poniedziałek, 2 lipca 2018

Uniwersalnie i ponadczasowo, czyli bajki dla dużych i małych

"Piotruś Pan i Wendy" J.M. Barrie, Tyt. oryg. Peter Pan and Wendy, Wyd. Wilga, Str. 256

"Pamiętaj, że za każdym razem, kiedy jakieś dziecko powie: "Nie wierzę we wróżki", jedna wróżka umiera."

Jak można opisać historię z dzieciństwa, która pozwalała nam sięgać poza horyzont? Która była dla nas pewnikiem wiecznego dzieciństwa i przestrogą przed dorastaniem? Kolejna propozycja z Klasyki literatury dla młodzieży okazała się strzałem w dziesiątkę.

Pomieszanie świata realnego z jakże baśniową Nibylandią, gdy najpierw z ponurego Londynu przenosimy się do krainy Piotrusia Pana przypomina nam, że są na świecie miejsca, do których warto wracać. Kraina Wiecznego Dzieciństwa to miejsce w którym dzieci górują nad dorosłymi, rządzą się swoimi prawami i nigdy, przenigdy nie dorastają.

Gdy Piotruś spotka Wendy, wszystko się zmienia. Zabiera dziewczynkę i jej młodszych braci do swojej krainy, gdzie w raz z wróżką zazdrośnicą odkrywa przed dziećmi magiczny świat bajkowych stworzeń, Krainę Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni, którą zamieszkują Zagubieni Chłopcy oraz wrogowie Piotrusia i jego przyjaciół - piraci z Kapitanem Hakiem jako ich dowódcą.

Tak rozpoczyna się wielka przygoda nie tylko trójki rodzeństwa, ale i samego czytelnika, który porwany w głąb Nibylandii za nic nie ma ochot opuszczać tego miejsca. Poznaje wspaniałe przygody, zawiązuje przyjaźnie, dostrzega zalążki pierwszej miłości i czuje, że żyje - według własnych zasad, wbrew wszystkiemu. To piękny ukłon w stronę dzieciństwa, niezapomniana lekcja udowadniająca, że dziecko mieszka w każdym z nas.

Piękne wydanie "Piotrusia Pana i Wendy" to niezapomniana historia w połączeniu z subtelnymi ilustracjami. Opowiadająca o dzieciństwie, jego wartościach i marzeniach. Trochę wzruszająca, gdy nostalgicznie patrzy się w stronę utraconego dzieciństwa, ale wciąż piękna i ponadczasowa. Napisana z pasją i szczerością będzie jedną z najpiękniejszych bajek dla dzieci i dorosłych jeszcze przez długie, długie lata.

"Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett, Tyt. oryg. A Little Princess, Wyd. Wilga, Str. 288

"- Czy uczysz się mnie na pamięć mała Saro? - Zapytał głaszcząc ją po twarzy.
- Nie - odpowiedziała. - Znam Cię na pamięć. Jesteś w moim sercu...
"

Wydawnictwo Wilga zdecydowało podjąć się nowego wydania cenionych powieści z gatunku literatury dziecięcej, ponadczasowych historii dla dużego i małego, przekonując że w sercu każdego z nas jest miejsce na wspaniałe historie, w cieniu których dorastaliśmy.

Muszę przyznać, że "Mała Księżniczka" to książka, którą trudno ocenić mi obiektywnie. Towarzyszyła mi od najmłodszych lat, kształtowała mój charakter, pozwalała wracać do siebie w najcięższe dni i niosła radość w chwilach szczęścia. To historia ponadczasowa, niezwykle piękna i tak idealnie trafiająca w wartość człowieka, że bez niej klasyka dziecięcej literatury okazałaby się pusta.

Książka uczy, że nie warto się łamać, poddawać i załamywać rąk. Jest przykładem na to, że ten kto walczy jest wielkim człowiekiem i każdy, absolutnie każdy z nas - jest równy. Chodzi tylko o to, by siać szczęście i radość dookoła, by niezależnie od sytuacji być dobrym człowiekiem, nawet w sytuacji gdy ktoś tej dobroci nam nie odpłaca. 

