piątek, 2 stycznia 2015

"zbyt zrozpaczony, by płakać."

 
 Autor: A. J. Betts
Tytuł: Zac & Mia
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 331
Premiera: 14 stycznia 2015r.

Zac od miesiąca leży w izolatce i przeżywa katusze w środku totalnego, szpitalnego pustkowia. Absolutnie nikogo z kim można by porozmawiać na normalne tematy, dookoła tylko starsi ludzie. Zac ma siedemnaście lat i dochodzi do siebie po przeszczepie szpiku. Na szczęście do pokoju obok trafia dziewczyna, w dodatku jego rówieśniczka. Jest tylko jedno "ale" - Mia jest mieszanką wybuchową buntu, zadziorności i oburzenia wobec świata. Czy w takim przypadku możliwa jest przyjaźń?

"[...] o trzeciej w nocy - w godzinie, kiedy zwykłe reguły świata zostają zawieszone."

Wszystko zaczęło się od choroby, szpital był tylko skutkiem. Przypadkiem z kolei okazał się ten sam, w którym poznali się Zac i Mia. Zac próbuje za wszelką cenę wykrzesać z siebie odrobinę optymizmu, chociaż przychodzi mu to z trudem. Nie potrafi powstrzymać ogarniającej go nudy, która nieustannie zjawia się w jego życiu. Mia z kolei preferuję wszystko to co balansuje na granicy złamania panujących zasad. Jako indywidualistka w każdym aspekcie swojego życia kieruje się z góry mało pojętymi wyborami i dumnie manifestuje to przed całym światem. I chociaż oboje różnią się jak woda i ogień w końcu dostrzegają w sobie pokrewieństwo dusz, a ich znajomość wychodzi poza ściany szpitala. Ta dwójka jest siłą napędową całej historii - to oni, choć poszkodowani przez życie, wprowadzają do książki pozytywny nastrój i dobry, wcale nie przesadzony humor. To także na ich przykładzie autorka przedstawiła skomplikowaną relację silnych uczuć walczących o swoje miejsce i uznanie.

Książkę porównano do "Gwiazd naszych wina" Johna Greena, prawdopodobnie ze względu na zbliżony temat. Nie jestem pewna czy to porównanie jest słuszne. Pan Green pisze swoim specyficznym stylem, bawi się słowem, a jego bohaterowie muszą być niezwykle charyzmatyczni i elokwentni do granic możliwości. W książce A. J. Betts tego nie ma, bohaterowie są realni i przebojowi, ale bez zbędnych upiększeń. Miejscami język jest wulgarny a narracja bohaterów - Zaca i Mii - chaotyczna, na wzór plątaniny myśli nastolatków. Historia wydaje się przez to bardziej naturalna, a co za tym idzie, wiarygodniejsza.

"Teraz potrzebny jest mi plan D. D jak desperacja. D jak do albo die."

"Zac & Mia" to książka, w której nie brakuje niczego - są zabawne sytuacje, przebojowe postacie, wartka akcja i wciągająca historia. Jest jednak coś jeszcze: mnóstwo ukrytych emocji. W słowach tej lektury jest więcej treści, niż można dostrzec na pierwszy rzut oka. Ta książka podoba mi się nie tylko ze względu na temat, który choć początkowo trudny w końcowym wydźwięku zmienia się w niesamowicie pozytywny, ale i ze względu na fakt, że to naturalna historia - bez upiększeń, wyolbrzymień a jednak niezachwianie dobra. 

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria.

24 komentarze:

 1. Widzę, że spodobała Ci się ta książka. To dobrze, ja nie do końca jednak jestem do niej przekonana. Za dużo obejrzałam filmów i przeczytałam książek, w których powtarzał się, występujący i tu motyw, miłości/przyjaźni nastolatków pomimo ciężkiej choroby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na premierę!!! :D
  Jestem bardzo ciekawa tej historii!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo nie lubię, gdy książki różnych autorów są porównywalne. Pana Greena uwielbiam ponad wszystko, co nie znaczy, że jestem zamknięta na innych twórców. Dlatego, dzięki Twojej recenzji, a nie zbędnym porównaniom, z chęcią sięgnę po tę lekturę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Też jestem już po lekturze tej książki i niebawem i ja podzielę się swoimi wrażeniami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja właśnie zaczynam czytać, więc ciii, proszę bez spoilerów :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Porównanie do książki Greena mnie zaciekawiło. Będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Po twojej recenzji mam wielką ochotę na tę książkę :)
  Drugastronaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaczynam "polowanie" na ten tytuł.:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może to być ciekawa książka, ale na razie sobie odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ochotę na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. "Gwiazd naszych wina" to wzruszająca lektura, aczkolwiek nie ukrywam, że nie zachwyciła mnie tak jak większość czytelników, ponieważ w swoim życiu przeczytałam już wiele książek o zbliżonej tematyce. Po tę książkę sięgnę na pewno, ale mam ogromną nadzieję, że jednak nie będzie bardzo podobna do lektury Greena, ale bardziej oryginalna.

  OdpowiedzUsuń
 12. Już się nie mogę doczekać jak dostanę tą książkę w swoje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nadal się zastanawiam nad tą książką, ale kiedyś pewnie po nią sięgnę choćby z czystej ciekawości :)

  namalowac-swiat-slowami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam na nią chęć od momentu jak ostatnio ujrzałam jej zapowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapisuję tytuł! Muszę ją kiedyś przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. jestem zainteresowana tą książką, nie powiem, że nie, w końcu inaczej nie zamieszczałabym jej w swojej chciejce :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chciałabym kiedyś przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawi mnie tak książka, na pewno po nią sięgnę. Twórczości Greena jeszcze nie znam, więc nie będę mieć problemu z porównywaniem do niej. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. "GNW" uwielbiam, płakałam jak głupia podczas czytania, dlatego z zainteresowaniem podchodzę do tej historii. Chaotyczność bohaterów nie przeraża, to może być ich atut, pewnie sięgnę. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczerze - myślałam, że to o wiele gorsza książka. A tutaj proszę - oryginalna, ale zwykła, bez upiększeń.

  OdpowiedzUsuń
 21. Widzę, że sporo blogerów zainteresowało się Zakiem i Mią. Ja jeszcze się waham, nie mówię tak, ani nie mówię nie...

  OdpowiedzUsuń
 22. Mi również ksiażka się bardzo spodobała :) Szczerze mówiąc, uważam, że "Zac&Mia" na swój sposób są lepszą opowieścią od GNW. Zapraszam do porównania swojego zdania z moim, też dzisiaj opublikowałam recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Póki co planuje zapoznać się z Greenem, a mnogość takiej tematyki nie jest wskazana, gdyż może się przejeść.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ostatnio często widuję tę książkę w zapowiedziach i zapowiada się naprawdę dobrze :)

  OdpowiedzUsuń