sobota, 12 listopada 2016

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi" Laurence Yep, Joanne Ryder

"Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowywanie ludzi" Laurence Yep, Joanne Ryder , Tyt. oryg. A Dragon's Guide to the Care and Feeding of Humans, Wyd. IUVI, Str. 208

"By wytresować swojego pupila, potrzebujesz trzech rzeczy: cierpliwości, cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości".

Ta historia jest w pewien sposób odzwierciedleniem naszego życia, bo jestem pewna, że gdybym przeczytała tą książkę moim zwierzakom, to zarówno pies jak i kot popukaliby się pazurkiem w czoło śmiejąc się do rozpuku. Bo czy to nie jest oczywista oczywistość, że my - ludzie - jesteśmy tylko pupilami naszych (nie inaczej) pupili?

Autorzy w uroczy sposób przedstawili relację pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Trochę na przekór i z subtelną nutką ironii, ale fabuła bardzo dobrze przedstawiła jak to jest być po drugiej stronie tej relacji. Na podstawie smoków, fantastycznych stworzeń, które intrygują najmłodszych od lat, autorzy pokazali, że zwierzęta to również żywe istoty, które czują, kochają i są z nami na podstawie przyjacielskiej relacji.

Książeczka jest krótka, z lekką fabułą i dużą czcionką, dzięki czemu idealnie nadje się jako lektura dla młodych czytelników. Jak wychować sobie człowieka, żeby był naszym przyjacielem, w dodatku posłusznym? Panna Drake - główna bohaterka i smoczyca w jednym - to pełnowymiarowa zołza z charakterkiem. Ale na całej szczęście ma przy sobie Winnie - równie wygadaną dziewczynkę. To połączenie to przede wszystkim dobra zabawa, poczucie humoru i przygoda, która na pewno zaintryguje młodego czytelnika.

To przyjemna, zabawna, pełna uroku powieść dla młodszych czytelników, która przy okazji uczy jak zdobyć najlepszego przyjaciela. Może trochę przekornie, ale bardzo wiarygodnie. Na pewno zrozumieją to Ci, których świat opanowały domowe pupile - moje zwierzaki zachowują się dokładnie tak samo jak Panna Drake. I wiecie co? Jestem z tego dumna!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu IUVI.

13 komentarzy:

 1. Z chęcią bym poznała tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecę mojemu bratankowi. Może on się skusi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem nie dla mnie :( ewentualnie dla mojej młodszej siostry.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta pozycja ciekawi mnie odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach i po każdej kolejnej jej recenzji mój czytelniczy apetyt tylko wzrasta! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Taka książka to fajny pomysł na prezent dla młodszego członka rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po tą książkę! :D
  Po prostu same dobre opinie xD

  OdpowiedzUsuń
 7. Już sam tytuł mnie rozwalił :). Świetna publikacja, chętnie jej poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm.. ciekawe czy moje zwierzątko zachowuje się tak samo ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mojej córki będzie w sam raz:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja na samym początku bałam się, że ta książka to kolejny z wielu poradników, jakie trafiają na księgarniane półki. Na całe szczęście moje przypuszczenia odeszły w las, kiedy tylko rozpoczęłam pierwszy rozdział i... przepadłam. Może na początku panna Drake do mnie nie przemawiała, ale jej światopogląd oraz historia spowodowały, że byłam nią zaintrygowała, co zaowocowało przyjemnym odbiorem książki. Także Winnie podbiła moje serce. W ogóle cała historia skradła moje uznanie i - pomimo kilku drobniutkich wad - bawiłam się przy niej wyśmienicie. I pomyśleć, że [Poradnik dla smoków...] jest przeznaczony dla młodszych czytelników... ;)
  Pozdrawiam. <3
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 11. Podejrzewam, że mój brat szybciej sięgnąłby po tą książkę, gdyby chciało mu się czytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń