poniedziałek, 16 lutego 2015

"Chłopak nikt 2" Allen Zadoff

Autor: Allen Zadoff
Tytuł: Chłopak nikt 2. Jestem misją
Tytuł oryginału: The Unknown Assassin #2. I Am the Mission
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 446
Premiera: 19.02.2015r. 

"Chłopak nikt. Jestem misją" to drugi tom z gatunku thriller dla młodzieży z trzymającą w napięciu akcją i pierwszoosobową narracją, której tom startowy wkradł się na listę moich ulubionych książek.

Przed nim kolejna misja - wymagająca jeszcze większej precyzji i zaangażowania. Nie ma miejsca na błąd. Ostatnio pozwolił by zapomniane emocje na moment powróciły i o mało nie przegrał, dlatego teraz nie może na to pozwolić. Szczególnie, że tym razem to nie tylko kolejna misja, ale i test na lojalność. Wyrusza w góry New Hampshire, gdzie mieści się parawojskowy obóz indoktrynacyjny dla młodzieży. Jego celem jest zlikwidować lidera. Ale pojawiają się trudności. Czy atrakcyjna córka przywódcy okaże się przeszkodą w dotarciu do celu?

"Pokażę Programowi, że jestem silniejszym żołnierzem."

Pierwszy tom serii Allena Zadoff wywarł na mnie piorunujące wrażenie i muszę przyznać, że czytałam go dwa razy - za drugim razem nawet jeszcze bardziej doceniłam tą książkę. Nie spodziewałam się, że kiedyś pojawi się bohater, który wywoła u mnie tyle sprzecznych emocji. Drugi tom - o ile to możliwe - okazał się jeszcze lepszy. Autor w niesamowity sposób przedstawił perfekcję głównego bohatera - potrafi wyzbyć się wszelkich emocji i wypełnić misję, ale jednocześnie gdzieś w głębi kiełkują w nim zapomniane uczucia. Cały czas mam wrażenie, że główny bohater jakby trwał w zawieszeniu. Znacie to uczucie, kiedy przed czymś przełomowym nastaje nagle pełna napięcia cisza od której aż bolą uszy? Taka cisza nierozerwalnie wiąże się z głównym bohaterem. Świadomość, że zdolny jest do wszystkiego - przyjaźni i morderstwa - wywołuje u mnie ciarki. W czasie czytania niejednokrotnie próbowałam przewidzieć jego kroki, ale za każdym razem zbijał mnie z tropu.

Przeważnie kiedy widzę dopisek "dla młodzieży" nie oczekuję specjalnie dużej dawki emocji. Wiem, że sceny zostają ograniczone i ugładzone by dostosować się do wymogów młodszych odbiorców. Ale w przypadku książki "Chłopak nikt" kompletnie tego nie odczuwam. To jedna z lepszych serii jakie czytałam właśnie ze względu na fakt, że nietypowo skonstruowana. Druga część niesie ze sobą jeszcze więcej wydarzeń, więcej problemów i tym samym więcej determinacji bohatera. Przewidzenie kroków Zacha to równia pochyła - nigdy nie wiadomo co wymyśli. Ale to nie wszystko. Chociażby sam motyw miłosny, gdzie po wydarzeniach z pierwszego tomu nie mam pojęcia czy faktycznie jest jakaś miłość, przyjaźń czy w ogóle uczucia - wzbudza masę emocji. Precyzja z jaką wykonana jest każda scena drugiego tomu, wydarzenie, myśl głównego bohatera - wszystko dowodzi na wielką szkołę autora i buduje naprawdę dobrą całość. Co prawda czasami można wypatrzyć jakąś niedoskonałość - chwilowe spowolnienie akcji, niedopracowana poboczna postać - ale to pomyłki minimalne, które można wybaczyć

"Nie wiem, co mnie czeka w ciemności, więc muszę być gotów na wszystko."

Nie jestem w stanie wskazać, który element, motyw czy moment książki był, bądź jest dla mnie najlepszy. "Chłopak nikt 2" uważam za idealną całość, której w żaden sposób nie da się rozdzielić. Nie ma co ukrywać - kocham tą serię i nawet nie chcę wiedzieć jakich sztuczek używa autor przy kreacji tak wyjątkowo bezwzględnego bohatera. Wystarczy mi, że mogę śledzić jego losy z zapartym tchem, a napięcie nie zna granic. Ta seria jest zupełnie nietypowa, a to najlepszy dowód na to, że warta przeczytania.

Ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Feeria.

26 komentarzy:

 1. Strasznie,strasznie chciałabym tę książkę przeczytac, tzn. najpierw piewszą część. Tyle pozytywnych recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałabym, zaczynając oczywiście od pierwszego tomu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej serii, a widzę, że tu bardzo dobre pozycje mnie omijają szerokim łukiem

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może sięgnę po tą serię, bo brzmi ciekawie, chociaż mam pod ręką tyle książek do przeczytania, że długo mi może z tym zejść;]

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam zamiaru poznawać tej serii, ale muszę przyznać, że mnie zaintrygowałaś swoją recenzją i chyba jednak się na nią zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie książka jest bardzo intrygująca i strasznie wciągająca ;)

   Usuń
 6. Nie znam jeszcze pierwszej części i jeśli już to od niej rozpoczęłabym lekturę. Ale widzę, że książka zbiera wysokie oceny i warto się rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom, który bardzo mi się podobał. Cieszę się, że drugi trzyma poziom. Musze poznać dalsze losy Zacha.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym osobiście przekonać się na czym polega nietypowość tej serii ;) Naprawde zachęcająco ją przedstawiłaś!

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę się, że ta seria tak przypadła Ci do gustu. Może kiedyś zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio Feeria mnie coraz bardziej pozytywnie zaskakuje :) wszystkie ich książki są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Och rany! Chyba będę musiała zaraz znaleźć tą książkę i zapoznać się z serią. Brzmi niesamowicie ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Och rany! Chyba będę musiała zaraz znaleźć tą książkę i zapoznać się z serią. Brzmi niesamowicie ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam już o tej serii. Może kiedyś się skuszę, ale w chwili obecnej pasuję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie czytałem jeszcze pierwszego tomu, a Ty tak zachwalasz część drugą. W dniu premiery pewnie wybiorę się do księgarni ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że mam niezwykle specyficzny gust ;)

   Usuń
 15. Nie czytałam tomu pierwszego, ale skoro jest w twoich ulubieńcach to kiedyś poświęcę mu chwilę :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie zapoznam się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie poznałam jeszcze tej serii, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, a Twoja recenzja zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale brzmi fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Na pewno przeczytam pierwszą część ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama nie wiem, nie jestem teraz do końca do niej przekonana, a to pewnie dlatego, że mam masę książek do przerobienia i trudno znaleźć miejsce na kolejne. Póki co pragnę o niej zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń