wtorek, 19 lipca 2016

"Pamiętnik z przyszłości" Cecelia Ahern

"Pamiętnik z przyszłości" Cecelia Ahern, Tyt. oryg. The Book of Tomorrow, Wyd. Muza, Str. 432

"To brak nadziei pozbawia siły. Nadzieja czyni nas silniejszymi, ponieważ przynosi ze sobą zrozumienie i cel. Nadzieja daje nam słowo "może". "Może pewnego dnia życie przestanie być takie okropne". I w ten sposób "może" natychmiast czyni życie lepszym."

"Pamiętnik z przyszłości" to książka, która wyróżnia się na tle innych przede wszystkim niesamowicie dobrym klimatem. Nie wiem sama czy to historia tak dobrze podziałała na moje zainteresowanie, czy może to tajemnica obecna przez całą historię wywoływała u mnie co raz to większe napięcie. Nie spodziewałam się, że taka z gruntu rzeczy niepozorna powieść wzbudzi u mnie tyle różnych emocji.

Przede wszystkim ta historia różni się od tych, które Ahern napisała do tej pory - ta powieść jest bardziej bajkowa, jakby przenosiła czytelnika w zupełnie inny świat. Nie chodzi tutaj o same rozwinięcie akcji, ale o płynną fabułę, o opowieść, w której zawarte zostało tak wiele różnych emocji. Główna bohaterka - Tamara urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Miała wszystko o czym marzyła: dom przy plaży, szafę pełną ubrań i własną luksusową łazienkę. Jednak sielankę psuje samobójstwo jej ojca - to krok ku zupełnie nowej przyszłości. Razem z mamą przenosi się do malowniczej wsi, gdzie wszystkie wygody odchodzą na dalszy plan.

Ta historia. jest jak opowieść dla czytelnika o mocnych nerwach, chociaż to tylko intrygująca powieść obyczajowa. Stopniowana akcja, zmiana scenerii i bohaterka, która z wyższych sfer musi nagle odnaleźć się w ponurej rzeczywistości. W tym wszystkim pomaga jej przejezdna biblioteka, w której odkrywa wyjątkową księgę oprawioną w skórę. Historia igra sobie z czytelnikiem balansując na granicy realności i baśniowej opowiastki, w której wszystko jest możliwe. Szczególnie, że główna bohaterka pojawia się w wyjątkowo malowniczych miejscach, gdzie czytając o tym wszystkim czytelnik może pobudzić swoją wyobraźnie jak nigdy dotąd i tak bardzo chciałbym przekazać Wam wszystkim jak intrygująca jest to lektura, ale nie mogę zbyt wiele zdradzić, żeby nie zepsuć całej zabawy. Bo Ahern od początku do końca buduje w czytelniku coś niezwykłego, gdzie w finalnym efekcie zapiera dech.

"Pamiętnik z przyszłości" to powieść, która zabiera czytelnika w zupełnie nietypową podróż. Nie spodziewałam się historii, która na mnie czekała i cieszę się z tego, że odważyłam się po nią sięgnąć. Przeszłaby mi koło nosa naprawdę dobra książka. Przygotujcie są na zakończenie, którego nikt się nie spodziewał! Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza.

11 komentarzy:

 1. Czytałam kilka powieści Ahern, ale tej akurat nie. Intryguje szczególnie to, co zapiera dech i zaskakuje, bo tak na pierwszy rzut oka, to nie tego się spodziewałam po tej powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie zaskakujące fabuły potrafią ożywić wyobraźnię czytelnika. Może i ja kiedyś skuszę się na ten tytuł. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam już kilka pozytywnych recenzji tej książki, a ostatnio nawet się wahałam czy jej nie zamówić, może następnym razem, bo wybrałam zupełnie coś innego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakończenie jest rzeczywiście bardzo zaskakujące :)
  Książka bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię twórczość Ahern, więc jak najbardziej jestem zainteresowana tą powieścią. Jestem też ciekawa tej bajkowości, bo w sumie w innych jej powieściach też można dopatrzeć się tego elementu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przez ciebie zbankrutuję! Narobiłaś mi chęci na tę książkę, z której bije malowniczy obraz bohaterki i miejsc, w których przebywa. Czytałam recenzję i moja wyobraźnia już była w gotowości do poznania twórczości autorki :)czekam na recenzję Mimo moich win:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie skuszę się na ten tytuł, uwielbiam takie właśnie historie, wpisuję na listę książek do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ostatnio znowu wróciłam do tej autorki i "hurtowo" przeczytałam dwie książki. Myślę że i po tą sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam słabość do prozy Ahern, szczególnie po Krainie zwanej Tutaj, podoba mi się to, jak indywidualnie dobiera charaktery i cechy bohaterek swych książek, dlatego to tylko kwestia czasu, aż przeczytam i tą :)


  Pozdrawiam
  I feel only apathy

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię jak dodajesz tak szybko notki, mam wrażenie że jestem wtedy zacofana z czytaniem, a jednocześnie uwielbiam czytać to co piszesz :c

  Pozdrawiam,
  loudxsilence.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Z wielką chęcią poznałabym ten niezwykły, bajkowy klimat :)

  OdpowiedzUsuń