wtorek, 20 stycznia 2015

"Zaczekaj na mnie" J. Lynn

Autor: J. Lynn
Tytuł: Zaczekaj na mnie
Tytuł oryginału: Wait For You
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 382

Fala New Adult porywa ze sobą miliony fanów. Jednak historia o młodych dorosłych, którzy wchodzą w życie z wielkim emocjonalnym bagażem nie zawsze zwraca na siebie moją uwagę. Ale czy hasło: "najpopularniejsza powieść nowej fali" nie jest kuszące? Mnie skusiło.

Główna bohaterka, a zarazem narratorka, Avery Morgansten ucieka od rodziny i własnych wspomnień wybierając college znajdujący się jak najdalej od rodzinnej miejscowości. Ma nadzieję, że właśnie tutaj będzie mogła zacząć życie na nowo. Avery nie lubi zwracać na siebie uwagi i stara się robić wszystko, by zginąć w tłumie. Jednak kiedy już pierwszego dnia szkoły wpada na nieziemsko przystojnego chłopaka o elektryzujących oczach, nie wie, że to początek zmian, których najbardziej się bała.

"Ten sekret osiągał krytyczny poziom żałosności."

Avery i Cam to postacie, o które trudno w typowych książkach młodzieżowych. Ona - sympatyczna, przyjacielska, logicznie myśląca i walcząca o własne zdanie. On - zabawny, inteligenty, potrafiący dostosować się do każdej sytuacji. W połączeniu ze sobą stanowią naprawdę spójną całość. Kreacja tej dwójki w żadnym stopniu nie jest przerysowana, wyolbrzymiona czy niedopracowana. Oni są po prostu sobą i to się czuje przy każdej możliwej okazji. W dodatku Cam to jedna, wielka, chodząca, niepohamowana empatia i dawka dobrego samopoczucia. Łączą ich demony przeszłości, o których boją się wspominać, ale wyczuwalna jest też chemia, która ciągnie ich ku sobie i sprawia, że czytelnik kibicuje im od pierwszych stron. A nie jest to wcale łatwe patrząc na fakt, że daleko im do typowych zakochanych bohaterów, którzy rzucają się sobie w objęcia przy pierwszym poznaniu. Podobnie jest z pobocznymi bohaterami, których nie da się nie lubić. Jedynie Jacob wzbudzał moją irytację swoją formą wypowiedzi i wplątywaniem dziwnych, młodzieżowych odzywek. Nie rozumiem dlaczego wszystkim samotnym dziewczynom przypisuje się przyjaciół o zachwianej orientacji seksualnej. Taka schematyczność aż bije po oczach.

Fala NA z góry narzuca główny motyw książki - miłość, od przyjaźni po gorące doznania. Z reguły to właśnie ta narzucona gatunkowi forma odstrasza mnie od podobnych powieści. Ale relacja pomiędzy Cam'em i Avery nie należy do tej schematycznej, sztywnej formy. J. Lynn ukazała fascynującą drogę rodzącego się uczucia naciskając na etap przyjaźni. Przedstawiła ją w sposób rozbrajający, być może za sprawą samego Camerona, ale jednocześnie subtelnie i smacznie. Autorka doskonale wie jak poprowadzić akcje, żeby wzbudzić w czytelniku chorą ciekawość. Demony przeszłości bohaterów bardzo długo ukrywały się w niedopowiedzeniach. A kiedy ujrzały już światło dnia, to na całego. Jedno jest pewne - z tą lekturą nie da się nudzić.

"Jakby wisiała nad nami katastrofa."

Książka "Zaczekaj na mnie" miała okazać się lekką lekturą po ciężkim dniu. Nie spodziewałam się, że już po kilku stronach fabuła wciągnie mnie na całego. Lekki, swobodny styl w połączeniu z dobrych humorem stał się dla mnie idealnym wypełniaczem czasu. Pierwszy tom historii autorstwa J. Lynn wzbudził moje wielkie uznanie i jeszcze większą chęć na więcej, dlatego nie mogę się doczekać kiedy poznam dalsze losy bohaterów. A wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z gatunkiem proponuję właśnie tą pozycję. Idealnie sprawdzi się w startowej roli.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Amber.

13 komentarzy:

 1. Cieszę się bardzo, że jest wciągająca, bo niedługo się za nią zabieram:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce, jednak na razie nie mogę jej dostać :(
  Pozdrawiam!

  http://o-ksiazkach-okiem-optymistki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś nie ciągnie mnie do tej książki, aczkolwiek może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie miałam ostatnio żadnej książki z Amber, i kurczę, żałuję bardzo, szczególnie po tej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta seria mnie w ogóle nie interesuje...

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele słyszałam już o tych książkach, może i wyjdę na płytką osobę, ale mimo dobrych opinii na ich temat, to nie mogę się przemóc ze względu na te koszmarkowe okładki.

  OdpowiedzUsuń
 7. chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach. Lektura zapowiada się interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka wydaję się być interesującą dlatego gdy będę miała okazję, to z chęcią ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie historie mnie nie kuszą ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Właśnie patrzyłam sobie informacje na temat autorki "Obsydianu" i dowiedziałam się, że piszę ona również powieści tego typu. A ta książka to jej dzieło, jestem pewna, że się zapoznam, pozostaje tylko pytanie kiedy. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiło mnie to. Przeczytałam opis i moja pierwsza myśl zabrzmiała " co dalej "? Będę szukać tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka ogromnie mi się podobała;) Taka tematyka wprost mnie urzeka.

  OdpowiedzUsuń