czwartek, 26 marca 2015

"Dżunia" Agnieszka Tyszka

Autor: Agnieszka Tyszka
Tytuł: Dżunia
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 163

"Dżunia" to kolejny tom z serii "Koniki z Szumińskich Łąk" - doskonałej serii dla młodszych czytelników.

Do Szumińskich Łąk zawitało lato zwiastujące nadchodzący "obóz w siodle". Stajnia stanęła otworem dla uczestniczek obozu - dziewczynek z różnymi charakterami. Przed Pauliną, opiekunką obozu nie lada wyzwanie. Musi zająć się wszystkimi dziewczynkami, nawet tymi, które nie są aniołkami. I co z tym wszystkim ma wspólnego Dżunia? 

Historia tytułowej Dżuni jest tylko jednym z motywów tej niepozornej książki. Autorka bardzo zgrabnie wplątała w fabułę liczne fakty na temat końskiego świata ucząc jak odpowiednio zająć się koniem, jak o niego dbać i wprowadziła do świata końskich ras. Lekka, przyjemna historia przygodowa dla miłośników koni kryje w sobie wiele ciekawych zagadnień, historii postaci i ich kucyków a to wszystko wykreowane w sposób rzeczywisty i naturalny.

"Dżunia" przywitała mnie nie tylko interesującą fabułą, ale również przystępnym i mądrym językiem nie zredukowanym do typowej formy opowiastki dla najmłodszych. Kiedy sama czytałam o przygodach niesfornych koni nie miałam wrażenia, że trzymam w rękach książkę dla młodszych ode mnie - historia prosta i lekka, ale pisana z głową, tak by nikt nie poczuł się zredukowany. Dodatkowo fabułę urozmaicają proste, czarno - białe i bardzo ładne ilustracje związane z opisywanymi wydarzeniami.

Książki Pani Agnieszki cechuje wielkie zaangażowanie - pojawia się ciekawa fabuła, naturalni bohaterowie i dostępny język. "Dżunia" idealnie nadaje się do czytania najmłodszym przed snem czy poznawania historii wraz z rodzicami a także czytelnikom w średnim wieku, ale w lekturę serii wciągnąć się może każdy - ja czytałam i jestem zachwycona.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont.

6 komentarzy:

 1. Myślę, że będzie idealna dla mojej córci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem się zdarza, że zaglądam do takich książek - więc całkiem możliwe, że się za nią rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, i raczej w najbliższym czasie po nią nie sięgnę, gdyż obecnie wolę nieco doroślejszą literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedługo zabieram się za jej czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam nikogo młodszego w rodzinie by móc ją komuś polecić, a sama rzadko sięgam po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja na razie nie mam przekonania do takich książek, tym bardziej, że mam co czytać :)

  OdpowiedzUsuń