sobota, 11 listopada 2017

"Przebudzenie Olivii" Elizabeth O'Roark

"Przebudzenie Olivii" Elizabeth O'Roark, Tyt. oryg. Waking Olivia, Wyd. Kobiece, Str. 430

"Nie chcę, żeby się o mnie troszczył."

Olivia rozpoczyna wszystko od początku. Wydarzenia z poprzedniej uczelni zmusiły ją do przewartościowania swojego życia. Jeden incydent zmusił ją do przeniesienia, a jako utalentowana biegaczka musiała to zrobić by nie stracić szansę na karierę. Jej nowym trenerem okazuje się Will, któremu nie jest łatwo wziąć pod swoje skrzydła taką dziewczynę jak Olivia. Wie, że wynikną z tego jeszcze większe kłopoty niż ma obecnie.

Olivia i Will spotykają się przypadkiem a ich wzajemna nić porozumienia wcale nie jest taka prosta. Już pierwsze spotkanie prowadzi do zgrzytów i słownych przepychanek a przecież nie o to chodzi w relacji trener - zawodniczka. Każda z tych postaci wyróżnia się jednak silną wolą i godną uwagi determinacją, przez co nie zamierzają odpuścić. To prowadzi natomiast do intrygującej i nieświadomej gry między głównymi bohaterami - wspólna walka zaczyna zmieniać się w intensywne uczucie, które jeszcze nieświadome dla nich samych szybko przeciąga czytelnika na swoją stronę. 

Autorka bazując na nurcie New Adult połączony z intensywnym romansem stworzyła bohaterów ciekawych i intrygujących. Ich wzajemna walka o autorytet zmienia się nieoczekiwanie we wspólne niesienie pomocy, bo każdy z nich poszkodowany jest przez los na swój sposób. Olivia mocno ucierpiała w przeszłości i pozwoliła autorce na bazie jej doświadczeń nawiązać do ważnego tematu. Cenię to w podobnych powieściach, bo nie są wyłącznie lekturą do poczytania i zapomnienia, ale również stanowią bodziec dla chwili refleksji.

Styl Elizabeth O'Roark dobrze łączy się z rozgrywanymi wydarzeniami. Fabuła - chociaż posiada w sobie ważniejsze elementy jest lekka i przyjemna, dzięki czemu z przyjemnością śledzi się jej przebieg. Autorka prowadzi swoich bohaterów przez skomplikowany wir relacji damsko-męskich z uwzględnieniem tragedii sprzed lat a zrozumienie problematyczności niektórych wydarzeń pomaga pierwszoosobowa narracja podzielona na Olivię i Willa. 

"Przebudzenie Olivii" to lekka, swobodnie napisana powieść dla kobiet, w której miłość gra pierwsze skrzypce. Prosty język autorki prowadzi czytelnika przez opowieść o trudach życia, w których przyszło połączyć się dwójce postaci pokiereszowanych przez los. Ona - boi się stanąć naprzeciw prawdzie, on - nie potrafi do końca określić czego oczekuje, ale wspólnie dążą do wzajemnego porozumienia, które w końcowym efekcie satysfakcjonuje czytelnika.

14 komentarzy:

 1. Właśnie zaczynam i mam nadzieję, że mi się spodoba! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam taką nadzieję :) Czekam na Twoją opinię :)

   Usuń
 2. Kiedy będę miała ochotę na coś niezobowiązujacego być może się skuszę.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam usatysfakcjonowana lekturą. Raz na jakiś czas uda się trafić na dobry romans. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tylko wygrzebię się ze swoich zaległości, to wezmę po uwagę powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Typowe, schematyczne Na, ale takie lubię więc będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może sięgnę po tę powieść za jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce wiele pozytywnych opinii i w przyszłości mam zamiar się z nią zapoznać. Ostatnio zdziwiłam samą siebie, ponieważ oderwałam się od fantastyki i daję szansę właśnie takim powieściom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Polecam eksperymentowanie z gatunkami, bo można odnaleźć wiele dobrych lektur :)

   Usuń
 8. Czasami sięgam po takie lekkie książki, bo potrzebuję odpoczynku od trudniejszych tematów. Pewnie po "Przebudzenie Olivii" sięgnę w takim właśnie momencie ;).
  Przy okazji chciałabym zaprosić na wyprzedaż na blogu, która znajduje się pod tym linkiem: http://kreatywna-alternatywa.blogspot.com/2017/11/462-i-wietrzenie-ksiegozbioru-lady-spark.html

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tę książkę jakiś czas temu i wieść o jej wydaniu wbiła mnie w fotel, tak bardzo się ucieszyłam. Jakiś czas temu jeszcze przed premierą udało mi się ją wygrać, jednak dalej czekam :( I muszę przyznać, że doczekać się nie mogę. Ta książka jest fantastyczna i przyjemnością będzie sięgnięcie po nią ponowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki żeby jak najszybciej do Ciebie dotarła :)

   Usuń