wtorek, 6 czerwca 2017

"Lato Eden" Liz Flanagan

"Lato Eden" Liz Flanagan, Tyt. oryg. Eden Summer, Wyd. Iuvi, Str. 312

"Odgrywa napisany z góry scenariusz i idzie jej nieźle. Widać, że jest świetna w tym, co robi, ale ten wyćwiczony tekst wytrąca mnie z równowagi."

Dwa światy różne od siebie jak woda i ogień zdecydowały się na wielką przyjaźń. Eden i Jess wiedzą o sobie wszystko, jednak gdy ta pierwsza znika, Jess nie do końca wie co może zrobić. Nie waha się jednak wyruszyć w drogę, by odnaleźć przyjaciółkę. Biorąc za punkt odniesienia wspólne spędzone lato i krok po kroku szuka wskazówek, które pomogą jej rozwiązać zagadkę. Tylko, że czas goni...

Przyznaję, że zupełnie nie spodziewałam się tak głębokiej historii. Piękna okładka jak się okazało skrywa w sobie równie wyjątkowe wnętrze, bo historia Eden i Jess to nie tylko podróż ku odnalezieniu zaginionej dziewczyny, ale przede wszystkim ku prawdzie, które jak się okazuje, może szokować każdego. Jess z każdym krokiem zaczyna dostrzegać tajemnice i sekrety o których nie miała pojęcia, a prawda uderza w nią brutalnie i znienacka - kim tak naprawdę jest Eden?

Autorka pokusiła się o powieść głęboką i wyszło jej to znakomicie. Wielka przyjaźń staje pod znakiem zapytania z dniem zaginięcia Eden - dziewczyny, która doskonale poradziła sobie z grą pozorów. To kluczowy aspekt tej powieści - siła przyjaźni i wzajemnego zrozumienia w momencie, który najbardziej tego potrzebuje. Autorka pokazała, że czasami jedna decyzja może wywrócić życie do góry nogami a przerwanie nieświadomie utkanej sieci kłamstw jest bardzo trudne. Jess pokazała na przykładzie własnej historii jak to jest, gdy oddaje się serce osobie o której w zasadzie niewiele się wie. I choć w głowie czytelnika pojawia się pytanie, czy czasem dziewczyna specjalnie nie przymykała oka na nieme sygnały od strony Eden, ale to naprawdę trudne do rozgryzienia. Czy jesteśmy w stanie dostrzec wołanie o pomoc, kiedy ktoś usilnie próbuje je zatuszować?

Fabuła tej powieści budzi wiele pytań. Miesza w głowie i naprawdę daje do myślenia. To nie tylko historia oparta na moim ulubionym motywie drogi, ale także psychologiczna układanka, która może stanowić interpretację rzeczywistych wydarzeń. W dodatku sama przyjaźń pomiędzy dziewczynami jest naprawdę wartościowym przesłaniem - Eden pochodząca ze świata elity nawiązuje nić porozumienia z wycofaną i samotniczą Jess, która mocno wyróżnia się na tle swoich rówieśników. A jednak zrywając z wszelkimi niepisanymi zasadami i stereotypami dziewczyny znajdują w sobie oparcie. Piękno i wartości płynące z tej książki są przede wszystkim zasługą barwnego stylu autorki, która w niezwykle obrazowy i wiarygodny sposób przedstawiła losy Jess i Eden. 

"Lato Eden" to książka, która zdobędzie szerokie grono fanów. Opowiada o przyjaźni i zaufaniu, które wystawiono na próbę. Czy zdrada może prowadzić do odkrycia prawdy o samym sobie? A może strata otwiera nam oczy na świat? Bez wątpienia odpowiedzi na pytania oraz wiele, wiele więcej znajdziecie w tej historii, która porusza, zaskakuje i intryguje. Podzielona na trzy części historia przywołuje wspomnienia z teraźniejszości i wspomnienia z ubiegłego lata a przy tym urzeczywistnia przedstawianą historię. Otwiera czytelnikowi drogę do analizy głównych bohaterek i po prostu zaprasza w podróż, o której nie da się szybko zapomnieć.

10 komentarzy:

 1. Fajnie, że fabuła tej książki skłania do przemyśleń.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam czasem ochotę na podobne powieści, także z pewnością będę mieć tę na uwadze gdy taka chęć mnie nawiedzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach lekturę tej książki w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem coraz bardziej ciekawa tej historii, dlatego na pewno rozejrzę się za nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię głębokie historie, z pewnością by mi się spodobała ta książka. Okładka jest prześliczna! Fajnie, że i wnętrze jest takowe :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem bardzo ciekawa tego barwnego stylu autorki, to wcale nie taka częsta i oczywista sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę powiedzieć, że wydaję się to dość "tradycyjną" młodzieżówką, ale jako fanka takiego typu książek - czuję się zachęcona! :D

  Pozdrawiam,
  Magda z Dwie strony książek

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podobała mi się ta książka. Oby tylko takich więcej historii.
  Polubiłam strasznie Jess i chyba mnie zainspirowała i też chę takie kolorowe włosy jak ona. :D
  Buziaki :*
  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
 9. Śliczna okładka, na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń