wtorek, 24 marca 2015

"Legenda. Wybraniec" Marie Lu

Autor: Marie Lu
Tytuł: Legenda. Wybraniec
Tytuł oryginału: Prodigy
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 362

"Wybraniec" to druga część serii Legenda Marie Lu - dystopijnej opowieści o dwójce młodych i niezwykle zdeterminowanych bohaterów w pierwszoosobowej narracji.

"Wśród moich myśli pojawia się istny mętlik [...]"

Po spektakularnej ucieczce Day i June docierają do Vegas cali, ale wciąż nie mogą czuć się bezpiecznie. W dodatku następuje coś nieprawdopodobnego - umiera Elektor Primo, a jego syn Anden przejmuje władzę w Republice. Do kraju zaczyna wkradać się chaos. Day i June decydują się dołączyć do Patriotów i wraz z nimi planują zamach na nowego Elektora. Każdy zna swoje miejsce i nie ma nic za darmo - w zamian za uwolnienie Edena i przedostanie się do Kolonii Day zgadza się zabić Andena. Jednak kiedy June zbliża się do chłopaka i odkrywa, że ten w niczym nie przypomina swojego ojca budzą się wątpliwości. Jak doszukać się prawdy w świecie pełnym kłamstw?

W drugim tomie ponownie spotkałam się z podziałem narracji na Daya i June, dzięki czemu łatwiej było mi poznać powody, jakimi kierują się bohaterowie. Na szczęście ich waleczność, która ujęła mnie w pierwszym tomie nie zmalała, a właściwie odniosłam wrażenie, że przybrała na sile. June i Day to dwa odmienne światy - on pochodzi ze slumsów, ona z elitarnej rodziny - i chociaż zbliżyli się do siebie, nie zapominają o przeszłości. W dalszym ciągu obydwoje kierują się logiką, analizują wszystko dokładnie i starają się podejmować racjonalne decyzje - stanowią przykład bohaterów, których polubienie jest naturalnym posunięciem.

Drugi tom serii zdecydowanie zwiększył liczbę wydarzeń i automatycznie przyspieszył akcję. Pojawia się większa ilość informacji na temat Patriotów, a z momentem przyłączenia się do nich głównych bohaterów, możemy poznać ich działania od kulis. Drogi Daya i June na moment się rozdzielają - Day pozostaje z Patriotami i wciela się w rolę Sabotażysty, a June powraca do elitarnego świata i stara się wzbudzić w nowym Elektorze zaufanie. To spowodowało otworzenie przed czytelnikiem także świata władzy. Wiele kwestii zostało wyjaśnionych, chociaż w międzyczasie zakradło się jeszcze kilka niewyjaśnionych wątków.

 "Jest srebrnym błyskiem w świecie ciemności. Jest moim światłem."

"Legenda. Wybraniec" to dobra kontynuacja. Żałuję jedynie, że nie sięgnęłam po serię wcześniej, ponieważ skierowana jest do trochę młodszej publiczności i miejscami da się to wyczuć. Nie ukrywam jednak, że drugi tom, podobnie jak pierwszy bardzo szybko wciągnął mnie w swoją fabułę i cieszę się, że okazał się nawet jeszcze lepszą częścią niż tom startowy. Zastanawiam się co czeka mnie w finałowej części. Po ostatnich wydarzeniach przeczuwam, że czeka mnie dawka jeszcze większych emocji. Mam nadzieję!

Ocena: 5/6

LEGENDA:
Rebeliant | Wybraniec | Patriota

18 komentarzy:

 1. zdecydowanie coś dla mnie
  slodkieslodkieczary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Oto i kolejna seria, którą od dawna mam w planach :( czasu brak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam przebłyski pamięci: zdaje się, że chcialam tę serię czytać... Ale skoro jest dla młodszej publiczności, to pewnie się zawiodę..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie, bo miałam identyczne podejście, a jednak przepadłam ;)

   Usuń
 4. No proszę, jaka wysoka ocena! Zaintrygowałaś mnie, mimo że pierwszego tomu nie czytałam, to jednak mam chęć na tę powieść. Może dlatego, że ostatnimi czasy zmieniłam zdanie na temat dystopii i powieści pisanych w takim stylu? A to tylko za sprawą filmu, no czyli życie jest zaskakujące, bo wcześniej wydawało mi się, że nigdy nikt ani nic mnie nie przekona. :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak bywa, że niespodziewanie wszystko zmienia bieg. Ale to dobrze, bo sama uwielbiam dystopijne światy i uważam, że naprawdę warto zainteresować się gatunkiem ;)

   Usuń
 5. Mam wielką ochotę na tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy chwalą tę serię, więc i ja się przekonam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej serii, lecz osobiście nie jestem nią zainteresowana. Ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa recenzja. Książka ma ładną okładkę, dość ciekawą fabułę oraz dobre recenzje. Nic,tylko zacząć czytać.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Eh, a ja wciąż jestem w tyle, bo nawet pierwszej nie przeczytałam. Dobrze, że druga część nie odstaje od pierwszej i że jest nawet lepsza, to dobrze świadczy o ostatniej książce z tej serii, na pewno będzie dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Drugi tom już tak długo czeka na mojej półce, ze wypada chyba w końcu się za niego wziąć - tym bardziej, że niedawno dostałam także trójkę. :) Cieszę się, że jest tu dużo akcji, no i że powieść spełnia oczekiwania pozostałe po "Rebeliancie"

  OdpowiedzUsuń
 11. Oby trzeci tom wydał Ci się jeszcze lepszy, bo na serię mam wielką ochotę! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Pierwszy tom mnie zachwycił, po drugi sięgnęłam, ale odłożyłam przeczuwając jak się akcja będzie toczyć, a nie bardzo mi się to podoba. Nie wiem, pewnie kiedyś wrócę do serii, jednak na razie mi się do tego nie śpieszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie często się zdarza, że drugi tom jest równie dobry lub lepszy od pierwszego, dlatego czuję się bardzo zachęcona.

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę przyznać że nie słyszałam o tej serii, ale czuję się zachęcona. Uwielbiam dystopie. Koniecznie muszę się rozejrzeć za tomem pierwszym :)

  OdpowiedzUsuń
 15. AAA! Muszę, muszę, muszę zacząć czytać!

  OdpowiedzUsuń