Mario Escobar po mistrzowsku łączy fikcję z faktami historycznymi.
O tym jak daleko sięgają granice piekła najlepiej wiedzą ci, którzy cudem przeżyli obozowe życie. Dziś możemy jedynie wspomagać się wspomnieniami i spisanymi historiami, by zrozumieć dramat tamtejszych czasów, ale nawet pokłosie przeszłości jest niezwykle bolesne i trudne do zaakceptowania. Powieści takie jak te, które wychodzą spod pióra Mario Escobar mają na celu uzmysłowienie nam ogromu ludzkiej tragedii i pokazać, że w najgorszych warunkach dostrzec można najlepsze cechy.
Wszystkie powieści autora otoczone są wyjątkowym klimatem. Nie inaczej było w przypadku "Nauczyciel z Getta", ponieważ już od pierwszych stron wyczuć można mocną, gęstą atmosferę otaczającą bohaterów. To nadaje wiarygodności opisywanym faktom oraz pozwala mocniej wejść czytelnikowi w losy postaci a sam autor przykłada dużą wagę do wiarygodności oraz jak najbliższego trzymania się faktów historycznych co składa się na dzieło silnie oddziaływujące na psychikę, gdy mamy poczucie, że wszystkie te wydarzenia miały swoje fundamenty w prawdziwym życiu.
Przenosimy się do Warszawy roku 1939. Agnieszka Ignaciuk i jej synek uciekają przed nadchodzącą tragedią i schronienie znajdują w sierocińcu, tuż pod czujnym okiem Janusza Korczaka. Aby ocalić przed nazistami mieszkańców getta Agnieszka i Janusz w pocie czoła pracują, by ochronić jak najwięcej dzieci, ale walka ta będzie trudna, bolesna i bardzo nierówna. Czy pokona ich wszechobecna tragedia? A może wbrew zdrowemu rozsądkowi uratują wiele istnień?
To hołd poświęcony Korczakowi, człowiekowi wybitnemu i jedynemu w swoim rodzaju. Odwaga i bohaterstwo przebijają się tutaj przez strony powieści i udowadniają, że w człowieku drzemią ogromne pokłady siły. Musimy tylko wejrzeć w głąb siebie i znaleźć odpowiednią motywację. Przyznaję, że chociaż miałam przecież świadomość tego w jakim kierunku przebiegnie finał to powieść i tak czytałam z zapartym tchem, nie mogąc oderwać się od rozgrywanych wydarzeń. Mnóstwo było tutaj emocji, jednak nie tylko tych negatywnych, ponieważ przez dobroć bohaterów oraz ich walkę z nazistami przebijała się nadzieja silniejsza niż wszystko inne.
"Nauczyciel z Getta" to piękna, poruszająca i dająca do myślenia opowieść o wielkim bohaterstwie. Postać Janusza Korczaka warta jest analizowania i obserwowania z każdej możliwej strony, więc cieszę się, że pojawia się wiele powieści związanych z pracą tego wyjątkowego człowieka. Mario Escobar zabiera nas w podróż ku przeszłości, by wpłynąć na naszą teraźniejszość i przewartościować nasze życie z nadzieją, że i my okażemy się po lekturze tej powieści odrobinę lepszymi ludźmi niż jeszcze przed otworzeniem pierwszej strony.
Dla mnie lektura tej książki jest obowiązkowa.
OdpowiedzUsuńPo takiej zachęcającej recenzji mam wielką ochotę przeczytać tę książkę.
OdpowiedzUsuńJestem chętna, ale za jakiś czas. Jestem zbyt zdołowana, by czytać tego typu literaturę.
OdpowiedzUsuń