czwartek, 2 marca 2017

"Akuszer Bogów" Aneta Jadowska

"Akuszer Bogów" Aneta Jadowska, Wyd. SQN, Str. 384

"Czasami to, czego chcemy najbardziej na świecie, odbiera nam to, czego najbardziej na świecie potrzebujemy. Chcesz prawdy i wolności. A co, jeśli nie da się ich pogodzić?"

Z twórczością Anety Jadowskiej spotkałam się dopiero przy jej najnowszym projekcie, czyli właśnie - cyklu o Nikicie. Wcześniej spotykałam się z licznymi pozytywnymi opiniami, ale w wirze całego grona innych lektur, nie znalazłam chwili by skupić się na jej powieściach. Trochę tego żałuję, bo na własnej skórze przekonałam się, że autorka faktycznie dobrze pisze i co najważniejsze, ma pomysł na swoje książki.

Drugi tom przygód Nikity, to historia jakby jeszcze lepsza od pierwszej części. Ponownie na główny plan wkracza postać głównej bohaterki, ale tym razem robi to z większym rozgłosem, bo wie już że nie ma nic do stracenia. To bardzo dobra bohaterka, intrygująca i żywiołowa, która wzbudza całą masę emocji u czytelnika - raz uwielbia się ją za jej osobowość, raz trzyma się kciuki za to, by powiodła się misja, której się podjęła. W kontynuacji swoich przygód Nikita wkracza na nowy poziom - igra sobie z poznanymi do tej pory zasadami, walczy z przeszłością i nie boi się głośno mówić o tym czego oczekuje. Uwielbiam ją za jej żywiołowość i energię, którą wprowadziła do lektury - bez niej powieść nie byłaby tak intrygująca.

Cykl utrzymany jest w mocnych kategoriach powieści fantastycznej, co widać przede wszystkim przez poszczególne stworzenia pojawiające się na wielu stronach. Są tutaj trolle, pradawne pszczoły, czy potwory o których lepiej za wiele nie wspominać. Ale to co dodaje powieści największego uroku, to wymieszanie świata ludzi z tym przejętym przez mitologicznych bogów. To świetny motyw przewodni dla tej historii, ale to przede wszystkim zasługa dopracowania. Każda postać, miejsce, czy elementy magiczne są tutaj przedstawione w oczywistym świetle - czytelnik nie pozostaje w niewiedzy, cały czas poznaje liczne detale i szczegóły, które pomagają mu zbudować obraz rozgrywanych scen we własnej głowie.

Akcja rozgrywa się w alternatywnym świecie, gdzie Warszawa nie ma racji bytu, ale jest coś znacznie lepszego, dwa światy - Wars i Sawa, w których rozgrywają się magiczne wydarzenia konkurujące ze sobą o uwagę czytelnika. To malownicze miejsca, stanowiące idealne tło dla wędrówki Nikity, kobiety (nie dziewczyny, nie nastolatki!), która stara się pogodzić z własnym pochodzeniem, bo rodziców niestety nie mogła sobie wybrać. Fabuła nabiera znaczenia w momencie rozdrapywania przez bohaterkę ran z przeszłości, gdy ta zaczyna kopać co raz głębiej i głębiej, a tym samym mnożą się tajemnice i zagrożenia, bo komuś bardzo zależy na tym, by bohaterka nie dowiedziała się o sobie zbyt wiele. 

Nie mogę zdradzić zbyt wiele z fabuły, bo odkrywanie jej krok po kroku jest największą atrakcją tego cyklu. Mogę Was jednak zapewnić, że kontynuacja trzyma poziom i warta jest poznania. Świat Nikity to mocno pokręcone miejsce, pełne intryg i knowań, ale jednocześnie wprowadza niezbędną akcję - pędzącą na złamanie karku, która nie pozwala na ani jeden moment nudy. Ale jednocześnie kończy się zbyt szybko. Powieść czyta się z wielką przyjemnością, a poczucie humoru, tajemniczość, zagadki i subtelność stylu łączą się w przyjemną całość. Jeśli nie znacie jeszcze twórczości autorki - rozpocznijcie od tego cyklu, jestem pewna, że nie poczujecie się zawiedzeni.

10 komentarzy:

 1. Mam w planach zapoznanie się z twórczością autorki i liczę bardzo na to, że również i ja stanę się jej fanką :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie poznałam prozy tej autorki. Wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Aneta Jadowska to jedna z moich ulubionych polskich autorek, mimo że jej powieści są fantastyką w czystej postaci, a to ostatnio nie mój gatunek. Polecam także serię o Dorze Wilk, która lubi kopać tyłki z aniołek i diabłem (dosłownie!) u boku. ;) Świetne książki, świetna fabuła i jeszcze lepsi bohaterowie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna noszę się z zamiarem, żeby poznać twórczość Jadowskiej i muszę wreszcie sięgnąć po jakąś jej książkę, może właśnie rozpocznę od powyższego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna noszę się z zamiarem poznania twórczości Jadowskiej i muszę w końcu sięgnąć po jakąś jej książkę, może właśnie zacznę od powyższego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa jestem powieści fantastycznej rozgrywającej się w Warszawie :P jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić :D słyszałam o jej twórczości i chyba się przekonam :)
  Pozdrawiam, ksiazkanaweekend.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zamiar zapoznać się z twórczością tej autorki, ale jeszcze nie wiem kiedy...
  ps. Chciałabym Cię serdecznie zaprosić do udziału w moim wyzwaniu NA TROPIE----> więcej szczegółów u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również od dawna przymierzam się do poznania jej twórczości, ale chyba w najbliższym czasie mi się to nie uda :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze tej serii nie znam, ale mnie intryguje i kiedyś na pewno nadrobię. ;) Tylko nie w najbliższej przyszłości, bo muszę uporać się z zaczętymi seriami. ;/

  OdpowiedzUsuń