niedziela, 12 lipca 2020

"Zdradziecka królowa" Danielle L. Jensen

"Zdradziecka królowa"
Danielle L. Jensen, Tyt. oryg. The Traitor Queen, Wyd. Galeria Książki, Str. 360

"Zrobię wszystko, co konieczne, by cię uwolnić."

Zapierająca dech w piersi akcja, niesamowici bohaterowie oraz emocje, które nie mają końca. Danielle L. Jensen z przytupem kontynuuje swoją serię zapewniając nas, że jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

Z fantastyką jako gatunkiem literackim jest u mnie różnie i zazwyczaj wolę sięgać po inne powieści, ale mam kilku sprawdzonych autorów, po których sięgam w ciemno i Jensen bez wątpienia do nich należy. Ona doskonale wie jak zachwycić czytelnika, jak wprawić go w osłupienie i zaskoczyć nie jeden raz, ale to co cenię najbardziej to jej nieograniczona wyobraźnia, której obrazy umiejętnie potrafi przelać na papier. Dowodem na to jest seria Królestwo Mostu, w której wielkie krainy nie mają granic a malownicze miejsca dodają fabule odpowiedniego klimatu.

Wyczekiwałam tej kontynuacji z niepewnością, ponieważ nie wiedziałam co czeka bohaterów, których tak bardzo polubiłam. Finał pierwszej części pozostawił mnie w konsternacji a drugi tom od razu rzucił w wir przygody nie przygotowując na tyle dramatów rzucanych pod nogi bohaterom. Od samego początku więc przyszło mi się zmierzyć z emocjami Lary po porwaniu jej męża oraz z samą historią Arena torturowanego nie tyle fizycznie co psychicznie.

To bardzo dojrzała opowieść i w pełni dopracowana. Od początku mamy wgląd w życie i doświadczenia wszystkich bohaterów oraz równocześnie śledzimy przebieg wydarzeń związany z losem Ithicany. Lara jako zdrajczyni i królowa na wygnaniu może nie ma szczególnie dobrej opinii w królestwie, ale walczy o męża i świadomie pozwala wabić się przez ojca, by uratować ukochanego. Zaopatrzona więc w wielką determinacją i mając u swego boku uratowane siostry nie spocznie, póki nie wyzwoli Arena oraz całego Królestwa Mostu spod władania swojego ojca spodziewając się, że będzie to droga trudna i pełna niebezpieczeństw.

Kontynuacja dorównuje poprzedniczce a może nawet przerasta ją pod względem akcji i dopracowania bohaterów. Kłamstwa, intrygi, tajemnice i bezwzględność przybocznych króla nie pozwolą zbyt łatwo opuścić dworu a przez to "Zdradziecka królowa" staje się lekturą pełną wyzwań, zaskakującą, pomysłową, z dynamiczną akcją. Doskonale bawiłam się podczas lektury a to co zapadło mi w pamięć najbardziej to oblicza miłości i najtrudniejsze wybory w życiu głównej bohaterki.

7 komentarzy:

 1. Bardzo dobrze że kontynuacja nie padła ofiarą klątwy drugiego tomu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Na dniach zamierzam po ten tom - liczę, że również go pokocham :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że kontynuacja też jest udana. Z chęcią sięgnę po obie te książki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza część podobała mi się średnio, ale myślę, że dam szansę kontynuacji, bo zbiera bardzo pozytywne opinie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że kontynuacja jest taka dobra.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za fantastyką :)

  OdpowiedzUsuń