czwartek, 11 maja 2017

"Pierworodna" Tosca Lee

"Pierworodna" Tosca Lee, Tyt. oryg. Firstborn, Wyd. IUVI, Str. 360

Tosca Lee zaskoczyła mnie fabułą książki "Potomkowie". Wówczas nie wiedziałam czego się spodziewać a otrzymałam lekturę intrygującą, wciągająca i bardzo dobrze napisaną. Dlatego kontynuacji serii Piętno Krwawej Hrabiny wypatrywałam z dużą niecierpliwością, bo byłam ciekawa co wydarzy się dalej i przede wszystkim - czy autorce uda się przekroczyć poprzeczkę, która sama postawiła sobie bardzo wysoko.

Dużym atutem tej historii jest jej dorosłość. Książka napisana jest nie tylko z pomysłem, ale i z głową. Dopracowano każdy detal, rozwinięto fabułę, napisano historię głęboką i wartościową. Bez wątpienia autorka wie jak zwrócić na siebie uwagę czytelnika - moje uznanie ma i przy drugim tomie serii absolutnie go nie straciła. Wręcz przeciwnie, jestem pod wrażeniem pociągnięcia losów wojny między Potomkami i Dziedzicami oraz losów samej Audry, głównej bohaterki.

Emocjonujące zakończenie pierwszego tomu dało mi przedsmak przygody drugiej części. Audry, postać niezwykle dopracowana i wiarygodna, to kobieta, której życie nie toczyło się do tej pory prostym rytmem. A jednak nie popadła w skrajną rozpacz, tylko zbierając w sobie wszystkie siły postanowiła sprzeciwić się nieprzychylności losu. W dodatku, w jednej chwili powracają do niej wszystkie wspomnienia - wymazane na jej własne życzenie powracają do niej z siłą pocisku. Prawda w końcu wychodzi na jaw a to wymusza na bohaterce działania, które zagrażają jej życiu. Tylko, że jej zadaniem jest odnalezienie i pokonanie Historyka - śmiertelnego wroga. Inaczej wojna wciąż będzie trwać. Tylko, że jej działania nie będą zgodne z prawem, ale czy to powstrzyma ją przed wyzwoleniem się spod jarzma wiszącej nad nią tragedii?

Postać Audry to centralny punkt fabuły - bohaterka jest dojrzałą emocjonalnie postacią, która dorosła do tego by mieć córeczkę i męża. Oraz do tego, by darzyć ich wielką miłością. Zdeterminowana by walczyć o swoje nie cofnie się przed niczym i jednocześnie zainspiruje czytelnika do jego walki o zamierzone cele. Co zrobić by zdobyć miłość i szczęście? Walczyć za wszelką cenę dokładnie tak jak Audry, która ogromnie mi zaimponowała. To jedna z moich ulubionych bohaterek

Może wyprowadzę Was z błędnego założenia, jeśli podążacie tym samym tokiem rozumowania, jakim ja podążałam przy pierwszej części. Seria Lee to nie jest powieści młodzieżowa. To pomysłowy misz-masz literacki, który - jak wspomniałam powyżej - dopracowany w każdym detalu zaowocował świetną historią. Pojawiły się tutaj wartości rodzinne, miłość i dynamiczna akcja oraz nuta magii, która wszystko idealnie scala. Dynamizm, nieoczekiwane zwroty akcji, intrygi i poszukiwanie samego siebie - to jedne z wielu licznych motywów przewodnich tej historii. Pomieszanie fantastyki z thrillerem okazało się połączeniem doskonałym i jestem przekonana, że "Pierworodna" zdobędzie duże uznanie wśród czytelników.

7 komentarzy:

 1. Dużo wątków, ale dobrze skrojone, czynią lekturę atrakcyjną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie mam inne plany czytelnicze, ale postaram się w wolnej chwili mieć na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj przybył do mnie pierwszy i drugi tom.. nie mogę się doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tosca Lee na pewno się spisała, a w dodatku legenda o Krwawej Hrabinie Batory jest bardzo intrygująca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w trakcie czytania Pierworodnej, za mną dopiero 100 str,a już widzę, że będzie to lepszy tom od poprzedniego. Jestem ciekawa, jak te wszystkie wątki autorka rozwiąże :)

  OdpowiedzUsuń