czwartek, 20 marca 2014

"Stan zagrożenia" Erica Spindler

Autor: Erica Spindler
Tytuł: Stan zagrożenia
Tytuł oryginału: Cause for Alarm
Wydawnictwo: Harlequim
Liczba stron: 491

Czasami to czego pragniemy najbardziej nie jest w zasięgu naszych rąk. Bywają marzenia, które mają nigdy się nie ziścić. Ale bywają także rozwiązania, które mogą wypełnić lukę i pustkę w sercu. Jednak takie rozwiązania niosą ze sobą nie małe konsekwencje.

„Kto powiedział,że należy nam się to wszystko,czego zapragniemy?”
Kate i Richard Ryanowie od dawna marzą o własnym dziecku. I choć to marzenie nie jest możliwe do spełnienia jest inna opcja. Po wielu staraniach udaje im się zaadoptować dziewczynkę, która oczarowała ich już od pierwszych chwil. Nie wiedzą jednak, że adopcja to nie jedyne zmiany w ich życiu. Matka małej Emmy to oszalała z miłości do Richarda kobieta, która ma plan jak podstępnie wkraść się do rodziny ukochanego i doszczętnie zniszczyć jego poukładane życie. Z kolei nikt z nich nie podejrzewa, że tropem Julianny podąża psychopatyczny morderca...

Erica Spindler potrafi zaczarować czytelnika swoim charakterystycznym stylem. Autorka to nieoszlifowany diament, który potrzebuje czasu by całkowicie zaistnieć w literackim świecie. Doskonale przemyślane wątki i zawiła akcja nadają fabule charakter rasowej powieści. Trzymająca w napięciu akcja nie pozwala na momenty znudzenia, ponieważ ani na moment nie zwalnia tempa i trzyma w napięciu do ostatniej strony. A co najważniejsze jest dynamiczna, przez co nie nudzi, tylko cały czas podąża wyznaczonym torem. Całość uwieńczona kwiecistym, zwiewnym, a czasami też dobitnym językiem stanowi niesamowicie interesujące połączenie.

"Stan zagrożenia" nie jest typowym kryminałem z zawiłą zagadką i tajemniczym mordercą. W tym przypadku bohater odgrywający postać czarnego charakteru jest z góry znany i nie stanowi żadnej tajemnicy. I choć może się to wydawać banalne, wierzcie mi, wcale takie nie jest dzięki umiejętności autorki do niesamowitej kreacji bohaterów. Kreacja mordercy ukazuje skomplikowany portret psychologiczny człowieka, który nie cofnie się przed niczym. Każda z postaci obdarzona jest innymi cechami wyróżniającymi ich z tłumu i zapewniającymi wiarygodność, a w dodatku łączące ich relację się wiarygodne i prawdziwe. W połączeniu z kilku wątkową fabułą stanowi to zgraną całość. I nie zabraknie także dramatycznych sytuacji, pościgów, zdrady i krwawej zemsty.

,,Dawno temu on też był taki. W jego oczach też lśniło światło, ale nikt nie zadbał o to, by je zachować. W końcu wypaliło się i zostały tylko zgliszcza.”
Książka zawiera w sobie całą masę uczuć sterujących czytelnikiem jak marionetką. Pełna emocji historia sprawia, że świat czytelnika przestaje istnieć i liczy się tylko to co zawarte między stronami. Autorka po raz kolejny udowodniła, że zna się na rzeczy i wie o czym pisze. Czytając książkę śledziłam akcje z przyspieszonym biciem serca i kibicowałam bohaterom, choć czasami dziwiłam się ich poczynaniom. 
"Stan zagrożenia" to idealna lektura dla wszystkich osób, które szukają dobrej literatury z dreszczykiem, przepełnionej emocjami i niebanalną fabułą. Erica Spindler trzyma poziom i zachęca Was do sięgnięcia po swoją twórczosć naprawdę godną uwagi.

Ocena: 4/6 - [powieść w jednym tomie]
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu!

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie klimaty (nawet, gdy od początku wiemy kto jest tym złym:)), chcę przeczytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie osobiście szalenie przypadł do gustu ,Stan zagrożenia''. Uważam, że to jeden z lepszych thrillerów w wykonaniu Spindler..

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kiedyś podobny kryminał, w którym podejrzany był z góry znanych, ale wykreowana historia i bohaterowie oraz pewna tajemnica sprawiły, że jego lektura była wspaniałą przygodą pełną adrenaliny i napięcia. Chciałabym to powtórzyć, a "Stan zagrożenia" zdaje się pasować do tego idealnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam powyższą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwelbiam Spindler. W weekend zabieram się za tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam tak wiele dobrego o tej książce, że aż jej pragnę.
  Twoja opinia także mnie zachęca.
  Spodobały mi się twoje słowa:
  "całą masę uczuć sterujących czytelnikiem jak marionetką" - świetne określenie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz czytam o książce tej autorki. Chyba przyjrzę się uważnie jej twórczości. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawi mnie twórczość tej autorki. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka cieszy się ostatnio sporą popularnością. Widziałam już kilka jej recenzji, w większości średnio zachęcających. Może większość czytelników woli bawić się w detektywów i brać udział w ściganiu mordercy? Sama w każdym razie wolę, gdy rozwiązanie zagadki znajdujemy dopiero na ostatnich stronach. Być może kiedyś sięgnę po tę książkę, ale też jakoś bardzo mocno mnie do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Stan zagrożenia" to idealna lektura dla wszystkich osób, które szukają dobrej literatury z dreszczykiem, przepełnionej emocjami i niebanalną fabułą. - kupiło mnie to zdanie, sama książka już dawno, ale jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać :(

  OdpowiedzUsuń