Losy głównej bohaterki, tytułowej Małej Księżniczki Sary nie były dla niej łatwe. Ale bogate również w wiele przygód, nie zawsze tych dobrych. Miała wszystko a następnie zostało jej to odebrane, pozostawiając samej sobie, z niczym, bez poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Dziecko rzucone na pożarcie ponurej rzeczywistości, która okazała się wielką lekcją życia dla niej samej i czytelników.

Łzy wzruszenia, wiele emocji, pasja w śledzeniu losów młodej bohaterki - wszystko przypomina się wraz z powrotem do książeczki z dzieciństwa, która wciąż odpowiada na wiele aktualnych tematów. "Mała Księżniczka" podnosi na duchu, pokazuje, że każdy zasługuje na szczęście, gdy tylko do końca pozostanie sobą, udowadniając że w życiu każdego z nas jest miejsce na odrobinę magii. Oto przepis na sukces wyjątkowo pięknie wydanej lektury wraz z ilustracjami, które pobudzają naszą wyobraźnię.

"Przygody Alicji w Krainie Czarów" Lewis Carroll, Tyt. oryg. Alice's Adventures in Wonderland, Wyd. Wilga, Str. 144

"W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach zrobiłby dla Ciebie z twoim zegarem wszystko, co byś tylko chciała."

Bajka. Przygoda, Baśniowa kraina. Miejsce, gdzie odnalazły się wszystkie osobowości realnego świata. Oto powrót do dzieciństwa wraz z nowym, jakże pięknym wydaniem "Alicji w Krainie Czarów".

To historia, którą przeczytać powinien każdy, przynajmniej raz w życiu, niezależnie od wieku ani literackich upodobań. Jak to często bywa z klasyką dziecięcą - historia Lewisa Carrolla rośnie wraz z czytelnikiem i za każdym razem uczy go czegoś nowego.

Kto z nas nie zna przygód młodej Alicji? Dziewczynki, która goniąc za uciekającym królikiem wpada do jego dziury i trafia do nowego świata, przypominającego sen? Tam wszystko jest możliwe - szybki wzrost za sprawą magicznego ciastka, mówiące zwierzęta, żywe talie kart i szalone królowe, a w całym tym chaosie jest pewna metoda na to, by pokolorować ponurą rzeczywistość.

Chociaż stron jest niewiele w całej historii jest mnóstwo przygód - idealnych dla młodego czytelnika jako rozrywka, bajka o tym co kryje się wśród drzew oraz doskonała dla dorosłych, którzy potrafiąc czytać między wierszami doszukają się powiązania magicznych przygód z prawdziwym życiem, w dość groteskowy, ale jakże trafny sposób.

Nowe wydanie Alicji to także połączenie tekstu z ładnymi ilustracjami, idealnie łączącymi się z treścią i budzącymi wyobraźnię ze snu.

Klasyka literatury pod patronatem Wydawnictwa Wilga otwiera nam drzwi do świata bajkowych przygód, niezapomnianych wrażeń i historii najlepszych z najlepszych, czyli tych do których zawsze będziemy wracać. Uczy, moralizuje, pozwala odkryć w dorosłym dziecko i w dziecku osobę wartą wysłuchania. "Przygody Alicji w Krainie Czarów" to piękne wydanie i jeszcze piękniejsza powieść, która u mnie zajmuje honorowe miejsce.

13 komentarzy:

 1. Piękne książki w pięknym wydaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama klasyka. Mam sentyment do tych książek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie się prezentują te wydania! Chciałabym je mieć na swojej półce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam! Taki komplet wszystkich książek w serii jest cudowny :)

   Usuń
 4. Uwielbiam te bajki i dołożę wszelkich starań, aby kiedy mój siostrzeniec będzie trochę starszy również je poznał.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne są te wydania. Czytałam te książki dawno temu i chętnie bym do nich wróciła. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wydania bajek, które zna prawie każdy.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładnie i można wracać po tysiąc razy do takich książek...

  OdpowiedzUsuń