środa, 16 września 2015

"Wstyd" Rachel Van Dyken

"Wstyd" Rachel Van Dyken, Tyt. oryg. Shame, Wyd. Feeria, Str. 320

"Wstyd" to najbardziej wyczekiwana przeze mnie kontynuacja serii, która miała ukazać się tej jesieni. Pierwsze dwa tomy całkowicie mnie kupiły, oczarowały i wciągnęły do swojego świata, dlatego nie było mowy, żebym przeszła obojętnie obok finału trylogii. W dodatku wszystkie znane mi źródła głosił, że finał serii miał okazać się najmroczniejszy i najbardziej emocjonujący. Więc jak tu się nie skusić?

Tym razem na pierwszym planie pojawili się Lisa i Tristan. Oboje skrywają tajemnice, które rozdzierają ich od środka, ale wiedzą, że nie mogą się zdradzić przed światem. Cierpienie, które im towarzyszy każdego dnia powoli zmienia się w niewyobrażalny ból. Mroczna przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Czy w tym wszystkim znajdzie się jeszcze miejsce na miłość? I czy w ogóle wolno im kochać?

"Demony wydrapywały szponami drogę na zewnątrz, śmiertelnie złaknione wolności."

Pierwszy tom przybliżył historię Kiersten i Wesa, następnie pojawili się Saylor i Gabe a dziś, na pierwszym planie zagościli Lisa i Tristan. To oni, tak jak w dwóch pierwszych historiach ich poprzednicy, przyjęli rolę głównych bohaterów i narratorów sumiennie dzieląc się rozdziałami. Lisa - przyjaciółka Kiersten i Gabe'a nie ma łatwego życia. Kierowniczka spraw studentów patrzy na nią krzywym okiem przez nieustanną zmianę skrzynek pocztowych a w dodatku serce przyspiesza kiedy tylko na horyzoncie pojawia się bezczelny doktor psychologii. O kim mowa? Tristan doskonale zna Lisę, choć nie osobiście. Zaczyna poznawać ją każdego dnia na nowo, aż ich wspólna znajomość przekształca się w piękne uczucie, o którym mogłabym czytać w nieskończoność.

Rachel Van Dyken z ogromną precyzją rozkłada na czynniki pierwsze uczucia i towarzyszące bohaterom emocje, tak, że jak na dłoni widać wszystkie towarzyszące im demony. Jednak wśród całego zła i cierpienia, którym się otaczają widoczna jest nadzieja na miłość, która stoi o krok dalej, a mimo to nie można jej dosięgnąć. To najbardziej intrygujący element książek autorki - ukazanie zmagań z samym sobą i wielką siłę miłości, która jest w stanie zburzyć każde mury. Trudno ulec tak pięknej i zmysłowej opowieści, która niesie ze sobą pocieszenie. Wszystko ubrane jest w znaczące słowa, półuśmieszki i blask w oczach, a całość to kompletnie zakręcony emocjonalnie rollercoaster, który funduje niezapomnianą do końca życia wycieczkę w głąb ludzkiej natury. 

Motyw romansu studentki z wykładowcą ostatnio co raz częściej pojawia się w literaturze. Lisa i Tristan trafili na siebie w czasie, których dla nich obojga nie był korzystny. Jednak oboje zostali wykreowani na silnych bohaterów, mimo wielu problemów, próbujących sobie radzić na własny sposób nie tylko z nieodpowiednim uczuciem, ale i bolesną przeszłością. Droga ich znajomości nie okazała się typowa, bo Tristan wyruszył na poszukiwania dziewczyny z pozostawionego przez brata dziennika i spotyka na swojej drodze coś znacznie lepszego niż tylko odkrycie tajemniczej osoby. Wszystkie kroki jakie podejmuje sprawiają, że jest w swoich poszukiwaniach niezwykle czarujący, a przy tym odrobinę arogancki i dumny. Wiele scen sprawiło, że moje serce przyspieszało gdy Tristan wkraczał do akcji, ale nie tylko on napawał mnie dumą - Lisa wykazała się inteligencją i rozsądkiem, przez co wkradła się na listę moich ulubionych bohaterek.

