wtorek, 23 lutego 2016

Przedpremierowo: "Pasażer 23" Sebastian Fitzek

"Pasażer 23" Sebastian Fitzek, Tyt. oryg. , Wyd. Amber, Str. 350
PREMIERA: 1 marca 2016r.

"Potem już tylko zadawał sobie pytanie, skąd tyle krwi. Wszędzie."

Martin Schwarz, policyjny psycholog, zmierzył się z tragedią. Stracił ukochaną żonę i wspaniałego synka. Wszystko to stało się w mgnieniu oka choć wakacyjna przygoda statkiem nie wróżyła niczego złego. Jednak szczęście w mgnieniu oka zmieniło się w rozpacz. I pustkę. Nikt nie potrafi powiedzieć co tak naprawdę się stało. Martin walcząc z otaczającym go mrokiem rzuca się w wir pracy, by uchronić tych, którzy jeszcze mają na to szanse.

Tak rozpoczyna się powieść kryminalna, która została okrzyknięta jedną z najlepszych od niepamiętnych czasów. Czy to prawda? I tak, i nie. Powieść dozuje napięcie i wciąga w wir przygody, ale jednocześnie wysuwa na pierwszy plan tragiczne wydarzenia, które dotknęły głównego bohatera, a te z czasem zajmują zbyt duże miejsce i zagadka kryminalna nie może w pełni się rozwinąć. Ale przyznaję - efekt fabuły jest naprawdę dobry, bo im dalej w wydarzenia, tym głębiej zastanawiałam się o co w tym wszystkim chodzi. A właśnie na tym polega dobry kryminał, prawda? Książka porównywalna do "Milczenia owiec" gwarantuje takie samo napięcie: niepewność kolejnych wydarzeń, walkę z czasem i niewyjaśnione sceny.

Maritn jako wrak człowieka nie jest w stanie przysłużyć się nikomu. Raz po raz rozpamiętuję tragiczne wydarzenia i zaczyna denerwować czytelnika swoją apatią. Jednak w końcu pojawia się przełom, mężczyzna bierze los w swoje ręce i podejmuje się policyjnej misji, choć pracuje pod przykryciem. A misja nie jest wcale taka łatwa, bo pewnego dnia otrzymuje telefon od starszej pani, autorki thrillerów. Nie byłoby w tym wszystkim niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że kobieta usilnie namawia bohatera by stawił się na tym samym statku, na którym zginęła jego rodzina. Wraz z pojawiającymi się dowodami - dziewczynką trzymającą w ręce pluszowego misia zmarłego syna psychologa, pojawiło się we mnie zapytanie: o co w tym wszystkim chodzi? I z zapartym tchem wypatrywałam finału powieści, który przyznaję - okazał się całkiem udany.

"Tak się dzieje, kiedy się wtyka nos nie tam, gdzie trzeba..."

"Pasażer 23" to powieść kryminalna, która zbacza na psychologiczne tory i manipuluje podświadomością czytelnika. Można przez to zwariować. Miejscami fabuła balansuje na granicy wywołującej dreszcz przerażenia, co jedynie potęguje nietypowy klimat całej historii. Nie żałuję spędzonego z nią czasu i z przyjemnością sięgnę po pozostałe powieści autora.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Amber.

13 komentarzy:

 1. Czytałam jedną powieść tego autora i była świetna! Na tę na pewno będę polować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie jestem przekonana do kryminałów :/ próbuje i próbuje i nie wychodzi, a nie chce się zmuszać. Może kiedyś ten gatunek mi się spodoba.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej pozycji, a tematycznie bardzo mnie interesuje. Uwielbiam manipulację podświadomością odbiorcy. Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie nie, ale książkę zapisuje na listę i poczeka na mój przełom czytelniczy xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusisz, kusisz, baaardzo kusisz! :) Zapamiętam ten tytuł, bo coś czuję, że się polubimy. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę już mam i jak tylko znajdę wolną chwilę to wezmę się za czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam poprzednie książki autora i bardzo mi się podobały, więc i po tę koniecznie muszę sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie mój gatunek, więc chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię książki tego autora. Najbardziej podobał mi się "Profesor". Tę książkę na pewno też przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak na pewno wiesz, nie czytuję takich książek, ale mam je komu polecać, zatem zapisuję ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może zaczytuję się w innych (gatunkowo) książkach, ale nie mogłabym odmówić zapoznania się z tym tytułem. Oby [Pasażer 23] stanął kiedyś na mojej drodze! :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. To raczej książka dla mojego taty niż dla mnie, ale kto wie może kiedyś przeczytam. :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię kryminały poruszające kwestie ludzkiej psychiki. Myślę, że gdy książka się ukaże, to po nią sięgnę:)
  Pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń