czwartek, 6 grudnia 2018

"365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne’a" R.J. Palacio

"365 dni cudowności. Księga wskazań pana Browne’a" R.J. Palacio, Tyt. oryg. 365 Days of Wonder: Mr. Browne's Book of Precepts, Wyd. Albatros, Str. 480

"Jeśli możesz dać dowód albo swojej racji, albo dobroci, daj dowód swojej dobroci."

Fanów twórczości R.J. Palacio na pewno ucieszy informacja, że do serii Cudowny Chłopak wciąż pojawiają się kolejne dodatki. Tym razem ten powyższy okazał się dla mnie szczególnie bliski - w końcu otrzymałam książkę, do której mogę wracać każdego dnia i zawsze zaskoczy mnie czymś nowym. Taką, która będzie motywowała mnie do działania, przekonywała o tym co ważne i udowadniała, że w ludziach drzemie jeszcze trochę dobroci.

Nie jest to pozycja o której mogłabym pisać szczególnie długo, ponieważ same w niej konkrety - opowiadając o dobroci, przyjaźni, odwadze i - co najważniejsze dla tej historii - inności, udowadnia że każdy z nas znajdzie w przygodach Cudownego Chłopaka coś dla siebie. Uwielbiam ją właśnie za tą różnorodność, za indywidualne podejście do czytelnika, za przekonanie po lekturze, że możemy wszystko.


Powyższy dodatek to zachęcające do bycia lepszym człowiekiem cytaty na każdy dzień roku. Codziennie otwierając książkę znajdziecie motywację dotyczące odwagi, przyjaźni, miłości, życzliwości, szczęścia, wiary w nadzieję i ludzi. Zaczniecie żyć dokładnie tak jak główny bohater i poczujecie w sobie dobroć, o której Palacio wciąż pisze.

Dla mnie to pozycja obowiązkowa. Dla każdego to lektura, którą musi mieć u siebie w domu. Znajdziecie w jej wnętrzu cytaty z książeczek dla dzieci, słowa znanych piosenek, nawet sentencje z ciasteczek z wróżbą. Znajdziecie tutaj wszystko co motywuje, nastraja do działania, co daje inspirację i sprawia, że czytelnik czuje iż może więcej.

Nie możecie tej książki przegapić ani tym bardziej nie możecie przejść obok niej obojętnie. Jeśli sama powieść "Cudowny chłopak" wciąż nie jest Wam znana - nic nie szkodzi! "365 dni cudowności". Księga wskazań pana Browne’a" udowadnia co wspaniałego jest w twórczości R.J. Palacio i możecie być pewni, że cała ta garść cytatów bardzo szybko nakłoni Was do nadrobienia zaległości. Jeśli jednak znacie już pełnowymiarową powieść o wspaniałym chłopcu to myślę, że nie muszę Was w żaden sposób nakłaniać. Dla mnie to lektura, która będzie towarzyszyć mi każdego dnia.

8 komentarzy:

 1. Ja najpierw muszę przeczytać "Cudownego chłopca". Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowny chłopak był niezwykłą książką i podejrzewam, że ta pozycja jest taka sama :) Nie dziwię się, że tak przypadła ci do gustu. Bo przekaz jest prosty, ale wywiera silny efekt.

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czuje się zainteresowana taką tematyką...

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale wydaje się naprawdę interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ja muszę dopiero przeczytać "Cudownego chłopaka"

  OdpowiedzUsuń