sobota, 29 sierpnia 2015

"Pierwsze koty" Ewa Nowak

"Pierwsze koty" Ewa Nowak, Wyd. Egmont, Str. 318

Kto nie zna Miętowej serii Ewy Nowak? Napisanej lekkim językiem, skierowanej do młodzieży, dotykającej problemów współczesnego świata, wielowątkowej opowieści o ludziach i dla ludzi nie da się nie znać ani nie lubić. 

Tym razem poznajemy Adę, której życie nie jest do końca takie jak być powinno. Jest chłopak, z którym nie układa się najlepiej, jest terroryzujące rodzinę ojciec i kłopoty w szkole, o który nie da się zapomnieć. Jednak kiedy pojawia się ten trzeci, wszystko jakby się zmienia i nareszcie wskakuje na swoje miejsce. Jednak czy chwila szczęście nie jest ulotna?

"-Czy mógłbyś być trochę milszy?
-Mogę się w ogóle nie odzywać."

Seria Miętowa to historie współczesnej Polski o aktualnych problemach, radościach i smutkach oraz tematach z codziennego życia. Ewa Nowak swoje książki kieruje do młodszej publiczności i lekkim językiem przedstawia problemy od których nie zawsze da się uciec. "Pierwsze koty" to kolejny przykład książki autorki, która przedstawia prawdę bez owijania w bawełnę, jaka by ona nie była a jednak pojawia się w gratisie z możliwością pozytywnego rozwiązania. 

Mimo, że seria Miętowa to zdecydowanie młodzieżowe kategorie, jest w niej coś co przyciąga także starszych czytelników. Być może to swoboda z jaką pozwala na delektowanie się historią, a może to naturalni i realistyczni bohaterowie, ale pewne jest to, że niezależnie od wieku, każdy znajdzie tu prawdę dla siebie.

"Po co tak płaczesz? Zostaw te łzy [...]"

Ada to bohaterka o której czyta się z prawdziwą przyjemnością. Niekłamana, nieprzerysowana, z problemami i malutkimi demonami, które jej dokuczają a od których nie da się odgonić. Dziewczyna postawiona w trudnej sytuacji radzi sobie na swój sposób i może nie zawsze jej decyzje są racjonalne, ale łatwo można je zrozumieć. Cała fabuła opiera się na przygodach głównej bohaterki i chociaż nie jest skomplikowana - wciąga i bawi, a miejscami nawet przywołuje chwile refleksji.

Bez wątpienia "Pierwsze koty" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana serii, miłośnika autorki i młodzieży szukającej opowieści z życia codziennego. Pisana z humorem i dystansem dotyka typowych problemów, obok których zazwyczaj przechodzi się obojętnie nie interesując się ludźmi, którym przyszło się z tym wszystkim zmierzyć. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont.

15 komentarzy:

 1. Już przeczytałaś? :D
  Ja jeszcze chwilkę i nadrobię wszystkie tytuły Miętowej i biorę się za najnowszą!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam takie książki końcem podstawówki i na początku gimnazjum. Pamiętam tę kultową serię "Nie dla mamy, nie dla taty lecz dla każdej małolaty". To była seria takich głupawych romansów który każdy kończył się tak samo (o powtarzającym się schemacie nie wspominając).
  Niestety ale chyba już wyrosłam z takich książek :P
  Pozdrawiam
  http://mylittlebigreviews.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. O serii słyszałam, ale jeszcze nie czytałam żadnej z jej tomów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio często spotkam recenzje książek tej autorki :) Taka pisana z humorem pozycja byłaby dla mnie idealna, więc kiedyś skuszę się na jej twórczość :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecę tę książkę mojej nastoletniej bratanicy. Myślę, że będzie zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam autorki i serii. Przyznam, że jakoś nie pociąga mnie ta fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś zaczytywałam siew książkach Ewy Nowak, ale już od dawna nie miałam żadnej w ręku. Chyba czas najwyższy odświeżyć sobie pamięć ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak na razie unikam polskich autorów jak ognia ( podziękujmy za to szkole i głupawym lekturom ). Może w przyszłości sięgnę po powieść pani Nowak. W końcu kiedyś musi być ten pierwszy raz ;)

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam książki Ewy Nowak, ale nie wiem czy akurat tę chcę przeczytać, choć wydaje się bardzo sympatyczna.

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam serię Miętową, dobrze wiedzieć, że ukazała się kolejna część :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kilka książek tej oto pani było moimi szkolnymi lekturami. Nie wiem czy jestem wymagającym czytelnikiem, czy rzeczywiście pani Ewa kompletnie nie stara się w pisaniu książek. Zwykła, dość nudna i zwyczajna historia ludzi dzisiejszych czasów.
  Nic mnie w nich nie zachwyciło i mam nadzieję, że nie będę musiała do takich lektur wracać :)
  Pozdrawiam!
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię Ewę Nowak - pisze naprawdę mądre książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Owszem, słyszałam o "Serii miętowej'', ale nie miałam jeszcze okazji się z nią głębiej zapoznać. Mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tej autorki czytałam ostatnio ,,Nie do pary", chcę sięgnąć po kolejne książki Nowak!

  OdpowiedzUsuń
 15. Chyba przekonam się do serii tych książek, tak pięknie bo nich piszesz ;)
  Pozodrawiam

  OdpowiedzUsuń