poniedziałek, 24 marca 2014

"Chwila szczęścia" Federico Moccia

Autor: Federico Moccia 
Tytuł: Chwila szczęścia
Tytuł oryginału: Quell'attimo di felicita
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 319

Federico Moccia powraca ze swoimi klimatycznymi opisami gorącego Rzymu, pełnego przygód i rozterek młodych bohaterów. Pozwolicie się porwać?

„Straciłem coś i to spowodowało, że przestałem marzyć, a jednego jestem pewien: bez marzeń nigdzie nie dojdziesz.”
Nicco ma sporo na głowie. Pracuje nie tylko w rodzinnej firmie, ale i biurze nieruchomości. Wszystko jednak jest niczym przy Alessi, dziewczynie która jest dla niego całym światem. I choć kocha ją ponad wszystko boi się wyjawić jej swoje uczucia. Dzień urodzin Alessi miał być punktem przełomowym ich związku. Nicco nie spodziewał się jednak, że to wszystko skończy się w taki sposób. Miało być przecież idealnie, długo i szczęśliwie. Rozstanie było najgorszą rzeczą, jaką mógł sobie wyobrazić. Jednak nie było miejsca na załamanie, bo Gruby, jego najlepszy przyjaciel wie, jak poprawić mu humor. Przed nimi otwierają się drzwi do przygody, dobrej zabawy i pięknych dziewczyn. Czy wykorzystają okazję?

Osadzenie powieści we współczesnych realach doskonale odzwierciedliło problemy i rozrywki dzisiejszej młodzieży. W czasie lektury nie zabrakło gorących romansów, szalonych imprez i doskonałej zabawy, a to wszystko owiane nutą spontaniczności i chęcią przygód. Nie zabraknie także obecnego króla - Facebooka, który niczym plotkująca koleżanka przekazuje wszystkie nowinki zainteresowanym.

Federico Moccia ma swój charakterystyczny styl pisania i to wyróżnia go spośród innych autorów. Autor często sięga po kwiecisty język i próbuje łączyć go z młodzieżowym stylem. Ponadto każda jego powieść wyróżnia się pięknym i klimatycznym opisem miejsc, które ujmują swoją barwą i rzeczywistością.
To z kolei nasuwa pytanie, jak opisze Polskę? Autor zgrabnie wplótł w fabułę dwie polskie bohaterki (Anie i Paulinę), których losy rozwiną się w drugim tomie książki, a akcja prawdopodobnie rozgrywać się będzie w Polsce! Autor już zapowiedział, że pragnie oddać się polskiemu urokowi i ma zamiar osobiście zjawić się w naszym kraju.

„Miłość składa się właśnie z takich drobiazgów, czasami pozbawionych sensu, które wzbudzają śmiech lub niedowierzanie, a w danej chwili są dla nas najpiękniejsze."
Książkę czyta się niesamowicie lekko, choć nie szybko. Bywają momenty, że fabuła dłużyła mi się w nieskończoność i zastanawiałam się nad koniecznością danych scen. I choć urokliwość miejsc całkowicie mnie pochłonęła nie mogę tego powiedzieć o bohaterach, których postępowanie nie rzadko stawało na skraju irracjonalnego postępowania. Lekkomyślność postępowania i brak zdecydowania sprawiło, że Nicco wypadł w moich oczach bardzo blado i bynajmniej nie jak rozpaczający nastolatek. Chociaż jego myśli bardzo często wracały do dawnej miłości nie przeszkadzało mu to w natychmiastowym podrywaniu nowych dziewcząt. Być może tak według autora wyglądają realia młodych ludzi, ale czy zawsze to wszystko tak wygląda? Nie ukrywam jednak, że choć nie zapałałam sympatią do bohaterów to chętnie czytałam o ich przygodach, w których nie zabrakło pomysłowości i kreatywności.

Po lekturze "Trzech metrów nad ziemią" nie byłam pozytywnie nastawiona do autora. I choć jego powieści są niezwykle klimatyczne, fabuła ciągnęła się w nieskończoność a miejscami miałam ochotę odłożyć ją na półkę przerywając w połowie czytania. Na całe szczęści "Chwila szczęścia" wywarła na mnie całkiem inne, bo bardzo pozytywne wrażenie. I chociaż to książka idealna pasująca na wakacyjny czas odpoczynku dostarczyła mi dużo dobrej zabawy i sprawnie przemyciła kilka ważnych mądrości. "Chwila szczęścia" na pewno przypadnie do gustu miłośnikom twórczości autora, a dodatkowo to pozycja obowiązkowa do zabrania na letni wypoczynek na plaży.
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu!

Ocena: 4/6

15 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się okładka! Jak będę miała okazję to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna recenzja tejże książki - dość przeciętnie się zapowiadającej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już kilka niepochlebnych recenzji, a tu trafia się Twoja! Więc chyba jednak będę musiała zastanowić się nad zapoznaniem się z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Teraz nie, ale w wakacje może przeczytam.;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę u siebie i jestem bardzo ciekawa polskiego wątku. Właściwie to z jego powodu zdecydowałam się sięgnąć po "Chwilę szczęścia", bo nie jestem do końca przekonana do twórczości Mocci. Czytałam wcześniej "Mężczyznę, którego nie chciała pokochać" i dość dziwna była to powieść. Oby najnowsza podobała mi się bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z twoją recenzją niemal w zupełności. To prawda, że fabuła ciągnęła się w nieskończoność a miejscami chciało się tę książkę odłożyć na półkę. Ogólnie przeżyłam rozczarowanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po "Trzech metrach..." nie byłaś pozytywnie nastawiona? Hm.. ciekawe, jakie będzie moje zdanie, bo niedługo zabieram się za tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Znam jedynie filmy nakręcona na podstawie powieści tego autora. Może kiedyś sięgnę po jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm, może kiedyś - póki co mam w planach inną powieść Mocci :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książkę jużmam na swojej półce. Niebawem będe ją czytać, czuję, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam na jej temat wiele niepochlebnych recenzji, a tu jednak widzę, że komuś nawet się spodobała ;D Coś mnie ciągnie do tej książki i mam nadzieję, że ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Polubiłam Moccię, bardzo chętnie sięgnę po tę książkę :D

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 13. No i kolejny raz cieszę się, że jej nie wzięłam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie czytałam ani jednej książki tego autora, ale "Chwilę szczęścia" mam u siebie :D Spróbuję :D

  OdpowiedzUsuń
 15. do tej pory spotkałam sie tylko z jedną negatywną opinią więc bardz chetnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń