sobota, 24 czerwca 2017

"Siostra burzy" Lucinda Riley

"Siostra burzy" Lucinda Riley, Tyt. oryg. The storm sister, Wyd. Albatros, Str. 576

"W chwilach słabości znajdziesz swoją największą siłę."

Lucinda Riley powróciła z drugim tomem cyklu o siedmiu siostrach, w którym tym razem skupiła się na innej siostrze - Ally D'Aplièse. Co przyniesie nieoczekiwany los? Jakiej prawdy o sobie dowie się Ally? Autorka stworzyła wyjątkowo klimatyczną historię, podczas czytania której nie zabraknie emocji.

Cykl przeznaczony jest siedmiu siostrom adoptowanym przez tajemniczego Pa Salta, głowę rodziny, który stworzył dziewczynką wyjątkowy dom. Stworzył im obraz nietypowej, ale i pełnej ciepła rodziny, dzięki czemu każda z dziewczynek, która przybyła do jego posiadłości mogła znaleźć swoje miejsce. Jednak jest też pewien posmak tajemnicy, niepewności związanej z przeszłością każdej z nich. I tutaj właśnie pojawia się kluczowy motyw przewodni serii - każdy tom poświęcony został innej siostrze, dzięki czemu książki można wedle uznania dzielić na pojedyncze tomy lub - co zapewne dzięki klimatowi serii bardziej przypadnie Wam do gustu - jako kompletną całość, w której każdy kolejny tom stanowi niezbędny element układanki do rozwiązania tajemnicy.

Ally o śmierci ojca dowiedziała się tuż przed startem w zawodach wyścigu jachtów. Rezygnując ze startu wraca do posiadłości przybranego ojca i tam, tak jak pozostałe jej siostry odkrywa tajemnicze wskazówki o swojej przeszłości. A jest co odkrywać, bo Pa Salt jeździł po całym świecie i z każdego jego zakątka przywiózł do swojego zamku inną dziewczynkę. Korzenie Ally sięgają Norwegii, gdzie dziewczyna postanawia się udać. W tym tkwi największy urok - nie jestem w stanie przewidzieć gdzie odbędę kolejną podróż, gdy myślę o kolejnych tomach. Wiem jednak na pewno, że każda kolejna powieść będzie niosła ze sobą jeszcze większą przygodę, bo w autorce drzemią nieskończone pokłady pomysłowości i wielkiej wyobraźni.

Dopracowani bohaterowie, wciągająca akcja i nieoczekiwane zwroty akcji to tylko podstawa, na której autorka zbudowała malowniczy obraz poszukiwania samego siebie w mrokach i sekretach przeszłości. Riley zgrabnie balansuje na granicy dawnych wydarzeń i ukazuje powiązanie między współczesnymi bohaterami - gdzieś w dawnym życiu istniały osoby, których czyny w łatwy sposób możemy przełożyć na nasze własne. Dostrzegłam to w historii Mai i także w podróży Ally, gdzie przeszłość dała o sobie znać odgrywając niemal pierwszoplanową rolę. Mając świadomość, że autora tworzy fikcję literacką nie mogłam się powstrzymać od przełożenia rozgrywanych wydarzeń na rzeczywistość i z zaskoczeniem odkryłam, że przychodzi mi to bardzo łatwo - podróż Ally w poszukiwaniu własnych korzeni niosła ze sobą mnóstwo ponadczasowych wartości. 

Magiczna, orientalna powieść o poszukiwaniu prawdy to nie tylko przygoda i powrót do przeszłości, ale bajkowy klimat, od którego nie sposób się oderwać. Historia ze strony na stronę zmienia się w baśniową opowieść o - bez wątpienia - rzeczywistych kształtach, gdzie barwny język prowadzi czytelnika przez historię dziewczyny, która otrzymała od życia drugą szansę. Nie można oderwać się od toczonej fabuły, której smaku dodają ukryte pomiędzy wierszami wciąż nieodkryte tajemnice Pa Salta - człowieka o nieodkrytej naturze. Kochał swoje córki, ale nigdy nie ukazał przed nimi swojego prawdziwego wnętrza. A teraz, po swojej śmierci znowu daje swoim córką lekcję życia. "Siostra burzy" to hipnotyzująca, magiczna powieść o trudach przeszłości i otwartej przyszłości. Lucinda Riley ze szczerością ukazuje przed czytelnikiem otwartą drogę ku temu co może się wydarzyć. Jednocześnie zaznacza, że przeszłość naszych przodków może odgrywać w naszym życiu ważną rolę. W niezwykle klimatyczny, niemal orientalny sposób autorka maluje przed czytelnikiem wyjątkowo emocjonalny obraz poszukiwania samego siebie. Uwielbiam ten cykl i już nie mogę się doczekać kolejnych tomów - przez wzgląd na skrywaną między wierszami tajemnicę i dla samej swobodnie prowadzonej akcji: wiem, że nie rozczaruję się na przygodach kolejnych sióstr, bo mam zaufanie do Riley.

10 komentarzy:

 1. Cała saga dopiero przede mną. Dwa tomy już mam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skuszę się na tę książkę może w przyszłym miesiącu, jak będę robiła książkowe zakupy :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie po drodze mi z tym cyklem, a szkoda. Widzę, że robi on wrażenie i pewnie i mi by się spodobal.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oh! Pamiętam, że już pierwsza część mnie zaintrygowała, ale ostatecznie jeszcze jej nie przeczytałam. Muszę to nadrobić, bo zarówno ciekawi mnie pierwsza część, jak i ta ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja w niedługim czasie będę czytać pierwszy tom i liczę na to, że i mnie przypadnie on do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała! Nie mogę doczekać się kolejnej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłam pierwszą część i byłam ciekawa opinii o drugiej. ciesze się, że tez jest dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam zamiar przeczytać pierwszy tom... Tylko nie wiem jeszcze kiedy... Być może za kilka lat :D Za dużo tych książek!! ^.^

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam w planach dopiero pierwszy tom także wiesz :D

  OdpowiedzUsuń