"Nadzieja to pewna postać szczęścia, może największego, jakie daje świat."

"Wstyd" to niesamowite zakończenie serii pełnej przystojniaków, aroganckich dialogów i emocjonujących wydarzeń. Nie da się przejść obok tej książki obojętnie, nie da się o niej zapomnieć i niemożliwe jest porzucenie tej lektury w połowie - wciąga, intryguje i rozbraja niemal na każdym kroku. Żałuję, że to już koniec, ale jednocześnie cieszę się, że poznałam wszystkie te emocje, które towarzyszyły mi w czasie lektury. Seria jest przepełniona całą paletą emocji - śmiechem, łzami, gniewem, radością i nadzieją. Dlatego jeśli jesteście gotowi na emocjonalny rollercoaster - zdecydowanie polecam.

Seria Zatraceni:
Utrata | Toxic | Wstyd

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria
Książkę możecie zakupić na stronie Empik.com 

21 komentarzy:

 1. Już się nie mogę doczekać kiedy upolują tę książkę, zapowiada się naprawdę ciekawie. Pozdrawiam :)

  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. O bożę, jak ja Ci zazdroszczę! Jestem po pierwszej części, ale już niemal pękam z ciekawości co będzie się działo w ''Toxic'' i ''Wstydzie''. Pozostaje mi usychać z tęsknoty do października (i Targów w Krakowie)...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakiś czas temu moja koleżanka napastowała mnie tekstami typu "muszę to miec" "jak tego nie przeczytam to chyba zwariuję" "jak ja wytrzymam miesiąc bez kontynuacji Utraty?" :D od tego czasu wiem, że seria jest genialna i muszę ją przeczytać ;)

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=0

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo bym chciała poznać tę serię ;)
  Może kiedyś to w końcu uczynię!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta trylogia bardzo kusi i muszę się szybko zaopatrzyć w tom pierwszy :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Najgorszy jest właśnie koniec, gdy już wiadomo, że nie będzie kolejnej części...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciągle się waham, co z tą serią zrobić. Raz bym przeczytała, innym razem wydaje mi się, że to nie dla mnie. Na razie czekam aż się w końcu zdecyduję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała. Sama zabieram się za nią w weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanawiam się bardzo mocno nad całą seria... Nie jestem przekonana. Szczególnie, że jestem po książkach z serii Elite, właśnie tej autorki. Jej styl nie przekonuje mnie jakoś mega bardzo. Ale nie skreślam, może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo się cieszę, że mamy podobne odczucia do ''Wstydu''. Świetna powieść.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak nigdy nie wiedziałam, czy sięgać po tą serię, czy nie i kurczę! przekonałaś mnie tym, że jest pełna przystojniaków ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie jestem zainteresowana tą trylogią. Jakoś do mnie nie przemawia. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam jeszcze o tej serii. Być może ją przeczytam. Cieszę się, że zakończenie jest bardzo dobre. Nieudane zakończenie serii pozostawia podwójny niesmak.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo możliwe, że przeczytam tą książkę , bo bardzo ciekawie się zapowiada <3

  http://calmonlycalm.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Za książkę zabieram się właśnie w ten weekend i bardzo się cieszę, że przypadła Ci do gustu :)
  Mam nadzieję, że moje wrażenia po tej lekturze będą równie pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie czytałam żadnej książki z tej serii ;)

  Spojrzenie Em

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę przeczytać całą serię koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba muszę sięgnąć po te serię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety jeszcze nie czytałam tej serii, ale muszę to koniecznie nadrobić! :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie (na blogu akcja Book Tour! ) ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam na nią ochotę! :)
  Zapraszam na konkurs który dziś organizuję na fp mojego bloga. Pierwsza osoba która prawidłowo odpowie na pytanie wygrywa książkę "Między życiem a życiem" :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Przede mną jeszcze utrata, ale już do mnie "idzie" ;)

  OdpowiedzUsuń