środa, 4 września 2013

"Karuzela uczuć" Jodi Picoult

Autor:
Tytuł: Karuzela Uczuć
Tytuł oryginału: The Pact
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 508

Dwie zupełnie obce rodziny połączone nierozerwalną nicią przyjaźni.
Dwoje dzieci, niczym brat i siostra idących ramię ramię przez życie. Dzieci, które połączone wzajemną miłością zmieniły braterski stosunek w trwały związek.


 „Nie ma jednej prawdy. Istnieje tylko to, co postrzegamy jako prawdę.”

Chris i Emily wychowywali się od najmłodszych lat razem. Ewoluowali od braterskiego porozumienia do nierozerwalnego związku. Ich miłość nie była wyłącznie efektem zauroczenia nastolatków. W wieku siedemnastu lat stanowili parę godną naśladowania.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden, zasadniczy wypadek. Emiliy nie żyje, a Chris posądzony jest o jej morderstwo. Jak to możliwe?
Znalezieni na karuzeli, w kałuży krwi rewolwerem w ręku zostali przewiezieni do miejscowego szpitala. Dziewczyna z raną postrzałową głowy, chłopak z tępym urazem głowy. Ona nie żyje, on wyszedł z tego cało.
Choć wszelkie możliwe dowody świadczą na niekorzyść Chrisa, on sam mężnie utrzymuje, że kochał Em ponad wszystko i nigdy by jej nie zabił. Czy to prawda? W końcu to jego odciski palców są na rewolwerze, a jego dziewczyna nie żyje. Szykuje się walka, w której czas działa na niekorzyść. Czy prawda wyjdzie na jaw?

Jeśli chodzi o twórczość Jodi Picoult jedno jest pewna - każda jej powieść stanowi fenomen w swojej dziedzinie. "Karuzela uczuć" pisana w charakterystyczny sposób lekkiej lektury ukazującej dramat rodziny porywa już od pierwszych stron.

„Jak mógłby wytłumaczyć komuś, kto nigdy jej nie widział, że zawsze pachniała deszczem albo, że żołądek skręcał mu się w supeł, kiedy patrzył, jak rozpuszcza warkocz? Jak opisać, co czuł, kiedy kończyła za niego zdanie, kiedy kubek, z którego razem pili, obracała tak, żeby położyć usta na tym samym miejscu, co on?"

"Karuzela uczuć" to połączenie kilku gatunków literatury w jedno. Czytelnik spotyka się tutaj z elementami dramatu, kryminału i romansu, a wszystko ułożone w logiczna całość, która nie zagłusza się wzajemnie.
Fenomenem książek Jodi Picoult jest także doskonale wyrysowany i ułożony zabieg podziału rozdziałów. W przypadku "Karuzeli uczuć" mamy podział na czas obecny i powrót do przeszłości, co sprawia, ze lektura nabiera klimatu niepewności. Czytelnik na początku wprowadzony jest w problem nastolatków a już za chwilę widzi dramat rodziny i nie wie, skąd to wszystko się wzięło. Dopiero późniejsze rozdziały z przeszłości ukazują prawdę i sprawiają, ze czytelnik nie może się doczekać kiedy wszystko stanie się jasne.Przez co historia staje się niezwykle wciągająca.

To historia o problemach nastolatków, którzy nie zawsze potrafią sobie poradzić z tym co się dzieje w ich umyśle. jednak to także doskonała powieść ukazująca dramat rodziny i proces zachodzących w niej zmian pod wpływem tragedii. Doskonale ukazane jest to na przykładzie dwóch rodzin - rodziców Emily i rodziców Chrisa.
To także historia o sile uczucia, która zamieniła życie bohatera w zupełnie inny świat. Jaki? Poznajcie go sami... 
"Karuzela uczuć" to doskonała książka dla wszystkich, którzy szukają dobrej książki na wolny czas i któży chcą aby opisywana historia wciągnęła ich i nie pozwoliła odejść do ostatnich stron.

Ocena: 4/6

7 komentarzy:

 1. Tą książkę Picoult wspominam bardzo dobrze. pamiętam, jak przeczytałam ją w ciągu dwóch nocy. Jednak brakuje jej tego czegoś, czego sama nie potrafię nazwać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że książki tej autorki są bardzo sławne ostatnio. Jednak nie wiem czemu, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie. Pozdrawiam : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że może mi się spodobać. : )

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę :D Choć zazwyczaj omijam takie historie, to tym razem mam ogromną chęć poznać losy Chrisa i Emily. Ta pozycja ma w sobie coś przyciągającego. No i Twoja recenzja jest super napisana, bardzo fajnie się ją czyta.
  Pozdrawiam i czekam na kolejne recenzje! :) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham jej książki, ale teraz mam od niej odwyk na jakiś czas :) Choć pewnie w październiku wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 6. lubię książki tego typu, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tę książkę jakiś czas temu i przypadła mi do gustu :) Obecnie zaczytuję się w thrillerach i kryminałach, ale jeszcze sięgnę po książki tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń