czwartek, 1 czerwca 2017

"Zakazane życzenie" Jessica Khoury

"Zakazane życzenie" Jessica Khoury, Tyt oryg. The Forbidden Wish, Wyd. SQN, Str. 352

"Miłość nigdy nie jest zła. I tak jak powiedziałaś nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni."

Ostatnio pojawiło się kilka ciekawych powieści z klimatem orientalnym w tle. Baśń tysiąca i jednej nocy czy historia Aladyna stanowią wzór do naśladowania dla nowego nurtu w literaturze młodzieżowej. I choć wszyscy dookoła głosili, że "Zakazane życzenie" bezapelacyjnie jest książką wartą poznania, nie do końca byłam przekonana. Disneyowski Aladyn nigdy nie skradł mojego serca, wolałam historię Pięknej i bestii. A jednak zdecydowałam się na lekturę tej książki i nie żałuję!

Jessica Khoury postanowiła na nowo przeinterpretować znaną nam baśń, jednocześnie nie zapominając o powiewie świeżości. Snuta przez Szeherezadę w Baśni Tysiąca i Jednej Nocy opowieść o zagubionym w sobie młodym złodziejaszku w oczach nowej autorki zmieniła się w powieść pełną intrygujących zwrotów akcji, a dżin - ten znany nam do tej pory jako kompan Aladyna, tym razem przybrał postać kobiecą. 

Aladyn, główny bohater powieści Khoury natrafia na lampę zamieszkaną przez pięknego dżina, postać wyjątkową i subtelną. Zahara oferuje swojemu nowemu znalazcy spełnienie trzech życzeń i... tutaj kończy się podobizna do pierwowzoru. Autorka poszła o krok dalej i w przemyślany sposób opowiada historię dżinów, w których hierarchia to rzecz święta. Szczególnie, że życzenia, które oferują wymagają przemyślanych zasad. Zahara - narratorka powieści, powoli wprowadziła mnie do swojego świata opisując wszystko jasno i wyraźnie: pokazując relacje łączące innych dżinów i zasady, którymi się posługują. W tym wszystkim spełnienie trzech życzeń nie wypadło już tak kolorowo: nie o wszystko można prosić, a już na pewno nie o Zakazane Życzenie.

Powieść inspirowana bajką dla dzieci zmieniła się w powieść dla dorosłych, która jednocześnie nie zapomniała o ponadczasowej walce dobra ze złem. To właśnie ten motyw przyciągnął moją uwagę najbardziej. Świat dżinów w końcu zrzucił zasłonę przyzwoitości i pokazał się w całej okazałości, która może szokować i budzić kontrowersje, choć jednocześnie zdobywa uznanie w oczach czytelnika za szczerość i brak zahamowań. W centrum tego bezwzględnego świata swoje miejsce znalazła miłość, która nie narodziła się od początku. Wyznaczając drogę dwójce bohaterów autorka z góry założyła, że ich droga do szczęścia nie będzie taka łatwa. Przebija się przez to pewna schematyczność, bo w końcu to znany już od dawna motyw, a jednak nie można zarzucić tej historii braku oryginalności. Jak się okazało, książki dla młodzieży też mogą mieć swój wyjątkowy urok.

Khoury wykazała się pomysłowością i lekkością pisania, dlatego jej książka tak bardzo przypadła mi do gustu. Jej styl bardzo szybko przekonał mnie do siebie, szczególnie, że orientalna kultura wymaga plastyczności, której autorce na pewno nie brakuje. Wplątując w to poczucie humoru, przypowieść o walce dobra ze złem oraz ponadczasowe wartości panujące w świecie ludzi, którzy dostępu do dżinów nie mają, a jednak zachowują się jak bohaterowie tej książki autorka stworzyła nie tylko piękną historię, ale i głębszą fabułę. Nie spodziewałam się tak dobrze napisanej historii i przyznaję - kibicowałam bohaterom do samego końca. "Zakazane Życzenie" to kolejny rozdział do orientalnej powieści miłosnej, w której walka o wolność na przekór wszystkiemu rozpoczyna rozgrywkę z czasem. Magia, tajemnice, bezwzględność - czy bohaterom z dwóch różnych światów uda się odnaleźć wspólne przeznaczenie?

15 komentarzy:

 1. Mnie, mimo wszystko, nie interesują takie klimaty, więc nie dam się porwać temu tytułowi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja opinia jest kolejną pozytywną. Mam ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie nie przekonal stył autorki. Książka mnie trochę zawiodła. Po tylu pozytywnych opiniach liczyłam na coś z efektem "WOW". Niestety, zabrakło mi go. Spodobał mi się pomysł nawiązania do tradycyjnej baśni, a także postacie kobiece, jednak lektura troche mnie męczyła.

  http://zofiawkrainieksiazek.blogspot.gr

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele recenzji pozytywnych krąży o tej książce! Jestem jej niezwykle ciekawa! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie. Będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z ciekawszych książek, które miałam okazję czytać ostatnio. Uwielbiam bohaterów (oprócz Zahry) i wprowadzone wątki <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie do końca w moim guście, ale jak wpadnie mi w ręce to możliwe, że dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że w końcu znajdę czas by móc pogrążyć się w tej magicznej książce :) Mam na to niezmierną ochotę odkąd ją ujrzałam!

  Pozdrawiam serdecznie i życzę zaczytanego czerwca ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam niestety bajki, na której opiera się ta książka jednak przed jej przeczytaniem na pewno się z nią zapoznam, gdyż chciałabym miec jakieś porównanie. Brzmi całkiem ciekawie, więc mam nadzieję, że zrobie to niedługo.


  Dawno nie było mnie w blogosferze, więc przypominam kim i skąd jestem: http://kruczegniazdo94.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie piszesz o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wydaje mi sie ze samo kibicowanie i brak mysli ze to moze byc dobre mnie zacheca:) dlatego bede miec ja w glowie. Zwlaszcza ze okladka sliczna a tematyka tez ciekawa a bynajmniej intrygujaca. Pozdrawiam i zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 12. To jeden z moich priorytetów na czerwiec, właściwie już zaczęłam i zapowiada się naprawdę dobrze. Chociaż ostatnio natrafiłam na jedną (tylko!) negatywną recenzję, ale to w sumie dobrze, bo jakby były same dobre, to byłoby podejrzanie. ;)

  Pozdrawiam,
  Recenzje Koneko

  OdpowiedzUsuń
 13. Magia, tajemnice, orientalna kultura, jak bardzo mnie do tego ciągnie. Z przyjemnością umówię się z książką na spotkanie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mi się podobało 'Zakazane życzenie". Taka nowa wersja "Alladyna" o wiele lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta świeżość i nietypowość tej książki szalenie mnie przyciąga :)

  OdpowiedzUsuń