poniedziałek, 15 kwietnia 2019

"Alyssa i obłęd" A.G. Howard

"Alyssa i obłęd" A.G. Howard, Tyt. oryg. Unhinged, Wyd. Uroboros, Str. 464

"Kwiatuszku uwięziony między światami, królową jesteś ze złymi zamiarami. Ukrywaj prawdę, bądź okrutny i cierpki, a i tak jeszcze mocniej władasz moim sercem."

Kiedy magia zaczyna wkradać się w nasze życie odkrywamy, że jest ono pełne kolorów. Wówczas przygoda zmienia się w podróż, z której nikt nie chce wracać.

Uwielbiam interpretację bajek. Uwielbiam, gdy autorzy zaskakują mnie nowymi pomysłami i udowadniają, że starej opowieści można nadać zupełnie nowe brzmienie. Z przyjemnością sięgam po historie z tego gatunku a Alicja w Krainie Czarów to jedna z moich ulubionych bajek. Dlatego z przyjemnością zdecydowałam się na lekturę pierwszego tomu serii a dziś sięgnęłam po kontynuację, która dorównała swojej poprzedniczce na nowo zabierając mnie do świata pełnego czarów.

Alyssy Gardner to bohaterka taka sama jak my - młoda dziewczyna dopiero wkraczająca w dorosłe życie, która szuka własnego miejsca w świecie. Wykreowana ręką autorki jako rezolutna, przesympatyczna i pewna siebie osobowość, której nie sposób nie polubić. Daleko jej do zagubionej Alicji z bajki od Lewisa Carolla, ale dorównująca jej za to ciekawością wobec świata. Nic więc dziwnego, że to ona trafiła do Krainy Czarów. A i przygoda u boku tej bohaterki od razu nabrała intensywniejszych barw.

Dziś jednak dziewczyna marzy o tym, by prowadzić normalne życie. Liczy się ukończenie szkoły, wspaniały bal na jej zakończenie a później wymarzone studia. Niestety nie wszystko dzieje się pod jej myśli. Z nadopiekuńczą matką u boku oraz kolejną wizytą Morpheusa namawiającego ją do powrotu, dziewczyna nie może rozwinąć swoich skrzydeł. Niestety nie można porzucić Czerwonej Królowej, która przebywa w ludzkim świecie. Tutaj stanowi prawdziwe zagrożenie. Zatem nadszedł czas, by stawić czoła kolejnemu wyzwaniu i wskoczyć do króliczej nory.

To wspaniałe połączenie klasyki i współczesności w nurcie dobrej młodzieżówki, którą bez problemu polubi czytelnik w każdym wieku. W nadchodzącym niebezpieczeństwie oraz bitwie przed którą należy uchronić Krainę Czarów rozsiewa się klimat wspaniałej historii, kolorowej i niezwykle barwnej. Niebezpieczeństwa, wyzwania, nieoczekiwane zwroty akcji - w tej powieści dzieje się tak wiele, że akcja ani na moment nie zwalnia tempa a ja nie mogłam się na dziwić jak mądrze i świadomie autorka poprowadziła mnie przez swoją fabułę. Razem z bohaterami wkroczyłam na drogę z której nie ma powrotu i zatraciłam się w opowieści wspaniale napisanej, która po raz drugi kompletnie mnie urzekła.

"Alyssa i obłęd" to historia z w pełni wykorzystanym potencjałem. Śmiała, odważna, z charyzmatycznymi bohaterami zabiera w sam środek rozgrywki, która od początku przekonuje niebezpieczeństwem misji. Współczesność zaciera granicę miedzy jawą a snem a bajkowy klimat potęguje wszechobecny urok powieści, która zdecydowanie przypadła mi do gustu. Fani niebanalnych interpretacji bajek - oto lektura dla Was! 


6 komentarzy:

 1. Opis mi się spodobał, lubię tego typu książki o zwykłych dziewczynach które doswiadczają niezwykłych rzeczy, ksiazka obyczajowa z odrobiną magii, to jest to! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy tom cały czas przede mną. Jestem bardzo ciekawa tej serii. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie planuję jej czytać :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka tej książki jest fenomenalna. Mam wielką ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładkę od razu z jakiegoś powodu skojarzyłam z ,,Alicją w krainie czarów" zanim jeszcze wyświetliłam recenzję 😊. Muszę koniecznie sięgnąć po pierwszy tom.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Fantastyka to nie moja bajka :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń