piątek, 30 września 2016

"Grzechu warta" Agata Przybyłek

"Grzechu warta" Agata Przybyłek, Wyd. Czwarta Strona, Str. 375

To już trzeci tom przygód zaskakująco pokręconej rodziny z którą przyszło mi się zmierzyć. Pamiętam swoje wielkie zaskoczenie po pierwszej książce "Nie zmienił się tylko blond". Wtedy liczyłam na dobrą powieść obyczajową, która pomoże mi się zrelaksować, ale nie podejrzewałam, że rozłoży mnie na łopatki solidną porcją dobrego, życiowego humoru. Nie często zdarza się, że książki potrafią bawić w zupełnie niewymuszony sposób, więc z miejsca zakochałam się w tej serii i będąc już po lekturze trzeciego tomu, mogę śmiało napisać - nie żałuję ani jednej poświęconej jej minuty. 

Plusem tej historii są bohaterowie - mądrze wykreowane postacie, żywcem wyciągnięte z otaczającej nas rzeczywistości. Tylko przy tym mniej mrukliwi, a bardziej zabawni, żywi, rezolutni. Każdy poznany bohater, czy to pierwszo-, drugo-, ósmoplanowy z miejsca zjednuje sobie sympatię czytelnika i nawiązuje z nim naturalną nić porozumienia, która prowadzi go przez całą historię ku poznawaniu kolejnych przygód tej pokręconej rodziny. Wydane w tej serii trzy książki skupiają się za każdym razem na innej bohaterce, przez co cały czas śledzimy losy tych samych postaci, ale jednak zbliżamy się do kogoś nowego. W pierwszym tomie poznaliśmy bliżej Iwonkę, w drugim jej matkę Halinkę, a teraz przyszedł czas na Agatę - córkę Iwony i wnuczkę Halinki. Na szczęście niedaleko pada jabłko od jabłonki i wszystkie trzy kobiety mają takie same charaktery - indywidualistki skore do prawdomówności.

Agata wraca na wakacje do rodzinnego domu, ale za nic nie może znaleźć tutaj spokoju, więc przenosi się do dziadków. Uroki lata na wsi zawsze niosły ze sobą wiele przygód, ale co z tego, jeśli ma się na głowie nadopiekuńczą babcię i pokręconą rodzinę? Dziewczynie nie będzie ławo odnaleźć się na nowo w tym miejscu, ale przecież doskonale zna swoją rodzinę i wie do czego są zdolni, więc nie pozostaje dłużna swoim towarzyszom i razem z nimi zaprasza czytelnika w kolejną beztroską podróż pełną błyskotliwego humoru i szczerego śmiechu, który z miejsca każdego zauroczy. 

Nie da się oprzeć tej historii i oderwać od niej nawet na minutę. Uwielbiam się śmiać i jeśli mam ku temu taki sympatyczny powód - nigdy się nie powstrzymuję. Nie wiem co takiego jest w twórczości autorki, ale wszystkie trzy książki z serii wzbudziły we mnie szczere momenty śmiechu i jestem jej ogromnie za to wdzięczna. Każda z tych historii idealnie nadaje się jako lek na wszelkie smutki, bo nie tylko bawi, ale i uczy czegoś naprawdę ważnego - że rodzinę ma się tylko jedną i jaka by ona nie była, jest wyłącznie nasza i nie damy jej nikomu skrzywdzić. Więc przygotujcie się na wzloty i upadki młodej dziewczyny z nadopiekuńczą rodziną na karku, która zrobi wszystko by uciec przed swoim niechcianym cieniem i... wpadnie prosto w ramiona miłości? Przekonajcie się sami co kryje się na stronach tej powieści, jestem pewna, że nie będziecie żałować. Gorąco polecam!

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

8 komentarzy:

 1. Już o samej okładce widzę, że książkę wybrałabym na lekturę dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam twórczości autorki, ale ta książka wydaje się taka sympatyczna :) Wezmę ją pod uwagę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O autorce słyszałam, ale jak do tej pory nie miałam okazji przeczytać żadnej jej książki. A skoro to trzeci tom... Wątpię, żebym kiedykolwiek po nią sięgnęła :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Też uwielbiam książki z humorem, na poprawę nastroju nie ma nic lepszego:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam wcześniejszych tomów tej serii, ale z przyjemnością się z nimi zapoznam. Przyda mi się teraz dawka dobrego, niewymuszonego humoru, a naprawdę ciężko znaleźć i napisać książkę tego typu. Świetna recenzja.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Wcześniejszych części nie czytałam, więc trudno byłoby mi wciągnąć się w trzecią, jednak może kiedyś ... kto wie ;)
  Pozdrawiam
  Na planecie Małego Księcia

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna powieść. Grzechu warta :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam cyklu, ale chętnie to zmienię

  OdpowiedzUsuń