wtorek, 6 sierpnia 2013

"A jeśli ciernie" Virginia Cleo Andrews

Autor:  
Tytuł: A jeśli ciernie
Tytuł oryginału:  If There Be Thorns
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 432 

"Oboje wiedzieliśmy, że nasza historia dobiega końca i że Bart i Jory sprawią nam jeszcze zarówno wiele radości, jak i wiele bólu.  To ich opowieść – Jory’ego i Barta. Opowiedzą wszystko tak, jak to przeżyli." 

Po tragicznych zdarzeniach na poddaszu domu rodzinnego, gdzie rodzeństwo zostało zamknięte przez okrutną matkę mijają lata. Dzieci dorastają. Cathy ma dwóch synów: Jory'ego i Barta. Wiedzie spokojne i dostatnie życie u boku Chrisa .Jednak do ich życia wkrada się chaos. Jory, jako starszy syn zawsze był spokojny i cenił życie rodzinne u boku wspaniałych rodziców. Podzielał pasję matki i uczęszczał na jej lekcje baletu. Bart był dzieckiem niespokojnym, rozkojarzonym, który potrzebował podwójnej uwagi. Kiedy Chris i Cathy adoptują malutką Cindy, Bart zmienia się nie do poznania.
W dodatku do domu w sąsiedztwie wprowadza się tajemnicza, starsza pani. Po wizytach u niej Bart zamyka się w sobie, oddala od rodziny. Co wywołuje u niego tak wielkie zmiany?
Bart odkrywa sekret rodziców i postanawia się zemścić. Pod okiem starego lokacja tajemniczej damy staje się agresywny i knuje intrygi dokładnie tak jak jego pradziad. Bowiem Bart otrzymuje w prezencie od lokaja dziennik swojego pradziadka i zaczyna się na nim wzorować.
Jak potoczą się dalsze losy rodzeństwa? Jak daleko posunie się Bart w swojej intrydze? I kim jest starsza pani., która nie daje im spokoju?
Jedna intryga niesie ze sobą konsekwencje, które są nieodwracalne. A co jeśli tych intryg jest wiele? Bart jest dzieckiem, które pod wpływem złego kształtowania zmieniło się w potwora, który chce zniszczyć nie tylko rodziców, ale i rodzeństwo. Czy mu się to uda?


"Tata obserwował mamę wirującą w szybkich piruetach. Poruszała się tak prędko,że jej długie jasne włosy unosiły się w powietrzu, kreśląc półkolistą aureolę. Miała na sobie biały trykot i baletki. Byłem oczarowany jej tańcem i sposobem, w jaki wymachiwała miotełką. Zdawać by się mogło, że to miecz, którym walczy ze starymi meblami."

Tym razem historię losów bohaterów czytamy z perspektywy synów Cathy - Barta i Jory'ego. To właśnie oni snują opowieść, a Cathy odsuwa się na plan dalszy.

"A jeśli ciernie" są już trzecim tomem kultowej sagi o zakazanym związku. Często bywa tak, że kiedy pierwsza część odnosi prawdziwy sukces kolejne tomy nie są już tak dobre. Tu nic takiego nie następuje. Wraz z kolejnymi tomami akcja rozwija się w zaskakującym tempie, czytelnik nie nudzi się gdyż nawet nie ma na to czasu, bowiem świat przedstawiony całkowicie go wciąga.
Dużym plusem twórczości pani Andrwes jest styl, którym się posługuje. Kiedy sięgnęłam po inną książkę zaraz po przeczytaniu "A jeśli ciernie" musiałam ją odłożyć, ponieważ ciężko było mi na nowo wrócić do współczesnego tekstu.
Autorka posługuje się wspaniałym językiem, który nie jest wyniosły, nie wskazuje na wymuszony styl. Jest po prostu swobodnie wplatany w akcje i doskonale się z nią komponuje. To jedne z niewielu dzieł literackich pisanych tak wspaniałym językiem.
Pani Andrews do swojej sagi wprowadziła także pewien mały element zaskoczenia. Zorientować się można o jego istnieniu po przeczytaniu kolejnych części przygód rodzeństwa. Co to takiego? Cóż, gdybym wam zdradziła, nie byłoby elementu zaskoczenia, prawda? Musicie, Moi Drodzy dowiedzieć się sami.
Żadna książka nie wywoływała u mnie tyle emocji co "Kwiaty na poddaszu" i jej kolejne części. Każde emocje, które budziły się w bohaterach przelewały się również na mnie.
Musze przyznać, że po każdy mtomie mówię sobie: to jest mój ulubiony tom. Jednak kiedy sięgam po następny uważam to samo. Jestem zachwycona twórczością autorki i już na zawsze pozostane jej wielką fanką.
Polecam Wam całą serię "kwiatów na poddaszu", ponieważ to książki, które powinny pojawić się na półce każdego czytelnika Wywołują wiele emocji, co jest najcenniejszym punktem literatury. Czytając przygody rodzeństwa będziecie się śmiać, płakać i złościć na postępki bohaterów, a to wszystko sprawi, ze nie będziecie się mogli oderwać od lektury!

 Ocena: 6/6


W serii: 
1. "Kwiaty na poddaszu", [RECENZJA]

2. "Płatki na wietrze", [RECENZJA]
3. "A jeśli ciernie",
4. "Kto wiatr sieje", [RECENZJA]
5. "Ogród cierni",

6 komentarzy:

 1. Ależ ja bym chciała zapoznać się z tą serią! Coś czuję, że mi przypadnie do gustu.;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę się zapoznać z tą serią!

  PS Obserwuję i zapraszam do mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo zachęciłaś mnie do przeczytania! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam ochotę na tę serię :) :) Czas wziąć pierwszy tom do ręki ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ląduje na listę książek do przeczytania :) Zapowiada się przerażająco, ale intrygująco - choć zwykle unikam takich nastroi, po takiej recenzji nie mogę przejść obojętnie.

  Dzięki za odwiedziny u mnie i zapraszam ponownie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy tom mam już za sobą, ale na razie nie miałam okazji, żeby przeczytać pozostałe części. Mam jednak nadzieję, że ta okazja szybko nadejdzie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń