego zachowania w społeczeństwie. Pozwoliło to na głębsze zrozumienie ludzkiej postawy i zaznajomienie się z funkcjonowaniem ludzkiego umysłu. Tym samym powstała dziedzina, która nieodzownie towarzyszy ludzkości od samego początku. Mianowicie mowa tu o socjologii, która w systematyczny sposób bada funkcjonowanie i zmiany społeczeństwa.
Dziedzinę socjologii odkrywać możemy na różnych strefach. Tym samym spotykamy ją również w świecie koni, gdzie zmiany wywołane ingerencją człowieka sprawiają, że zmiany w końskim stadzie są na porządku dziennym.

"Kto pozwala się nieść falom, nie wybiera brzegu". (Norbert Stoffel)
Jak wiadomo prekursorami wiedzy odnośnie świata koni są niemieccy przedstawiciele amatorów jeździectwa. To tam rozwijają się najlepsze ośrodki jeździeckie a końskie linie dziedziczne nie mają sobie równych. Jedną z przedstawicielek jest Isabelle von Neumann-Cosel, znana instruktorka i sędzia Niemieckiego Związku Jeździeckiego.Stały kontakt z końmi pozwolił jej na codzienną obserwację ich zachowania i zbliżył do granicy poznania zachowań sygnałów wysyłanych przez konie.

Spod pióra Isabelle wyszła książka pt. "Język koni - język ludzi. Porozumienie jest możliwe!", która zawiera wskazówki do lepszej komunikacji z końmi.
http://cooperama.deviantart.comKsiążka podzielona jest na szereg rozdziałów doskonale wprowadzających w tematykę. Pozwala na zagłębienie się we wszystkie szczególne i ważne problemy. Czytelnik ma nieograniczony dostęp do jasno wyłożonych informacji, które poparte są dowodowymi zdjęciami oraz co jakiś czas niewielkimi objętościowo komentarzami.
Autorka porusza wszystkie istotne tematy, które są nieodzownymi elementami odpowiedniej komunikacji między człowiekiem a zwierzęciem. Na plan pierwszy wysuwają się tutaj końskie zachowania w stadzie i przy obecności człowieka. Podkreślone jest tutaj iż relacja ta obfituje w szereg sprzeczności a autorka przez całą książkę prowadzi czytelnika w sposób, który ma nauczyć właściciela konia jak radzić sobie z takimi wyzwaniami.
Pojawiają się także rozdziały odnośnie przeszłości koni i ich funkcji w dzikim stadzie na łonie natury.
Ponadto w książce przedstawione są charakterystyczne tabelki, które umożliwiają hodowcom koni poznanie poprawnego rozszyfrowania potrzeb konia i zagwarantowania im wszystkiego czego potrzebują. 

"Otwórz drzwi, których się najbardziej obawiasz! Koniec Twojego lęku jest pewny." (autor nieznany)

Opisana jest tutaj końska natura, nie historia pracy pod siodłem, więc czytelnik szukający pomocy przy pracy na ujeżdżalni rozczaruje się. Książka wprowadza w świat konia, w jego naturalne potrzeby i zachowania zarówno te w stajni jak i dzikich stepach gdzie kiedyś królowały jako stworzenia wolne i niczym nie ograniczone. 

Książka ma na celu ukazanie czytelnikowi poprawnego zachowania się w towarzystwie czworonożnych przyjaciół a także prawidłowe postępowanie, które zapewni jak najlepszą opiekę.
Atutem książki jest fakt i autorka zamieściła krótkie opowiadania wprost z życia wzięte będące jej życiowymi doświadczeniami z końską naturą.

"Precyzyjne plany nie kosztują zwykle więcej energii niż marzenia, pragnienia i nadzieje" (Henry Cothen)
Zaletą książki jest fakt, iż autorka jest dziennikarką, przez co jej styl pisania jest klarowny i doskonale przypada do gustu każdemu czytelnikowi. Autorka ma także doświadczenie w dziedzinie tańca, zajmując się krytyką teatralną baletu. Jak wiadomo taniec i jazda konna to nieodzowne połączenie. Wszakże w każdej z tych dziedzin występuje harmonia, piękno i delikatność ruchów.

"Język koni - język ludzi" to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników koni. Zapewnia wiedzę, która jest nieodzownym elementem życia pomiędzy końmi. Czytelnik nauczy się z niej jak poprawnie dostrzegać sygnały przesyłane przez konie i dbać o nie. A także zapozna się z tajnikami porozumienia bez słów. Nie ma nic piękniejszego niż harmonia między koniem i jeźdźcem oraz porozumienie bez słów. To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w książce Isabelle von Neumann-Cosel.

Ocena:6/6

2 komentarze:

  1. Nie jestem miłośnikiem koni niestety - lubię je, ale nie umiem jeździć :) Może polecę mojej koleżance ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubie konie, a nie na tyle, żeby przeczytać powyższą publikację :)

    OdpowiedzUsuń