czwartek, 8 listopada 2018

"Obietnica" Ewa Pirce

"Obietnica" Ewa Pirce, Wyd. Niezwykłe, Str. 

"Każdy kolejny dzień uświadamiał mi, że wiem o niej mniej, niż sądziłem."

Jedna obietnica miała zmienić wszystko. On złożył ją z przekonaniem, by nigdy nie zerwać dotrzymanego słowa. Jednak czy zemsta jest tego warta?

Ewa Pirce napisała powieść, która bez wątpienia przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ "Obietnica" już od pierwszej zapowiedzi wydała mi się intrygującą powieścią, ale dopiero gdy zagłębiłam się w historię i zaczęłam przerzucać kolejne strony zrozumiałam, że ta opowieść jest utrzymana w zdecydowanie wyjątkowym klimacie - emocje łączą się w dynamiczną akcją budując przesłanie o którym nie możemy zapomnieć.

Tajemnice, sekrety, niedomówienia. Dynamiczne zwroty akcji, zaskakujące decyzje bohaterów. Prosty język, który jest jedynie tłem dla pełnej emocji akcji. Ewa Pirce udowodniła, że wie jak zaskoczyć czytelnika i skraść jego uwagę powieścią piękną, mocną w przekazie i opowiadającą o miłości, która przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie. Pokazuje jak ciężko człowiek radzi sobie z napływem negatywnych emocji na przykładzie pełnowymiarowych bohaterów, których losy nie pozostają nam obojętne.

Autorka niesłychanie wiarygodnie zbudowała sylwetki swoich bohaterów. Każdy ich ruch był szczery i świadomy, nawet gdy pojawiały się błędy w ich wyborach. Budzili tym samym we mnie skrajne emocje. Wszystko bowiem rozpoczęło się od historii Briana Wilda. Złożył bowiem obietnicę, która zmieniła całkowicie bieg wydarzeń. Na początku nieświadomie znienawidziłam jego postać za czyny i działania - a w szczególności za to, jak traktował Olivię. Ale później zrozumiałam i poczułam wstyd, że tak łatwo oceniłam na podstawie kilku pozorów. Widziałam jak przechodzi przemianę, gdy w jego życiu pojawia się kobieta, która sama wiele wycierpiała. To ich połączyło. A może od dawna wiedzieli, że los zgotuje im tak nieoczekiwany zwrot w życiu? 

Obietnica to kwestia charakteru. Niektórzy rzucają nimi, gdy tylko mają okazję, nie rozumiejąc wagi znaczenia tego słowa. Inni aż nadto przywiązują się do przyjętych zasad. I właśnie o tym jest ta powieść - o zgubnej sile obietnicy podszytej zemstą, która przede wszystkim angażuje negatywne emocje gniewu, bólu i żalu. A przecież przeszłość przechodzi do historii. Czy warto więc poświęcać jej swoją teraźniejszość? Podczas lektury tej powieści zadacie sobie wiele ważnych pytań, a to jaka będzie odpowiedź zależy jedynie od Was. Jedno jest jednak pewne: jeśli dana książka budzi w nas takie zaangażowanie musi być więcej niż dobra.

To powieść, która na pierwszy rzut oka przypomina niepozorną historię o miłości. Jednak im dalej w las - tym więcej drzew. A w tym przypadku więcej wszystkiego: akcji, emocji, niebezpiecznych sytuacji. "Obietnicę" czyta się z zapartym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Uczucia płyną nam w żyłach, serce wybija prywatny rytm dostosowany do losów głównych bohaterów a zakończenie przyprawia o zawrót głowy. To powieść, której nie możecie odrzucić. To historia miłości, która udowadnia, że miłość jest silniejsza niż żądza zemsty.

6 komentarzy:

 1. Właśnie czytam. Jestem dopiero na początku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Córka pedofila podobała mi się, więc po tę książkę również sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że w książce nie brak akcji i emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie książki i tę obowiązkowo sobie zamówiłam. Czeka już na mojej półce na swoją kolej. Mam nadzieję, że również mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przyjemna lektura, jak zresztą wszystkie wydane przez Wydawnictwo Niezwykłe:)
  https://slonecznastronazycia.blog/

  OdpowiedzUsuń
 6. Twoja recenzja jest pełna emocji i bardzo przekonująca - naprawdę wspaniale czytać taką opinię i wiedzieć, że te emocje wywołała książka. :)

  OdpowiedzUsuń