piątek, 22 czerwca 2018

"Andromeda" Anna Kasiuk

"Andromeda" Anna Kasiuk, Wyd. Novae Res, Str. 316

"Liczą się wasze wnioski i przemyślenia."

Problemy wieku dorastania zawsze są wielkim wydarzeniem. Wszechobecne tragedie, próby zdobycia serca ukochanego, który widzi swoją drugą połówkę w kimś zupełnie innym... Niby nic, a jednak dla członków dramatu to nieprzespane noce, złamane serca i spotęgowane uczucia.

Anna Kasiuk zabiera nas w podróż prosto w sam środek dramatycznych wydarzeń młodych dorosłych w nowej odsłonie New Adult, gdzie bohaterowie zmierzą się ze znanymi nam już problemami. A jednak jest w tym pewien przekór, historia jakby znana a jednak rodząca się na naszych oczach, pełna emocji, pisana przez samo życie, opowiedziana w sposób tak szczery i realistyczny, że niemal trudno się powstrzymać przed zadaniem pytania, czy ta historia nie wydarzyła się może gdzieś obok nas?

Ona - piękna, inteligentna maturzystka ma zadatki ku temu, by stać się szkolną gwiazdą. Jednak woli trzymać się na uboczu i przyłożyć się do nauki, która pozwoli wybić się wyżej. On - przystojniak, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny, kapitan drużyny koszykarskiej, niedostępny, zajęty, a jednak przyciągający uwagę. Pozornie Judytę i Szymona nie łączy nic, żadne wspólne pasje czy oczekiwania. Jednak jeden szkolny projekt wszystko zmienia i ujawnia prawdziwe oblicze bohaterów widzianych do tej pory przez pryzmat przyklejonych etykiet.

Prosta a jednocześnie skomplikowana tylko tak, jak skomplikowana może być pierwsza miłość, nowa powieść autorki jest lekturą pełną wrażeń, wzruszeń i przyspieszonego bicia serca. Nie tylko rozterki miłosne staną tutaj na pierwszym planie, ponieważ każdy z bohaterów skrywa tajemnice, o których wcześniej nikomu nie powiedział. Dlaczego Judyta jest tak bardzo wycofana i boi się konfrontacji z innymi? Co takiego wydarzyło się w przeszłości, że zdecydowała się stanąć w cieniu? I dlaczego Szymon okazał się kimś zupełnie innym? Odpowiedzi znajdziecie w historii o miłości, dojrzewaniu, o poszukiwaniu samego siebie w labiryncie oczekiwań innych.

Chociaż historia z pozoru wydaje się schematyczna i głos w głowie podpowiada, że przecież to już było, poczujecie się mile rozczarowani. Okazuje się bowiem, że na znanych schematach można napisać zupełnie nową opowieść w bardzo dojrzałym stylu, mimo że główni bohaterowie dopiero stawiają niepewne kroki w dorosłym świecie. Jednak ich kreacja jest bardzo wiarygodna, sylwetki pełnowymiarowe a przemyślenia gotowe na wyjście poza granice naiwności. Chociaż Judyta i Szymon stają w obliczu nastoletnich problemów, ich relacja ma w sobie potencjał na długoletni związek, mimo dziewczyny stojącej murem za Szymonem, która nie odda go tak łatwo, mimo tragedii wciąż siedzącej w głowie Judyty. Jednak to od nich samych zależy czy pokonując demony będą ze sobą a o tym przekonacie się już sami, decydując się na lekturą.

"Andromeda" to tytuł zagadka, rozwiany wraz z biegiem fabuły. Zaskakujący, ale przemyślanie połączony z rozgrywanymi wydarzeniami. Nowa książka Anny Kasiuk to powieść o emocjach wieku dorastania, o pragnieniach i potrzebach, o poszukiwaniu miłości, szczęścia oraz akceptacji. Wiarygodna, miejscami trochę naiwna - tak jak wiek bohaterów, ale jednocześnie warta przeczytania i skłaniająca do kilku konkretnych przemyśleń. Lekka jak wietrzyk za oknem idealnie sprawdzi się jako lektura na wakacje i późne, letnie popołudnie.

11 komentarzy:

 1. Właśnie przed momentem czytałam inną recenzję tej książki i Ty również utwierdzasz mnie w przekonaniu, że chcę ją poznać. Ta premiera gdzieś mi umknęła, ale dobrze, że się na nią natknęłam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna powieść. Bardzo gorąco ją polecam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym,żeby ta książka trafiła w moje ręce.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię, kiedy akcja zmienia się inaczej niż sobie ją wyobrażałam. Chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm Mało jest książek, które zaskakują mnie fabularnie, więc myślę, że po nią sięgnę. Zważywszy, że wspominasz, iż autorka ze znanych schematów tworzy coś nowego.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest fajnie napisana, polecam dla ciekawej historii i dobrego stylu :)

   Usuń
 6. Zdecydowanie chce przeczytać tą książkę!

  OdpowiedzUsuń