niedziela, 17 czerwca 2018

"Spętani przeznaczeniem" Veronica Roth

"Spętani przeznaczeniem" Veronica Roth, Tyt. oryg. The Fates Divide, Wyd. Jaguar, Str. 480

"Nie może być mowy o pokoju tam, gdzie nie ma szacunku."

Zaskakująca i przejmująca historia z "Naznaczonych śmiercią" doczekała się kontynuacji, finału losów Cyry i Akosa. Czy powyższa dylogia Veroniki Roth okaże się najlepszą historią w jej literackiej karierze?

Było źle, jest jeszcze gorze. Życie głównych bohaterów przemieniło się w prawdziwe piekło, gdy razem z grupą sprzymierzeńców planują prawdziwą rebelię. Jej celem jest pokonanie aktualnych rządków i przywrócenie poczucia bezpieczeństwa i szczęścia, którego już dawno nikt nie zaznał. Jednak powraca ten, kto kiedyś był uważany za zmarłego a w międzyczasie lud Thuvhe objawia swoje drugie oblicze. Warunki pokoju dyktowane przez Isae są nie do przyjęcia a miłość, która była do niedawna jedynym jasnym punktem, zmienia się w poczucie wyznaczonego obowiązków. Czy jest w tym świecie jeszcze jakaś nadzieja?

Dużo się dzieje, znacznie więcej niż w poprzednim tomie, dzięki czemu akacja nie ma żadnego przestoju. Liczne wydarzenia podzielone na kilka kluczowych wątków stopniowo łączą się w jedną całość, budując przed czytelnikiem obraz napięcia i wojen, które nie mają końca. Nawet rebelia wywołuje działania, w których ktoś musi zostać ukarany, odsunięty, zapomniany, być może nawet pozbawiony życia. Nie ma zasad, przynajmniej tak się wydaje, bo jak żyć w takim świecie, w którym każdy indywidualnie interpretuje reguły?

Śledzenie przygód głównych bohaterów, życie rewelacjami z ich świata, kosmiczna przygoda którą zaserwowała nam autorka przenosząc akcję w międzygalaktyczną przestrzeń - wszystko to składa się na pełną akcji powieść, która potwierdza, że autorka ma w zanadrzu jeszcze kilka wartościowych pomysłów. Oryginalna historia i wiarygodni bohaterowie to jedno, a sama akcja zbliżającej się rebelii to drugie, ale jeśli spojrzycie na tą historie z góry dostrzeżecie coś jeszcze. Postacie, które popełniają błędy i mierzą się z ich konsekwencjami, poszukiwanie sensu życia i walka o przetrwanie, unikanie uprzedzeń, ucieczka od przeznaczenia, miłość wystawiona na próbę oraz przyjaźń, niepewna jak czasy w których żyją bohaterowie. Wszystko to podnosi rangę nowej serii młodzieżowej do poziomu, zapewniającego ciekawą lekturę także dla dorosłych.

Odwrócenie ról w postaci złej dziewczyny i dobrego chłopaka to mrugnięcie okiem w stronę utartych schematów, walka między dwiema skrajnymi osadami to natomiast trzymająca w napięciu rywalizacja, której los jest niepewny do ostatniej strony. Bez lukrowo-cukierkowej miłości, ale z wiarygodnym wątkiem miłosnym, w obliczu wojny, trudu i potwornego przeznaczenia przyszło żyć Cyrze i Akosowi, w typowo politycznej wojnie, która jak się okazało: ma charakter ponadczasowy. 

Nowi bohaterowie, ta sama dobrze znana akcja, zatarcie się granic między dobrem a złem oraz wszechobecna niepewność co do losów jutra to bardzo dobra kontynuacja, której nie mam nic do zarzucenia. "Spętani przeznaczeniem" to nowa, lepsza odsłona autorki w postaci książki ciekawej i przemyślanej, którą polecam wszystkim poszukiwaczom wielkich przygód, ostatecznych bitw, rywalizacji podziałowych czy miłosnych losów na tle naprawdę trudnych czasów.

15 komentarzy:

 1. Seria na pewno lepiej dopracowania niż 'Niezgodna', ale nie kupiła mnie do końca. Było tylko ok dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Mi na przykład bardzo się podobała, a Niezgodna była taka sobie :)

   Usuń
 2. Dobrze, że autorka pokazuje swoją lepszą odsłonę. Książkę wpisuje na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś miałam w planie poznanie twórczości Veroniki Roth, ale oczywiście zeszło mi się, a tu widzę kolejne jej powieści pojawiają się na rynku. Być może zabiorę się za ten cykl, chociaż trudno mi powiedzieć kiedy to nastąpi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam zacząć przygodę z autorką właśnie od tej serii :)

   Usuń
 4. Ta dylogia zbiera same pozytywne opinie i mimo, że "Niezgodna" nie do końca mi się podobała, to dam Autorce drugą szansę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie jestem fanką Niezgodnej. Ta seria natomiast bardzo mi się podobała :)

   Usuń
 5. Widzę zostajemy w kręgu twórczości Roth. Kiedyś sprawdzę jej nowe książki, ale na pewno nie prędko.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. O bardzo chętnie przeczytałabym taką przygodowa książkę :)

  OdpowiedzUsuń