sobota, 22 marca 2014

Pomiędzy stronami cz.2

 # Pomiędzy stronami:
Z mitologią w tle.  

 
Idealnym przykładem lektury opartej na mitologii jest trylogia Josephine Angelini "Spętani przez Bogów", w której bohaterami są potomkowie greckich bogów. Obdarzeni ponad naturalnymi siłami zmagają się z zakazaną miłością i zbuntowanymi bogami. Każda część prezentuje świat bogów greckich w najwyższej formie. Podobną dawkę mitologii greckiej otrzymamy w "Porzuconych" Meg Cabot, która zapewni nam wspaniałą historię miłosną śmiertelniczki i... samego Hadesa! A wszystko to w interpretacji mitu o Persefonie. Natomiast współczesną opowieść o potomkini Meduzy znajdziecie w "Z ciemnością jej do twarzy" Kelly Keaton , ciekawą acz słabszą pod kątem fabuły.

"Dotyk Gwen Frost" Jennifer Estep to pierwsza część serii Akademia Mitu, w której potomkowie legendarnych wojowników takich, jak Spartanie, Amazonki czy Walkirie posiadają magiczne moce. Wspominając o mitologii w książkach nie można pominąć twórczości Rick'a Riordan'a, który zdobył sławę wspaniała serią Percy Jackson i bogowie olimpijscy (tom pierwszy "Złodziej pioruna"). Jednak atutem całej twóczości Riordan'a jest fakt, że w całości przepełniona jest mitologicznym przesłaniem.

Z kolei "Łza" Lauren Kate to nic innego jak paranormalny romans z elementami mitologii. W czasie lektury przed Wami otworzy się mityczna kraina rodem z najstarszych opowiadań. Zupełnym przeciwieństwem jest książka C.S. Lewis'a "Dopóki mamy twarze" (autora "Opowieści z Narnii"), gdzie przenosimy się do świata mitów greckich przedstawionych w fantastyczny, bajeczny sposób.
Zmodyfikowane mity greckie w postaci romantycznej historii znajdziecie w debiutanckiej powieści Brodi Ashton "Podwieczność". Walka o tron w podziemiach to historia idealna dla wszystkich miłośników mitologi! 
"Nawiedzone miasteczko Shadow Hills" Anastasi Hopcus poniekąd uznawane jest za oparcie fabuły na motywach mitologicznych, jednak w tym przypadku założenie jest nie do końca słuszne. I choć w czasie lektury odczuwa się obecność mitów, nie doszukujcie się w tym większej głębi.

Powiew świeżości znajdziecie w książce "Rozkosze nocy" Sherrilyn Kenyon, gdzie królować będą nieśmiertelne wampiry. W połączeniu z mitologią i dawką erotyzmu lektura stanowi mieszankę wybuchową!
Czasy wiktoriańskie to odzwierciedlenie fabuły "Dziwnej i pięknej opowieść o Percy Parker" Leanna Renee Hieber. Tu także najważniejszy staje się mit o Persefonie, a ponadto pojawia się powiew historii w tle. Szukając oryginalnej powieści możecie sięgnąć po "Niemożliwe" Nancy Werlin, historię pełną mitów i opowieści o elfach.

Japońskie mity znaleźć można w "Tancerze burzy" Jay Kristoff. Wzruszająca i pełna tragizmu historia o miłości, nadziei i zdradzie to doskonałe połączenie z zaawansowaną technologią. Gdzie w tym wszystkim miejsce na mity? Przekonajcie się sami! Prościej jest z "Klątwą tygrysa" Colleen Houck, w której zaklęty w tygrysa bohater zmaga się z licznymi przeciwnościami losu i nieodpowiednią miłością. Hinduska dawka mitologii i legend gwarantowana!

"Dotyk ciemności" Karen Chance to tom pierwszy przygód Cassandry Palmer, jasnowidzki. Obok wiedźm, duchów, wampirów stoi porcja starożytnej mitologii połączonej z proroctwem.
Nawiązanie do mitologi nordyckiej znajdziecie w książce "Pragnienie" Carrie Jones. A jeśli macie ochotę na mroczniejszą stronę mitologii sięgnijcie po "Furie" Elizabeth Miles, która nawiązuje do mitologicznych bogiń zemsty - okrutnych i bezlitosnych.
Dużą dawkę mitologii serwuje także P.C.Cast w swoich książkach. Poczynając od serii Dom nocy (tom pierwszy: "Naznaczona"), gdzie występuje połączenie wampirów z mitologią grecką, poprzez "Bogini oceanu" (w grę wchodzi mityczny wodny świat), a kończąc na "Przepowiedni" opartej na mitologii celtyckiej.

A Wy co polecacie? Która książka jest według Was najlepsza? Jeszcze nie macie zdania? Więc uciekajcie to nadrobić! :)

11 komentarzy:

 1. Ja akurat za mitologią nie przepadam, ale bloga dodaję do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja żadnej nie czytałam :) Ale lubię mitologię, więc na pewno kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam żadnej książki z powyższych twoich typowań.
  Najbardziej jednak interesuje mnie paranormalny romans z wampirami w roli główniej, więc już dzięki tobie wiem, że chce poznać "Rozkosze nocy".

  OdpowiedzUsuń
 4. O jejku, z przedstawionych przez Ciebie książek, czytałam tylko "Łzę" :D
  Ale reszta mnie ogromnie ciekawi, zwłaszcza "Spętani przez bogów", 'Niemożliwe", "Podwieczność" oraz Gwen Frost :D
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam Bogini Oceanu i Przepowiednia - świetne! Polecam! Naznaczona zaś nie podobała mi się :< Spętani przez bogów - nawet nawet - nie jest złe :) Porzuceni - dobre, ale nic specjalnego.
  Rozkosze nocy nawet fajne. Klątwa tygrysa - jedna z moich ulubionych książek!!

  Pozdrawiam i zapraszam również do siebie ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, nie mam w ogóle zdania, gdyż nie znam tych książek. I nie wiem kiedy nadrobię zaległości, mam takie tyły :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba żadnej z tych książek jeszcze nie czytałam, więc faktycznie mam sporo do nadrobienia:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też nie czytałam zadniej z książek :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Żadnej nie czytałam, ech, za dużo tych książek :)) Ale tego w sumie nigdy dość :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszystkie powieści są z elementami fantastyki, a książki tego typu bardzo rzadko mogą mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytam serię "Dom Nocy", której przedstawicielką jest tutaj pozycja "Naznaczona", jednak nie polecam tej historii. Autorki niestety skupiły się na ilości tomów, zamiast na ich jakości. Nie twierdzę, iż wszystko jest beznadziejne, jednak można doszukać się więcej minusów, niż zalet. Z prezentowanych przez ciebie książek najchętniej sięgnęłabym po "Klątwą tygrysa".

  OdpowiedzUsuń