niedziela, 18 czerwca 2017

"Dzielnym będzie przebaczone" Chris Cleave

"Dzielnym będzie przebaczone" Chris Cleave, Tyt. oryg. Everyone brave is forgiven, Wyd, Świat Książki, Str. 460

"Błogosław te grube mury, chroniące przed chciwością i złem."

Nierzadko zdarza się, że przedsmak pierwszych emocji związanych z lekturą niesie ze sobą okładka. "Dzielnym będzie przebaczone" to doskonały przykład takiej książki, bo minimalistyczna szata graficzna wydana w jednak malowniczej formie idealnie oddaje wnętrze powieści.

Mary North, przekonana o swojej przebiegłości i pewności siebie postanawia porzucić swoją edukację na rzecz wstąpienia do wojska. Wybucha II wojna światowa, więc nic dziwnego, że wszyscy zaczynają szukać miejsca dla siebie. Mary widzi oczami przyszłości siebie w roli idealnego szpiega. Niestety los ma dla niej inne plany - w wyniku niefortunnych zdarzeń zostaje nauczycielką, a rola ta okaże się przełomowa w jej życiu i znacznie ważniejsza niż działalność szpiega.

Chris Cleave postanowił napisać książkę opartą na motywach wojny. Wątek znany i ceniony przez wielu czytelników, w tym także przeze mnie. Jednak byłabym niesprawiedliwa pisząc, że na tym koniec. Autor bowiem wyszedł o krok dalej i napisał nie tylko dobrą powieść na fasadach mocnego tematu, ale wplątał do swojej historii również błyskotliwość, urok i - nie inaczej! - subtelne poczucie humoru. Dzięki temu fabuła otrzymała tyle wartości ile tylko mogła otrzymać: w rewelacyjny sposób, na przykładzie kontrastu pokazywała jak trudne były realia życia w świecie naznaczonym wojną. Niezwykle cenne momenty śmiechu stawały się dla bohaterów elementem zaczepienia, gdy w międzyczasie przychodziło im walczyć o własne przetrwanie.

Chociaż polubiłam Mary z całego serca i kibicowałam jej do samego końca, nie mogę zapominać o Tomie i Alistairze. To dwójka męskich bohaterów historii, którzy idealnie odnaleźli się w fabule. Tom na początku nie miał zamiaru uczestniczyć w wojnie, jednak decyzja jego współlokatora wpłynęła także na niego. Nie wiem czy słusznie postąpili angażując się w konflikt zbrojny, bo może faktycznie lepszym rozwiązaniem byłoby zaszyć się gdzieś w pozornie spokojnym miejscu, ale jestem zdania, że bierna postawa jest postawą żadną. Także gdyby nie ich decyzja, nigdy nie poznaliby Mary - silnej, zdeterminowanej bohaterki, która mogłaby stanowić wzór dla wielu współczesnych kobiet. Jej odwaga, pewność siebie oraz wyznawane zasady zaskoczyły wszystkich - mnie jako czytelnika oraz Toma czy Alistaira, mężczyzn, który nie spotkali się z tak bojowym charakterem. To właśnie bohaterowie stanowili najjaśniejszy punkt tej historii, bo na własnym przykładzie pokazali potęgę miłości i przyjaźni.

Nie zabrakło w książce wątku romantycznego. Mary poznając Alistaira zaczęła dostrzegać coś więcej poza wojną i pozwoliła sobie na chwilę słabości w świecie naznaczonym okrucieństwem. Autor pokazał na przykładzie zwykłych ludzi wojenny tragizm - za sprawą niewielkich radości zbudował w sercach swoich bohaterów wielkie szczęście, ale i za sprawą tragedii pokazał jak silnie przeżywają ból. To fantastyczna paleta emocji towarzysząca trójce nowo poznanych postaci i temu, kto zdecydował się na lekturę - wartościową, wyjątkową, mocną w swoim przesłaniu a jednak lekką i subtelną przez opowieść o ludziach i dla ludzi. Uważam, że przykład "Dzielnym będzie przebaczone"  jest jednym z lepszych pośród książek o tematyce wojennej - wystarczy bowiem wziąć pod lupę życie zwykłych ludzi, by ukazać ogrom sprawy. Wielka miłość i wielkie dramaty rozegrały się na kartach tej książki a mimo wszystko nie straciła ona uroku i swobody. Jestem pod wrażeniem jak sprawnie autor połączył ze sobą szczęście i wszelkie smutki w prosty, zwyczajny sposób.

11 komentarzy:

 1. Ciekawe połączenie jak widać. Nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę po nią sięgnąć! Już sama okładka przykuła moją uwagę, a że jestem właśnie po przeczytaniu "Słowika" to z chęcią zapoznam się bliżej z innymi książkami właśnie z wojną w tle.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tych bohaterów, stanowiących tak mocną część tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nie czytałam powieści, w której wątek wojenny jest jednym z głównych tematów, więc być może rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że w książce pojawia się wątek romantyczny. Muszę koniecznie zapoznać się z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł zapisałam, chętnie sięgnę po książkę, bardzo ciekawie się zapowiada. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 7. Literatura wojenna nie jest mi obca, jednak nie jestem pewna, czy "Dzielnym będzie przebaczone" chcę dołączyć do grona przeczytanych przeze mnie ksiażek. Pomimo bardzo pięknego tytułu nie przekonuje mnie fabułą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, okładka nie jest mi znajoma. Uważam, że to książka idealna dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wczoraj zaczęłam lekturę "Dzielnym będzie przebaczone", jak na razie bardzo się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już od dawna czekałam na tę książkę, więc jak tylko do mnie dotrze, to zabieram się za lekturę! ;)

  OdpowiedzUsuń