czwartek, 25 października 2018

"36 pytań, które zmieniły wszystko między nami" Vicki Grant

"36 pytań, które zmieniły wszystko między nami" Vicki Grant, Tyt. oryg. 36 Questions That Changed My Mind About You, Wyd. Dolnośląskie, Str. 280

"Boję się, że zostanę sama, bo wszystkich do siebie zrażę. Nawet troje moich idealnych dzieci, zakładając, że zajdę tak daleko, w co szczerze wątpię, sądząc po obecnej sytuacji."

Czy słowa wystarczą, by skłonić kogoś do miłości? Czy zaledwie trzydzieści sześć tytułowych pytań jest w stanie zmienić wszystko między głównymi bohaterami?

Powyższa powieść skierowana do nastoletnich czytelników została oparta na słynnym eksperymencie doktora Arona, który w 1997 roku przyjrzał się bliżej aspektom budowania relacji międzyludzkich z naciskiem na bliskość i intymność. Test ten miał wytypować dwójkę nieznajomych, którzy zadając sobie wspomniane trzydzieści sześć pytań mieli zapałać do siebie szczerą miłością. Celem Arona było udowodnienie, że więź buduje się podczas wspólnego ujawniania przed sobą skrywanych tajemnic i emocji. Każde kolejne pytanie miało być bardziej prywatne i trudniejsze, wymuszając tym samym na odpowiadającym szczere wyznania. Okazało się, że test sprawdził się dokładnie tak jak podejrzewano i kojarzył pary, które pozostawały ze sobą w związku. Niemożliwe? A jednak! Vicki Grant w swojej fabularnej wersji pokazała, że coś oczywistego może całkowicie zmienić nasze życie.

Hildy i Paul, główni bohaterowie powieści decydują się podjąć wyzwanie. To dwa skrajnie różne światy, które konfrontują się ze sobą zupełnie nieoczekiwanie. Typowy podział na nastolatkę zamkniętą w sobie i szkolnego bad boy'a, który nie liczy się z nikim. Ona - zakompleksiona, osamotniona, niepewna siebie. On - sarkastyczny, niemal zarozumiały. Nikt nigdy nie wróżyłby im wspólnej przyszłości. Oni sami nie wierzyli w skuteczność testu. Jednak każde z nich kierując się inną zasadą doprowadzenia eksperymentu do końca nie zamierza odpuścić. Czy wygrają? A może zyskają coś, czego nikt się nie spodziewał?

Sympatycznie wykreowani bohaterowie prowadzą nas przez bardzo prostą fabułę, w której właściwie nie dzieje się nic odkrywczego. A mimo wszystko całość czyta się bardzo dobrze, niczym romantyczną historię kierowaną do każdej romantycznej duszy, gdzie przyszłość stoi pod znakiem jednego, konkretnego testu. Myślę, że to za sprawą świadomych postaci, które wiedzą czego oczekują od życia, nuty tajemnicy związanej z postacią Paula, wycofaniem Hildy i ogólnym napływem nastoletnich problemów - to wszystko bowiem pokazuje czytelnikowi, że historia jest prawdziwa i wiarygodna, ponieważ bazuje na tym co znane i oczywiste.

Lekkość i swoboda to podstawowe atuty powieści Grant. Jest w niej humor i urok płynący od głównych bohaterów, nawet nuta sarkazmu którą tak bardzo lubię. Sama historia płynie niezwykle szybko dzięki połączeniu prostego stylu autorki oraz formie dialogów, które królują nad (dobrymi!) opisami. Nie można zatem zarzucić tej książce nic, jeśli nie macie większych oczekiwań jeśli chodzi o prostą treść historii dla młodzieży, w której miłość odgrywa główną rolę. Czy Hildy i Paul zatem połączą się w parę? Czy test się powiedzie? A może jednak tym razem wyjątek potwierdzi regułę?

Żałuję, że powieść nie okazała się dłuższa, ponieważ czytanie "36 pytań, które zmieniły wszystko między nami" to naprawdę doskonała zabawa. Relaksuje, bawi, intryguje, czasami nawet budzi zastanowienie - więc czego można chcieć więcej od podobnej historii? Nastoletnia powieść dla każdego, przy której czas leci zdecydowanie zbyt szybko a dobry humor nie ma końca. Polecam!

5 komentarzy:

 1. Chyba takiej książki wlaśnie mi brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na jesienną chandrę w sam raz. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozważałam przeczytanie tej książki, bo różne eksperymenty psychologiczne są bardzo ciekawe, ale zastanawiałam się czy treść nie będzie zbyt naiwna. Z Twojej recenzji wnioskuję, że książka nie jest zbyt ciężką lekturą nie jest, ale nie jest też obrazą dla inteligencji czytelnika ;>

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi ciekawie, teraz jesienią przyda się taka lekka i relaksująca książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lekka nuta sarkazmu dodaje czasem smaku całości ;)

  OdpowiedzUsuń