poniedziałek, 15 lipca 2024

"Trzecia płeć" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

 
"Trzecia płeć" Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Wyd. MG, Str. 320

 

Barwna, ciekawa, pełen pasji opowieść Dołęgi-Mostowicza. 

Cieszy mnie fakt, że coraz więcej pojawia się wśród nowych wydań starszych książek, mających swoją premierę w przeszłości. "Trzecia płeć" doskonale udowadnia, że te historie warte są poświęconego im czasu i wydają się równie aktualne dziś co w dniu swojej premiery.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz znany z powieści "Znachor" zabieram nas do przeszłości, w której pojawiają się wartości współczesnego świata. Pierwsze strony zachęcają nas do lektury, ponieważ mamy poczucie, że czeka nas wartościowa oraz treściwa przygoda. Autor pisze niezwykle plastycznie, potrafi oddać głębokie emocje targające bohaterami, nie boi się sięgać po motywy psychologiczne, które pozwalają nam rozłożyć na czynniki pierwsze pojawiające się na pierwszym planie postacie. Historia autora jest głęboka, dojrzała i ze świadomością poruszająca trudne tematy, jednocześnie badająca struktury życia i zachodzących w nim zmian, aby wszystko było w pełni wiarygodne. Sama fabuła natomiast ujmuje intensywnością wrażeń, gdy czytamy o losach bohaterki, trzymamy za nią kciuki i bez problemu potrafimy się z nią utożsamić. 

Przenosimy się do przedwojennej Warszawy, był obserwować losy kobiety, która przeniosła się z Poznania do stolicy, by tam przejąć obowiązki kierowniczki w Agencji turystycznej. W domu pozostawiła bezrobotnego męża i mały córeczkę. Anna nie spodziewała się konfrontacji z poglądami wielkiego świata i powoli przesiąknęła blichtrem oraz inteligencją otaczającego ją społeczeństwa. Tylko czy nowa sytuacja na pewno okaże się dla Anny odpowiednia?

Oto opowieść o kobietach, które musiały walczyć o własne miejsce w świecie. Zarysowana wyraźna granica między emancypacją a rolą matki oraz żony, pokazuje rozłam między tym co chcemy a tym co wypada. Nie tylko Anna otrzymuje tutaj głos, ponieważ pojawia się całkiem sporo innych postaci godnych uwagi, które wyróżniają się charyzmatycznymi sylwetkami i indywidualnymi poglądami wobec danej sytuacji. W tle przewija się motyw przedwojennej Warszawy,  wybranych miejsc i społeczeństwa, co gwarantuje nam wyjątkowy klimat i dopełnia dzieła. Tekst wystylizowany na aktualne wydarzenia nie jest nużący a za to angażuje i pobudza naszą wyobraźnię, jednocześnie zachęcając do interakcji z fabułą, wyciągania własnych wniosków na bazie losów bohaterów a także konfrontacji z różnymi oczekiwaniami wobec świata, które mają swoje miejsce także w aktualnych czasach. Nie do końca zgadzałam się ze wszystkimi poglądami autora, ale tym chętniej wchodziłam w interakcję z fabułą, by samemu wysnuć własne wnioski i wyobrazić sobie jak postąpiłabym na miejscu Anny. 

"Trzecia płeć" to wymagająca lektura, która wplata w treść wątki psychologiczne, filozoficzne oraz moralne. Jednocześnie wydaje się napisana z pewną lekkością, która nie nudzi ani nie nuży. Liczne rozważania na temat roli kobiet w świecie pozwalają czytelnikowi wyciągnąć własne wnioski a ciekawa historia głównej bohaterki pozwala na własnej skórze poczuć uroki Warszawy. Czytamy o znanych nam schematach i rodzinnych problemach, poszukiwaniu własnego miejsca w świecie a także o zmianach, których nigdy się nie spodziewamy a które wydają się być nieuniknione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz